سوال حقوقی:

آیا انتقال رایگان حقوقی مانند ارتفاق و تحجیر و... تحت عنوان عقد هبه است؟

سلام وقت بخیر  می خواستم بدونم آیا انتقال حقوقی مانند ارتفاق و حق تحجیر و... به رایگان به شخص دیگر تحت عنوان عقد هبه خواهد بود ؟

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

سلام و احترام

بر اساس ماده 795 قانون مدنی هبه عقدی است که به موجب آن یک نفر مالی را مجانا به کس دیگری تملیک می کند، تملیک کننده واهب، طرف دیگر را مُتهِب، مالی را که مورد هبه است عین موهوبه می گویند. طبق تعریف این ماده از عقد هبه، به خصوص مفهوم ( تملیک ) شامل انتقال رایگان حقوقی مانند حق انتفاع و ارتفاق و رهن و تحجیر نمی‌شود؛ در واقع چنین انتقالی صحیح است و در قالب ماده 10 قانون مدنی ( اصل آزادی قراردادها) قرار می گیرد، ولی عقد مزبور تابع احکام هبه نیست.

مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده