print-icon

پرونده ایراد صدمه بدنی غیر عمدی (در صلاحیت دادگاه اطفال)

در صورتی که شخصی زیر سن هجده سال به دیگری صدمه بندی غیرعمدی وارد نماید به موجب حکم دادگاه اطفال به مجازات مقرر محکوم می‌شود. در نمونه پرونده فوق می‌توانید درباره این موضوع اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

ناشر سند : مهسا رویین تن مشاهده پروفایل ناشر

مهسا رویین تن وکلای دادگستری
شماره پروانه:
25358
آغاز فعالیت:
1394
حوزه قضایی:
نتیجه:

محکومیت به پرداخت دو میلیون ریال جزای نقدی و بابت حق خصوصی مصدوم به پرداخت مابه‏ ازاء قانونی و یوم ‏الاداء چهارونیم درصد دیه کامل انسان

شماره پرونده: 940523 شعبه3 دادگاه اطفال

مواد 1 و 3 و 6 و 15 و 18 و 26 و 36 و 40 پیمان‏ نامه حقوق کودک 20 نوامبر 1989 (مصوب 1372/2/1)
مواد 17 و 19 و 27 و 92 و 448 و 462 و 410 و 492 و 494 و 710 قانون مجازات اسلامی
تبصره ماده 614 قانون تعزیرات
ماده 445 قانون آیین دادرسی کیفری

گزارش پلیس مبنی بر درگیری دو دانش ‏آموز ارائه شده‌است که طبق اظهارات  نامبردگان  به دلیل درگیری قبلی دوباره مورخ یوم جاری با یکدیگر درگیر شده و متهم با شیشه ‏ای که در دست داشته چند ضربه به شاکی زده و نفر دوم از ناحیه بازوی دست چپ و مچ دست چپ دچار جراحات شده و با عوامل اورژانس با خودروی اورژانس به شماره سریال 3134 به بیمارستان سینا انتقال و نفر اول جهت سیر مراحل قانونی به کلانتری دلالت گردید. لذا گزارش طبق اظهارات نامبردگان تنظیم و به عرض می‏‌رساند.


 


اظهارات متهم


16 ساله ـ محصل ـ متولد تهران ـ محل سکونت: خیابان مولوی ـ متولد 77


محل وقوع جرم: خیابان سی متری ـ هنرستان شهید بهشتی.


متهم گفته دو روز پیش از آن مرا مورد ضرب و جرح قرار داده بوده‏‌اند و شاکی اول به من حمله و من هم با شیشه نوشابه او را زده‌ام. شاهد هم دارم. حاضر نشده پزشکی قانونی برود.


برگ پذیرش متهم: سابقه کیفری ندارد. دوم دبیرستان ـ مجرد.


نوع رفتار و حالات روانی متهم: متوسط.


بیماری خاص: نفس تنگی / جراحی بیضه داشته. موبایل هوآوی همراه داشته است.


فرم تفهیم حقوق متهمین طبق ماده 52 قانون آیین دادرسی کیفری 92 در پرونده درج است.


 


واحد مددکاری


طبق اظهارات مددجو او برای ثبت نام به مدرسه رفته و شاکی از روز قبل با وی درگیری داشته و از دانش‏ آموزان آن مدرسه هم نبوده‌است. به علت مشکلات با تعدادی دیگر برای دعوا با او رفته و او شاکی را زمین زده و کنار سطل زباله شیشه شکسته بوده که باعث جراحت شده است. مددکار می‏خواهد چون مددجو محصل و بدون سابقه کیفری است و جهت جلوگیری از عواقب بعدی و تأثیر آن در ادامه تحصیل و هم چنین اینکه طبق اظهارات ایشان قصد دفاع از خود را داشته و از آن‏جا که نوجوان جرمی مرتکب نشده، به جهت پیشگیری از تأثیرات منفی و برهم زدن آرامش خانواده در صورت صلاحدید با گرفتن تعهد پرونده با صلح و آشتی بین طرفین مورد لطف مقام قضایی قرار گیرد.


پدر: 43 ساله ـ سیکل ـ کار خدماتی در بیمارستان


مادر: 37 ساله ـ سیکل ـ آشپز شرکت دامپزشکی


بردار: 22 ساله ـ دیپلم ـ کارگر خیاطی دایی


برادر: 14 ساله ـ سوم راهنمایی


ارتباط اعضای خانواده خوب بوده و خانواده هسته‏ ای است. ملک استجاری و ماهیانه ششصد هزار تومان و 15 میلیون رهن پرداخت می‏ گردد. بیماری خاصی در خانواده نیست. والدین از وجود مشکل مطلع بوده ‏اند. تربیت سنتی است. سابقه کیفری و اعتیاد در خانواده نیست. وضعیت مالی خانواده متوسط رو به پایین در حد خوراک و اجاره است. سابقه بستری در بیمارستان روانی و استفاده از دارو وجود ندارد. سابقه فرار از منزل و خودکشی و خودزنی و... نیز وجود ندارد. تابعیت: ایرانی.


برگه آزادی متهم توسط نیروی انتظامی ضمیمه گردیده‌است.


کپی شناسنامه شاکی و اظهارات او نیز موجود است.


17 ساله ـ محصل ـ متولد تهران ـ تابعیت ایران ـ محل سکونت: جمهوری.


در هنرستان شهید بهشتی جهت انتخاب رشته با دوستان در حال گفتگو بودم که مشاهده کردم سه نفر از درب ورودی وارد شدند که به دوست اینجانب  قصد حمله داشتند. من دوستم را از آنها جدا کردم و مانع ضربه زدن نوری به دوستم شدم که با زدن سه ضربه با تکه شیشه به دستم درگیری متوقف شد و من از حال رفتم و در آمبولانس هوشیاری خود را به دست آوردم و اکنون به علت جراحات وارده شکایت دارم. شاهد هم دارم.


 


نامه پزشکی قانونی


1) جراحت بخیه شدن سطح خارجی قسمت تحتانی بازوی چپ. 2) جراحت بخیه شده سطح خارجی آرنج چپ. 3) جراحت بخیه شده کناره داخلی قسمت ابتدایی کف دست چپ. 4ـ جراحت سطح قدام آرنچ چپ. 5) جراحت سطحی داخلی قسمت تحتانی ساعد دست چپ مشهود است که در صورت احراز حدوث آنها در شرایط نیاز بر مقام قضایی می‏تواند در اثر اصابت جسم برنده مانند شیشه شکسته نوشت به تاریخ 3/6/94 (تاریخ پذیرش بیمارستان) حادث شده باشد که در این صورت جراحات بندهای 4 و 5 هر یک از نوع حارصه تعیین می‏گردد. جهت تعیین عمق جراحات بخیه شده بندهای 1 تا 2 و تطبیق با قانون دیات اظهارات دقیق پزشک معالج درخواست شد.


برگه دیگری از پزشکی قانونی هست: متخصص ارتوپدی.


جراحت بند 1: متلاحمه؛ جراحت بندهای 2 و 3: دامیه؛  جهت معاینه مجدداً مراجعه شود. شاکی تغییر آدرسش را برای ابلاغ اطلاع داده‌است.


در معاینه مجدد مشخص گردید: ضایعات التیام کامل یافته: کلیه ضایعات دارای یه مقدارند. ابلاغیه به متهم هست: مخاطب در محل شناخته نشده و ابلاغ مجدداً صورت گرفته که برادرش تحویل گرفته است.


در صورتجلسه بازپرسی متهم گفته: شاکی قبلاً زده بوده و درگیر شدیم و شیشه را برداشتم که بترسانمش اما جلو آمد و به شیشه خورد. قصدم فقط ترساندش بود. وکیل وی با توجه به عدم وجود عنصر معنوی تقاضای عفو و تخفیف مجازات را کرده است. فیش حقوقی پدر متهم به میزان یک میلیون و دویست هزار تومان موجود است. به همراه گواهی اشتغال و کپی کارت ملی پدر. پدر کفیل پسر گردیده‌است. قرار قبولی کفالت صادر شده‌است. قرار جلب به دادرسی نیز صادر شده که معاون دادستان تأیید نموده است.


برگ ارجاع از دادسرا به دادگاه نیز دیده می ‏شود.


به طرفین وقت رسیدگی با الصاق در محل ابلاغ شده است.


 


نظر مشاور


 با توجه به سن مددجو و نداشتن انگیزه قبلی و نداشتن منطق کافی به دلیل شرایط سن عقلی و تقویمی از دادگاه درخواست مساعدت دارم.


 


لایحه وکیل متهم


 با توجه به آنکه موکل در روز قبل از حادثه در مدرسه حضور پیدا کرده و از سوی چند نفر از دوستان شاکی مورد ضرب و جرح قرار گرفته و شاکی از محصلین آن مدرسه نبوده و به قصد دعوا در مدرسه با دوستانش حاضر شده و شاکی زمین خورده و ناگهان شیشه شکسته پیدا می‏کند و برای ترساندنش آن را برداشته و حین درگیری و هول دادن شیشه به دست شاکی اصابت کرده است. عنصر معنوی محرز نیست. اوضاع خانواده‏ اش هم نابه ‏سامان است. تقاضای عفو و تخفیف مجازات دارد.


در تاریخ 94/11/17 وقت رسیدگی در شعبه سوم دادگاه اطفال تعیین و تشکیل شده است. تشریفات تشکیل جلسه رعایت شده که وکیل لایحه گذاشته است.


 

صدمات وارده به شاکی ناشی از رفتار معارض با قانون متهم محرز است. نظر به این که مرتکب حین الوقوع بزه نوجوان بالغ زیر 18 سال بوده است و با هدف بازپروری و ادغام صحیح اجتماعی کودکان موصوف و لحاظ تأثیر و تأثر رفتار آنها در ماوقع و به منظور جلوگیری از تکرار بزه به استناد مواد 1 و 3 و 6 و 15 و 18 و 26 و 36 و 40 پیمان‏ نامه حقوق کودک 20 نوامبر 1989 (مصوب 1/02/1372) و مواد 17 و 19 و 27 و 92 و 448 و 462 و 410 و 492 و 494 و 710 قانون مجازات اسلامی 1392 و تبصره ماده 614 قانون تعزیرات و ماده 445 قانون آیین دادرسی کیفری 94 دو میلیون ریال جزای نقدی و بابت حق خصوصی مصدوم به پرداخت مابه‏ ازاء قانونی و یوم ‏الاداء سه و نیم درصد دیه کامل انسان در حق شاکی محکوم می‏ نماید و اعلام می‏ دارد رأی اصداری حضوری و ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل رسیدگی در دادگاه تجدیدنظر استان است. دستور ابلاغ رأی صادر شده است.


شاکی تقاضای اصلاح رأی نموده است. در اصلاحیه قید گردیده دیه متلاحمه 3 درصد دیه کامل و دامیه 2 درصد دیه کامل و بند 4 و 5 حارمه (1 درصد دیه کامل) و جمعاً 9 درصد دیه کامل و به لحاظ نصف بودن 4/5 درصد بوده و به اشتباه 3/5درصد تصریح و قید گردیده است.