سوال حقوقی:

آیا جد پدری می تواند دعوای نفی ولد را مطرح کند؟

سلام. همسرم در کشتیرانی کار می کند و مداوم در ماموریت های طولانی است ما یک فرزند 4 ساله داریم و یک نوزاد یک ماهه همسرم تمام مدت بارداری من را در ماموریت بود و الان خانواده ایشان مداوم به همسرم گوشزد می کنند که این فرزند تو نیست. پدر همسرم می خواهد در دادگاه نفی ولد از همسرم کند. چگونه می توانم از خودم دفاع کنم و آیا ایشان می توانند چنین اقدامی کنند؟

در صورتی که وکیل یا کارشناس حقوقی هستید با ورود به حساب کاربری خود می‌توانید برای این پرسش جواب بنویسید.
مدیران سایت سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

سلام و عرض ادب. دعوای نفی ولد و اثبات نسب مطابق ماده 4 قانون حمایت خانواده در دادگاه خانواده بررسی می شود و تنها به درخواست شوهر انجام می شود و دیگران حتی جد پدری نمی توانند این دعوی را مطرح کنند.

بهتر است بدانید مطابق ماده ۱۱۵۸قانون مدنی طفل متولد در زمان زوجیت ملحق به شوهر است مشروط بر اینکه از تاریخ نزدیکی تا زمان تولد کمتر از شش ماه و بیشتر از ده ماه‌ نگذشته باشد در نتیجه فرزند متولد شده منتسب به شوهر است مگر خلاف آن ثابت شود.

مشاهده
مشاهده
مشاهده
مشاهده