19 آذر 1396 , 15:27
چرا اعضای شورای شهر نمی‌توانند عضو کانون وکلا شوند؟

چرا اعضای شورای شهر نمی‌توانند عضو کانون وکلا شوند؟

رئیس کانون وکلای مرکز:  وکالت شغل است و لازمه ورود به هیأت مدیره کانون وکلا داشتن پروانه وکالت است. 

داتیکان: در حاشیه جلسه علنی امروز شورای شهر تهران که همانند گذشته با حضور خبرنگاران برگزار شد، ابراهیم امینی نائب رییس شورا خبر از ثبت نام خود برای انتخابات هیأت مدیره کانون وکلای مرکز داد. این در حالی است که بر اساس قانون جدید شوراها، محدودیتی برای اعضای شورای شهر پیش بینی شده است که بر اساس آن اعضای شورای شهر نمی‌توانند عضو هیأت مدیره نهاد صنفی، خصوصی و دولتی شوند. انتقادات بسیاری به این قانون وجود دارد و طبق گفته ابراهیم امینی، کمیسیون شوراها در حال اصلاح این قانون است. زیرا این قانون نمایندگان مجلس را که جایگاهشان بسیار حیاتی است در نظر نگرفته، در حالی که اعضای شورای شهر که در خصوص شغل بودن شورا هنوز جای سؤال است را مشمول این قانون دانسته است. سؤالی که اینجا مطرح می‌شود این است که آیا عضو هیأت مدیره کانون وکلا که یک نهاد صنفی محسوب می‌شود را می‌توان شغل محسوب کرد یا خیر؟ داتیکان در گفتگو با دکتر امیر حسین آبادی، رئیس هیأت مدیره کانون وکلای مرکز به بررسی این مسأله پرداخت.

حسین‌آبادی در ابتدا به قانون موجود اشاره کرد و در این خصوص گفت: «در این باره هیأت نظارت بررسی‌های خود را انجام داده و با توجه به قانون شورای شهر تصمیم بر این گرفته شده که اعضای شورای شهر نمی‌توانند عضو هیأت مدیره کانون وکلا شوند. مسأله‌ای که در قانون نیز وجود دارد، با این حال می‌توان نسبت به آن اعتراض کرد.»

این استاد دانشگاه در ادامه به قانون شورای شهر اشاره کرد و در این خصوص گفت: «در قانون شورای شهر تصریح شده است که اگر کسی عضو هیأت مدیره کانون وکلا باشد، نمی‌تواند به عنوان عضوی از شورای شهر فعالیت کند و برعکس این مسأله نیز صادق است.»

رئیس هیأت مدیره کانون وکلای مرکز در پایان اظهار داشت: «وکالت به عنوان یک شغل اعلام شده است. از این رو هر شخص وکیلی که قصد شرکت در انتخابات نمایندگی مجلس را داشته باشد باید پروانه وکالت خود را تودیع نماید. با توجه به اینکه لازمه حضور در هیأت مدیره کانون وکلا نیز وکیل بودن است، از این رو و بر اساس قانون اعضای شورای شهر نمی‌توانند عضو هیأت مدیره کانون وکلا شوند و باید فقط یک شغل را انتخاب نمایند.»

 

  • منبع : www.datikan.com
  • بازدید : 559
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32