شکایت یک وکیل علیه مصوبه هیئت دولت به دیوان عدالت اداری

رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

26 بهمن 1394

شکایت یک وکیل علیه مصوبه هیئت دولت به دیوان عدالت اداری

 رئیس دیوان عدالت اداری اعلام کرد دستور رسیدگی به این دادخواست صادر شده و به زودی در صحن هیئت عمومی دیوان مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت

پس از اعلام افزایش نرخ برخی جرایم رانندگی از سوی هیئت دولت، یکی از وکلای دادگستری نسبت به این مصوبه شکایت کرد.

در همین خصوص رئیس دیوان عدالت اداری اعلام کرد: این داداخواست در نوبت رسیدگی در صحن هیئت عمومی دیوان عدالت اداری قرار دارد و طبیعتا مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.
هیئت دولت در جلسه ششم دی سال جاری به پیشنهاد وزارتخانه‌های دادگستری، کشور و راه و شهرسازی و نیز نیروی انتظامی و به استناد مواد 21 و 22 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی بخشی از کدهای جرائم رانندگی را اصلاح و 1 دی ابلاغ کرد تا پس از طی مراحل قانونی اجرایی شود.

بر اساس این مصوبه، نرخ جرائمی همچون عبور از چراغ قرمز، سبقت غیرمجاز در راه‌های دو طرفه و تجاوز از سرعت مجاز (بیش از 30 کیلومتر بر ساعت) در کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها و جاده‌های بین شهری و مناطق آزاد تجاری و صنعتی تا 200 هزار تومان افزایش یافت.

همچنین نرخ جرائمی همچون انجام حرکات نمایشی مانند دور زدن در جا و یا حرکت موتورسیکلت بر روی یک چرخ، حرکات مارپیچ، حرکت با دنده عقب در آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها به 150 هزار تومان و عبور از محل ممنوع، استفاده از تلفن همراه، عدم رعایت مقررات حمل بار و عبور وسایل نقلیه غیرمجاز از خطوط ویژه به 100 هزار تومان افزایش یافته است.

همچنین عدم استفاده از کلاه ایمنی توسط راننده و سرنشین موتورسیکلت، عدم استفاده از کمربند ایمنی توسط راننده یا سرنشینان، تجاوز از سرعت مجاز (‌تا 30 کیلومتر بر ساعت)، حرکت نکردن وسایل نقلیه بین خطوط، نداشتن پلاک جلو، عقب و یا ناخوانا بودن آن و عدم رعایت حق تقدم عبور 60 هزار تومان جریمه در پی دارد. طبق این مصوبه جریمه نداشتن برگه معاینه فنی به 40 هزار تومان افزایش یافته است.

این مصوبه باعث بروز عکس العمل های متفاوتی از سوی مردم شده است که در یکی از این موارد یک وکیل دادگستری، مصوبه یاد شده را بر خلاف ماده 22 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال 89 دانست و برای ابطال مصوبه هیئت وزیران به دیوان عدالت اداری شکایت کرد.

در این دادخواست دستور موقت اجرای مصوبه افزایش جرایم و تخلفات راهنمایی و رانندگی ارائه شده بود که بنابر گفته مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری این درخواست در دیوان عدالت اداری رد شد.

  • منبع : سایت حقوقی داتیکان
  • بازدید : 926
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32