7 اسفند 1397 , 15:33
نعمت احمدی: خوشحالم از اینکه ظریف استعفا داد!

نعمت احمدی: خوشحالم از اینکه ظریف استعفا داد!

بررسی دلایل استعفای دکتر ظریف از سمت وزارت امور خارجه در گفتگو با نعمت احمدی

داتیکان: استعفای محمدجواد ظریف از سمت وزارت امور خارجه ایران، اتفاقی است که از دیروز نه تنها به عنوان تیتر یک تمام خبرگزاری‌های داخلی تبدیل شده بلکه اکثر خبرگزاری‌های خارجی نیز به آن واکنش نشان دادند. آنچه مسلم است، محمدجواد ظریف جدای از سمتی که در وزارت خارجه بر عهده داشته است، به واسطه‌ی نقش پررنگی که در مذاکرات ایران و 5+1 در سالیان اخیر ایفا کرده، به عنوان یک دیپلمات برجسته در عرصه جهانی نیز شناخته شده است تا جاییکه بسیاری بر این باورند که موفقیت و حصول نتیجه در مذاکرات ایران و 6 کشور نخست جهان، بدون حضور محمدجواد ظریف ممکن نبود. با این وجود دقیقاً از فردای امضای این معاهده بین‌المللی حجمه‌ها از سوی برخی گروه‌های داخلی و خارجی علیه وی شروع شد تا جاییکه در یک سال اخیر، چندبار شاهد استعفای محمدجواد ظریف از سمت خود بودیم ولی هیچگاه بدین شکل رسانه‌ای نشده بود. به همین منظور داتیکان در گفتگو با نعمت احمدی، وکیل و حقوقدان به بررسی دلایل این استعفا و عواقب آن برای دولت روحانی می‌پردازد.

نعمت احمدی در خصوص استعفای وزیر خارجه کشورمان با توجه به این که ظریف یک شخصیت بین المللی محسوب می‌شود و اعتبار بالایی دارد گفت : «در خصوص ارتباط این استعفا  با دیدار اسد با مقام معظم رهبری باید عرض کنم که دیدار اسد یک دیدار دولتی نبوده است.»

احمدی در خصوص عواقب حقوقی استعفای ظریف برای ایران به این نکته اشاره کرد که: «استعفای ظریف از نظر تشریفات شکلی به این گونه در نوع خودش بی نظیر است چون استعفا بر حسب قانون باید به رئیس جمهور تقدیم شود، این که آقای ظریف در تبریک ولادت حضرت زهرا توئیتی گذاشته است و از واژه استعفا هم استفاده نکند و بگوید ناتوانی‌های من‌ را ببخشید از نظر شکلی استعفا نیست مگر اینکه مسائل بعدی بیاید و عنوان استعفا پیدا کند چون استعفا طبق قانون باید با صراحت کامل به رئیس جمهور تقدیم شود.»

احمدی افزود: «در خصوص پایان کار ظریف در دولت باید بگویم که مدتهاست اخبار متواری می‌آمد که آقای ظریف به کرات استعفا داده است اما مورد قبول واقع نشده است. پس اولین بار نیست و ایشان دفعات قبل به صورت رسمی استعفا داده‌اند و خبرش پخش شد که آقای ظریف استعفا داده است، اما در استعفای آخر به نظر می‌رسد جدیت بیشتری منصرف از شکل این استعفا وجود داشته باشد، حالا شکلش را باید درست کند و حتما رسما استعفای خود را می‌نویسد.»

وی در خصوص میزان محبوبیت ظریف گفت: «آقای ظریف در طول 22 ماهی که مذاکرات را پیش می‌برد هم در بعد داخلی هم خارجی آنقدر مقبولیت و محبوبیت داشت که یکی از کاندیدای صلح نوبل بود. او و جان کری کاندیدای صلح نوبل بودند و همه چشم انتظار بودیم که جایزه صلح نوبل را ببرد، اما بعد از امضای برجام دو گروه از برجام راضی نبودند، یک گروه بخش اصولگراهای تندرو مثل آقای رسایی و شریعتمداری و یک گروه نظامی‌ها. دلیل عدم رضایت نظامی‌ها این بود که فکر می‌کردند که دست و پای ایران بسته شده است و روی موشک‌هایی که شلیک می‌کردند می‌نوشتند که اسرائیل باید از بین برود، بدین ترتیب بزرگترین تنش داخلی را در کشور ما به وجود آوردند و عملا نشد از برجام سودی که باید می‌بردیم ببریم.»

احمدی در خصوص نظر طرف‌های آمریکایی در خصوص برجام به این نکته اشاره کرد: «برجام به قول آمریکایی‌ها یک شکل داشت و یک روح. روح برجام به این معنا بود که ایران در جامعه جهانی ورود کند و یک سری موضوعاتی مثل شلیک موشک را تا حدی رعایت کند و خارج از منطقه دخالت نکند. خب سرانجام این شد که بهانه گیری کردند و عملا دیدیم که برجام نافرجام شد. از سوی دیگر انتخابات آمریکا پیش آمد و آقای ترامپ رای آورد که البته به نظر بنده اگر خانم کلینتون هم رای می‌آورد و پیروز می‌شد باور ندارم که برخوردش با ایران یک برخورد خیلی خوبی می‌بود. از نظر من جناح تندرو دموکرات رویکردی که اوباما با ایران داشت را نمی‌داشتند به هر حال این سلسله اتفاقات باعث شد تا برجام به جایی برسد که آقای ترامپ بعد از پیروزی در انتخابات در اردیبهشت ماه از برجام خارج شد و تحریم‌ها هم علیه ایران شکل گرفت.»

وی در خصوص نقش تندروها در نافرجامی شدن برجام عنوان داشت: «تندروهای داخلی هیچ نگفتند که برجام ذاتش درست بود و عملکرد ما باعث شد برجام عملا نتیجه بخش نشود و فقط اصل برجام را زیر سوال بردند اگر دقت کنیم برجام نظر آقای ظریف یا روحانی نبود بلکه اراده نظام بر این بود. آقای ظریف شب پایانی که فردایش برجام داشت امضا می‌شد چند ساعت آمد ایران و برگشت، نباید فراموش کنیم زمانی که همه کارها تمام شد و وقت امضا بود آقای ظریف با همه مسئولین مملکتی ملاقات کرد.»

این استاد دانشگاه در خصوص نظراتی که تندروها نسبت به برجام داشتند افزود: «تندروها معتقدند برجام خیانت به کشور بود و آن را با ترکمان‌چای مقایسه می‌کنند در جواب آنها باید گفت، نه خیر برجام خیلی هم خوب بود اما در مسیر آن اعمالی توسط تندروهای داخلی و آمریکایی انجام شد که برجام نافرجام شد.»

احمدی در خصوص لوایح چهارگانه و سرنوشتشان بعد از استعفای ظریف عنوان داشت: «ماهیت گروه اقدام مشترک FATF  شفافیت کلی است و در خصوص کشورهایی است که که مبدا و مقصد پولشان مشخص نیست که ما هم جزو اون‌ها هستیم. این نهاد یک مجموعه‌ای هست که از دولت‌ها می‌خواهد یک سری مقرراتی را در سطح بین‌المللی رعایت کنند که خصوصا در نقل و انتقال پول و سلامت مالی باید یک همراهی و همشکلی داشته باشند. خب ایران از زمان احمدی نژاد درگیر این چهار لایحه است و متاسفانه تا کنون نتیجه‌ای در این خصوص حاصل نشده و عملا ایران در جامعه جهانی آچمز اقتصادی شده است. بنده به عنوان یک کارآفرین و فعال اقتصادی که تولید و صادرات دارم باید اعلام کنم که صادرات پسته ایران تا حد زیادی تعطیل شده و صادرات نداریم ما سال گذشته در کشور نزدیک 200 هزار تن پسته صادر اما صادرات پسته در سال جاری به 2 هزار تن هم نرسیده است.»

وی در خصوص دلایلی که منجر به تصمیم وزیر امور خارجه مبنی بر استعفا شده است عنوان داشت: «وقتی به هواپیمای ظریف که می‌خواهد برود به مونیخ و در جلسه مونیخ شرکت کند بنزین نمی‌دهند ایشان چه کاری از دستش بر‌می‌آید.  خیلی باید دقت کرد به این قضایا، آخرین سفری که ظریف به یک مجمع جهانی داشت نشست مونیخ بود که هرسال برگزار می‌شود. آقای ظریف نمی‌توانست در این مجمع جهانی  حضور داشته باشد، تا این که دولت آلمان تعهد داد که سوخت برگشت را تامین کند خب این چه وزیر امور خارجه‌ای است که نمی‌تواند به راحتی در یک مجمع جهانی حضور داشته باشد؟»

احمدی در خصوص توانمندی آقای ظریف و خدماتی که ایشان در این چند ساله برای کشور داشته است گفت: «من در این رابطه خاطره‌ای تعریف کنم از آیت الله هاشمی فقید. وقتی که پرونده اتمی ایران هنوز به شورای امنیت ذیل فصل هفتم منشور نرفته بود رفتم خدمت مرحوم هاشمی رفسنجانی و گفتم حاج‌آقا من خیلی ناراحتم که پرونده ایران به این کیفیت پیش برود، مرحوم هاشمی به من گفتند که ناراحت نباش، من به ایشان گفتم که شما خیلی دل گنده هستید چرا ناراحت نباشم، گفت آقای ظریف در سازمان ملل حضور دارد و اجازه نمی‌دهد چنین اتفاقی بیفتد. یعنی شما اگر به صحبت‌های آقای هاشمی و صحبت‌های مقام رهبری در سفری که به نیویورک داشتند در دوره ریاست جمهوریشان دقت کنید، می‌بنید که این‌ها از آقای ظریف به عنوان یک دیپلمات وطن پرست و مشرف به مسائل سیاسی یاد می‌کنند و ظریف حداقل در جمهوری اسلامی تنها دیپلماتی است که سواد آکادمیک دارد و پروفسور دیپلماسی است و شهرت جهانی دارد، این آدم بزگترین مذاکره کننده ایران در سال‌های اخیر است. کیسینجر در مقدمه کتاب خاطراتش که به ظریف اهدا کرده برای آقای ظریف نوشته است «تقدیم به دشمن قابل احترام من».

احمدی در خصوص پیامی که این استعفا به جهان مخابره می‌کند گفت: «وقتی ظریف در این پست نماند، پیامش این است که ما در عرصه بین المللی چه در برجام چه در پالرمو و FATF  عرصه را به دشمن وا گذاشتیم.»

وی در خصوص آینده دولت آقای روحانی با توجه به این استعفا گفت: «ببینید ما تعارف نداریم ما درکشور دو دولت داریم. ما عملا در همه زمینه‌ها موازی کاری داریم. مثلا آقای ولایتی در عرصه دیپلماسی خارجی فعالند گروهای دیگر نیز در این زمینه فعالیت دارند. بحث من اینجاست وقتی ظریف با آن همه توانمندی و قدرت مذاکره‌اش نتواند، چه کسی می‌تواند؟ در خصوص توانمندی تیم مذاکره به خصوص آقای ظریف باید به سخنان جان کری اشاره کرد که در خصوص مذاکرات گفته تفاوت مذاکرات ما با ایران و اعراب در این بود که روال ما این بود که مذاکرات را با عرب‌ها طولانی می‌کردیم و چند ساعت آخر که اینها خسته می‌شدند به اصل مطلب می‌پرداختیم، عرب‌ها در این زمان بریده بودند و ما هر امتیازی می‌خواستیم از آن‌ها می‌گرفتیم. اما در مذاکره با ایرانی‌ها که 24 ساعت مذاکره می‌کردیم تازه موقعش که می‌رسید انگار این‌ها تجدید قوا می‌کردند و از ساعات اول قدرتمندتر بودند. لذا ما شخصیتی مثل ظریف را نمی‌توانیم پیدا کنیم، تفاوت آقای ظریف با هرکس که شما در کنار ایشان بگذارید بسیار است حتی کسانی که در گروه ایشانند مثل عراقچی و تخت روانچی فاصله شان با آقای ظریف خیلی زیاد است و جایگاهی که ظریف دارد و تسلطی که ایشان به زبان انگلیسی دارد اینگونه است که انگار زبان مادریش است و این را فقط من نمی‌گویم، تمام کسانی که زبانشناسی کار کردند می‌گویند زبان فارسی زبان دوم آقای ظریف است.»

این استاد دانشگاه در پایان گفت که از استعفای وزیر امور خارجه ناراحت نیست و عنوان داشت: «آقای ظریف در 5 ماه گذشته به باور من یک حالت عصبی گرفته بود. به چیزهایی که اصلا به ظریف ربط نداشت ورود می‌کرد. اگر شما صحبت‌های دو سه ماه اخیر ظریف را آنالیز کنید متوجه می‌شوید که ظریف این مدت ظریف همیشگی نبود و در مواردی که یک دیپلمات می‌تواند بگوید در اختیار من نیست ورود می‌کرد، در حالی که ظریف می‌توانست اعلام کند که مثل بقیه کشورها ما اصل تفکیک قوا داریم و این مواردی که شما اعلام می‌کنید در صلاحیت من نیست. خب ایشان این را نگفت، ظریف طی این 5 ماه صحبت‌های غیر دیپلماسی کرد و از خودش هزینه کرد و در واقع من خوشحالم که آقای ظریف رفت چون ایشان داشت تحلیل می‌رفت و به باور من آقای ظریف زبان دیپلماسیش را داشت از دست می‌داد.»

احمدی صحبت هایش را این طور پایان داد که :«من می‌خواهم ظریف به عنوان یکی از ناب ترین مذاکرده کننده‌های ایران در طول تاریخ جایگاهش حفظ شود. ما اگر در هر مقطع تاریخ یک شخصی مثل ظریف را در مذاکراتمان داشتیم خیلی از فجایع تاریخی ما مثل ترکمانچای اتفاق نمی‌افتاد. قطعنامه 598 قطعنامه‌ای است که ظریف آن‌ را با ظرافت تمام به تصویب رساند که همین امر هم منجر به پایان جنگ شد. مذاکره با گروه 5+1 به مدت 22 ماه از توانمندی‌های یک آدمی است که هم وطن پرست هست و زبان دیپلماسی را می‌شناسد و به طرف مقابل باج نمی‌دهد.

 

 

  • منبع : www.datikan.com
  • بازدید : 256
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32