سوال حقوقی:

آیا هبه مال به نفع پسر 8 ساله صحیح است؟

سلام وقت بخیر من می خواهم یک باب مغازه را به پسری که 8 سال سن دارد تحت عنوان عقد هبه واگذار کنم. می خواستم بدونم عقد مذکور از لحاظ قانونی صحیح است یا نه؟

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

سلام و احترام

بر اساس ماده 1212 قانون مدنی اعمال و اقوال صغیر تا حدی که مربوط به اموال و حقوق مالی او باشد باطل و بلا اثر است معذلک صغیر ممیز می تواند تملک بلاعوض کند مثل قبول هبه و صلح بلاعوض و حیازت مباحات. طبق این ماده شخصی که صغیر ممیز باشد می تواند تملکات صرفا نافع و بلاعوض را قبول کند. در قانون سنی برای تفکیک صغیر ممیز و غیر ممیز مشخص نشده است اما رویه قضایی 7 سالگی را سن تمیز می داند. پس طبق این ماده شما می توانید اموال خود را به صغیر ممیز ( شخص 8 ساله) هبه کنید.

مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده