سوال حقوقی:

فوت هبه کننده در عقد هبه

سلام وقت بخیر پدر ما به علت ارادت و دوست داشتن بیش از حد برادر زاده خودش یکی از آپارتمان های خود را که در فرمانیه واقع شده بود علی رغم میل تمام بچه هایش به او هبه کرد و پسر عموی ما هم قبول کرد. اما بلافاصله بعد از قبول او پدر ما از دنیا رفتند. حالا که موقع تقسیم ترکه پدرم شده است، پسر عمویم آپارتمان را می خواهد. آیا ما باید آپارتمان را به او تسلیم کنیم؟

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

سلام و احترام

بر اساس ماده 798 قانون مدنی هبه از عقود عینی است یعنی برای صحت عقد علاوه بر ایجاب و قبول لازم است که مورد عقد حتما به قبض متهب داده شود تا عقد کامل و صحیح تلقی شود. طبق این ماده و ماده 802 همان قانون که اشاره دارد اگر قبل از قبض، واهب یا متهب فوت کند هبه باطل می شود اگر مال موهوبه قبل از فوت پدرتان به قبض پسر عمو داده شده باشد که هبه به طور کامل و صحیح واقع شده است و شما باید مال موهوبه را تسلیم کنید. اما اگر مال موهوبه قبل از فوت پدرتان به قبض پسر عمو داده نشده باشد عقد هبه منعقد نشده است و پسر عموی شما هیچ گونه حقی نسبت به ملک مذکور ندارد.

مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده