رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

22 اسفند 1396 , 09:40
لزوم توجه حقوقدانان به مسأله مهم «حقوق آب»

لزوم توجه حقوقدانان به مسأله مهم «حقوق آب»

بشیریه: ما نمی‌توانیم کم‌آبی را حل کنیم اما در تقنین، نحوه مصرف و تأثیر آن بر حفظ منابع شاید بتوانیم تأثیری داشته باشیم که فعالیت‌های اصلی ما در این سطوح است.

 داتیکان: عضو هیات مدیره انجمن حقوق شناسی با اشاره به بحران آب گفت:‌ با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با اندیشکده تدبیر آب نظرات متخصصین حوزه‌های مختلف حقوق را جمع‌آوری کرده و کمکی به حل مشکل بحران آب خواهیم داشت.

به گزارش داتیکان، تهمورث بشیریه در گفت وگو با ایسنا، در رابطه با انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک میان انجمن حقوق شناسی و اندیشکده تدبیر آب ایران برای همکاری در حوزه «حقوق آب» اظهار کرد: با توجه به بحران آب که حتی پیش‌بینی می‌شود باعث بروز جنگ‌های آینده در دنیا باشد و اینکه ایران هم کشوری است که در زمان خشکسالی قرار گرفته و با توجه به وسعت جغرافیایی کشور، معضل آب بیش از خیلی نقاط دیگر دنیا به چشم می‌خورد. این مسأله باعث جلب توجه مسئولان به این موضوع از جهات و ابعاد مختلف شده و در ابعاد مختلف اقتصادی، محیط زیستی، سیاسی و امنیتی و هر بعدی که تصور کنیم با این حوزه مرتبط است، مورد توجه قرار گیرد.

وی  افزود: به همین جهت اقداماتی در راستای آگاه‌سازی مردم در چند سال گذشته برای گوشزد خطر بحران آب انجام شده و نهادهایی هم در حوزه دولتی و غیردولتی برای این منظور  شکل گرفتند که اندیشکده تدبیر آب ایران از جمله آنها هستند.

عضو هیات امناء انجمن حقوق شناسی در خصوص دلایل شکل‌گیری این تفاهم‌نامه گفت: انجمن حقوق شناسی با توجه به رسالتی که برای خود در حوزه مطالعات بنیادین قائل می‌باشد، بر این باور است که یکی از مباحثی که باید امروز به آن پرداخته شود مسأله حقوق آب است.

بشیریه با اشاره به اهداف این تفاهم‌نامه خاطرنشان کرد: این مسأله از دو جهت می‌تواند مورد توجه قرار گیرد؛ یکی اینکه قشری از جامعه که حقوقدان هستند به عنوان یکی از اقشار جامعه به این مسأله حساسیت نشان داده و همانند سایر اقشار جامعه متوجه باشند که وضعیت در این حوزه مورد نظر، وضعیت مطلوبی نیست.

وی در ادامه گفت: از سوی دیگر اینکه حقوقدانان از جهت مقرراتی بتوانند تدبیری در این حوزه بیاندیشند که در باب نحوه استحصال، نحوه مصرف و دیگر شئون این مسأله باشد.

عضو هیات مدیره انجمن حقوق‌شناسی انجمن حقوق شناسی توضیح داد: با توجه به اهمیت مساله کم‌آبی و درخواستی که اندیشکده تدبیر آب داشت جلساتی را با این مجموعه انجام دادیم که نهایتا منجر به امضای این تفاهم‌نامه‌ شد تا شروع راهی باشد برای اینکه کارهایی در این خصوص انجام شود و در این راستا نیازمند قراردادهایی بوده است.

بشیریه در رابطه با دستاوردهایی که این تفاهم‌نامه دنبال می‌کند، توضیح داد: یکی از کارهایی که ما با همکاری اندیشکده تدبیر آب انجام خواهیم داد این است که این نهاد برای آگاهی بخشی به عموم و جامعه مخاطب ما یعنی جامعه حقوقی که کمتر در راستای اهداف انجمن هستند این کار انجام شود و هم اینکه آن را به عنوان یک وظیفه اجتماعی می‌دانیم.

این استاد حقوق دانشگاه افزود: نکته دیگر این است که ببینیم چه نیازها و چه خلاءهای حقوقی در حوزه حقوق آب وجود دارد که با شناسایی آنها به کمک دوستانی که در این حوزه در حال بررسی هستند، بتوانیم نظرات متخصصین حوزه‌های مختلف حقوق را جمع‌آوری کرده و کمکی به حل این مشکل داشته باشیم.

بشیریه در پایان گفت: البته ما نمی‌توانیم کم‌آبی را حل کنیم اما در تقنین، نحوه مصرف و تأثیر آن بر حفظ منابع شاید بتوانیم تأثیری داشته باشیم که فعالیت‌های اصلی ما در این سطوح است.

 

  • منبع : http://www.isna.ir
  • بازدید : 279
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32