2 خرداد 1397 , 11:40
اعمال سلیقه‌های شخصی ممنوع!

اعمال سلیقه‌های شخصی ممنوع!

نقدی بر اظهارات رئیس پلیس تهران درباره اعمال ممنوعیت پخش مسابقات زنده فوتبال از کافه‌ها در گفتگوی داتیکان با کامبیز نوروزی

داتیکان-فرود نودهی: مشکل از ما است یا فوتبال! در تمام دنیا فوتبال به عنوان یک ورزش محبوب و پرطرفدار شناخته می‌شود، تا جاییکه در بسیاری موارد سیاست، اقتصاد و مسائل فرهنگی و اجتماعی را نیز تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. اتفاقاً ایران نیز جزء همان کشورهایی است که فوتبال، طرفداران زیادی دارد ولی مسأله اینجاست که گویا برخی با فوتبال میانه خوبی ندارند و شاید بالعکس! فوتبال به معنای عام آن در ایران با محدودیت‌هایی روبه‌رو است، از ممانعت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها گرفته تا ممنوعیت از پخش مسابقات فوتبال در کافه‌ها و قهوه‌خانه‌ها. جالب اینجاست که هیچ قانونی برای این محدودیت‌ها وجود ندارد و عموماً سلیقه‌های شخصی هست که در این زمینه‌ها تعیین کننده هستند.

صحبت‌های رئیس پلیس تهران در خصوص اینکه پخش مسابقات فوتبال در اماکن عمومی مانند قهوه‌خانه‌ها و کافه‌ها نیازمند اخذ مجوز از پلیس است، بخشی از همین سلیقه‌های شخصی است. این مسأله زمانی حساس برانگیزتر می‌شود که بدانیم مسابقات فوتبال جام جهانی کمتر از یک ماه دیگر آغاز می‌شود و اتفاقاً تیم ملی فوتبال ایران نیز در این مسابقات حضور دارد. اینکه چرا و با چه مستنداتی رئیس پلیس تهران سخن از عدم پخش مسابقات فوتبال در کافه‌ها و قهوه‌خانه‌ها داده است، موضوع گفتگوی داتیکان با کامبیز نوروزی، (حقوقدان) قرار گرفت.

نوروزی در پاسخ به این سؤال خبرنگار دایتکان که اساساً آیا پلیس تهران مجوز قانونی برای جلوگیری از پخش مسابقات فوتبال در کافه‌ها و قهوه‌خانه‌هایی که قبلا از اداره پلیس اجازه‌نامه نگرفته‌اند را دارد یا خیر، گفت: «این سوال را من خودم هم دارم و نمی‌توانم تشخیص دهم که رئیس پلیس تهران یا نیروی انتظامی با کدام اختیار و به استناد چه مجوزهای قانونی دستور صادر می‌کند که کافه‌ها و قهوه خانه‌ها مجاز به پخش مسابقات فوتبال نیستند. در قوانین مختلفی که مربوط به تشکیلات و اختیارات پلیس است، چنین مجوزهای قانونی وجود ندارد. جالب اینجاست در اطلاعیه‌ای که از سوی رئیس پلیس تهران نیز صادر شده است، به مستندات اشاره نشده. از این رو باید گفت هیچ گونه منع قانونی وجود ندارد که چنین مکان‌هایی مجاز به پخش مسابقات فوتبال نباشند.»

 این حقوقدان فعال حوزه رسانه در ادامه گفت: «من فکر نمی‌کنم که نیروی انتظامی مجوز قانونی مبنی بر جلوگیری از پخش مسابقات فوتبال در کافه‌ها و قهوه‌خانه‌ها را داشته باشد. اگر بخواهیم طبق قانون صحبت کنیم، هیچ مستند یا اجازه قانونی برای برخورد با اماکنی مثل قهوه خانه یا کافه‌ها که مسابقات فوتبال را به طور زنده پخش می‌کنند وجود ندارد. برخورد با چنین اماکنی، خارج از محدوده قانون قابل گفتگو نیست و قانوناً نمی‌شود با کافه یا رستوران یا قهوه خانه‌ای که مسابقه فوتبال را پخش می‌کند برخورد تنبیهی داشت.»

نوروزی با اشاره به این مسأله که امروزه وجود تلوزیون در اماکن عمومی به عنوان یک امر رایج تبدیل شده، اظهار داشت: «امروزه، نصب تلوزین در فضاهای عمومی یک امر ساده و جاری است، حتی در سالن انتظار بیمارستان‌ها هم یک دستگاه تلوزیون وجود دارد. از قدیم الایام هم این مسأله رسم بوده است. به طور مثال زمانی که رادیو آمد اکثر قهوه‌خانه‌ها از آن استفاده می‌کردند. این صحبت‌های رئیس پلیس تهران من را یاد بخشنامه‌ی دوران رضاشاه انداخت. اداره نظمیه در دوره رضاشاه یک بخشنامه بلندبالا تنظیم و ابلاغ کرد که قهوه‌‌خانه‌ها باید برای نصب رادیو مجوز بگیرند.»

کامبیز نوروزی با طرح این مسأله که پخش مسابقات زنده فوتبال در امکان عمومی چه ایرادی دارد که برخی با آن مشکل دارند، افزود: «دستگاه مجری قانون باید متعهد باشد و سلیقه شخصی نمی‌تواند جای قانون را بگیرد. فرض کنیم الان تلوزیون در کافه در حال پخش مسابقات والیبال است، به محض پخش مسابقات فوتبال آن را قطع کنند! چقدر این مسأله خنده‌دار است. آنچه مسلم است دستگاه‌های مجری قانون در قوه مجریه، قضاییه و دیگر بخش‌ها باید مقید به قانون باشند و سلیقه‌های شخصی را نمی‌توان در اجرای قانون دخالت داد. در نظر من، اطلاعیه‌ای که نیروی انتظامی ابلاغ کرده است مجوز قانونی ندارد و بهتر بود رئیس پلیس تهران مستندات قانونی را عنوان می‌داشت.»

نوروزی در پایان گفت: «نهاد پلیس نهاد بسیار مهمی است. بخش مهمی از نظم جامعه توسط پلیس مدیریت می‌شود. در این زمینه رعایت عرف و احترام عمومی بسیار مهم است زیرا وقتی چنین دستوراتی از سوی این نهاد صادر می‌شود، این سوال پیش می‌آید که چرا این دستورات صادر شده است؟ ای کاش نیروی انتظامی مستند قانونی خودش را اعلام می‌کرد که به چه دلیل پخش مسابقه فوتبال از جاهایی ماند قهوه خانه‌ها و کافه‌ها ممنوع است. مسابقه‌ای که طبیعتا از طریق شبکه تلوزین داخل کشور هم منتشر می‌شود و نمی‌توان به آن ایرادی وارد کرد.»

  • منبع : www.datikan.com
  • بازدید : 422
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32