دادخواست انتقال مالکیت نام دامنه سایت و خسارات عدم انجام تعهدات سئو

در صورتی که با شخص یا شرکتی جهت طراحی سایت و همچنین بهینه‌سازی آن (سئو) قراردادی منعقد کرده‌اید و طرف قرارداد به تعهدات خود عمل نکرده است، می‌توانید برای احقاق حق خود به مراجع قضایی مراجعه کنید. از نمونه دادخواست فوق به این منظور می‌توانید استفاده کنید.

ایفاء تعهد

 

1 – وقتی دو طرف با هم معامله‌ای انجام می‌دهند، طرفین ملزم به انجام تعهدات خود در برابر همدیگر می‌شوند و نمی‌توانند تعهداتی را که به آن متعهد شده‌اند ندیده بگیرند و آنها را انجام ندهند.

2- تعهدات در معاملات دامنه گسترده‌ای دارد. می‌تواند پرداخت مبلغی پول باشد یا انجام عملی باشد، خودداری از انجام کاری باشد، تحویل کالایی باشد یا .... .

3- حال اگر پس از معامله یکی از طرفین به تعهد خود عمل نکند طرف دیگر در ابتدا می‌تواند وی را ملزم به اجرای تعهد نماید.

4- اگر الزام طرف ممکن نشد متضرر می‌تواند تعهد را بوسیله شخص دیگری انجام دهد و متخلف را به تادیه مخارج آن ملزم کند.

5- اگر این راه نیز امکان پذیر نباشد متضرر می‌تواند قرارداد را فسخ کند.

6- اما در مورد گرفتن خسارت از متخلف باید به چند نکته توجه نمود.

7-  اول اینکه چنانچه متضرر بخواهد خسارت بگیرد باید یا در قرارداد به آن اشاره شده باشد یا عرف یا قانون آن را پذیرفته باشند. چنانچه یکی از این موارد در مورد گرفتن خسارت صادق باشد، متضرر می ‌تواند خسارت بگیرد.

8- اگر برای انجام تعهد زمانی معین شده باشد و مدت مذکور گذشته باشد و متعهد به تعهد خود عمل نکرده باشد، متضرر می‌تواند تقاضای خسارت نماید.

9- اما اگر برای انجام تعهد زمانی مشخص نشده باشد، متضرر وقتی می‌تواند خسارت بگیرد که اختیار تعیین زمان با او بوده باشد و ثابت کند از متعهد خواسته تا تعهدش را انجام دهد. در این مورد ارسال اظهارنامه می‌تواند کمک کننده باشد.

10- متعهد اگر ثابت کند که عدم انجام تعهد به خاطر علت خارجی بوده و به او مربوط نمی‌باشد و علت خارجی خارج از حیطه قدرت او بوده، به پرداخت خسارت محکوم نخواهد شد.

11- اگر موضوع تعهد پرداخت پول نقد باشد، دادگاه می‌تواند متخلف را به جبران خسارت ناشی از تاخیر در پرداخت وجه نقد محکوم کند.

12- طرفین می‌توانند در ضمن معامله‌ای که با هم انجام می‌دهند شرط کنند در صورت تخلف، متخلف مبلغی را به عنوان خسارت به متضرر پرداخت نماید. در این حالت دادگاه برای پرداخت خسارت همان مبلغی را که بین طرفین تعیین شده است بابت خسارت تعیین می‌کند.

13- باید توجه داشت مرجع صالح برای الزام به ایفای تعهد می‌تواند متفاوت باشد. می‌تواند شورای حل اختلاف، یا دادگاه باشد. می‌تواند محل اقامت خوانده یا محل وقوع ملک باشد.

14- همچنین این دعوا می‌تواند مالی و غیر مالی باشد. زیرا بعضی تعهدات مالی می ‌باشند و بعضی دیگر غیر مالی می‌باشند.

15- در این دعوا متضرر، خواهان است و متخلف، خوانده است. خواسته نیز الزام به ایفای تعهد می‌باشد.

کاربر گرامی برای مشاوره و راهنمایی بیشتر یا سفارش دادخواست و لایحه می‌توانید با شماره تلفن های داتیکان 02166128073 و 02166128096 تماس حاصل نمایید.

ساره صادقی

ناشر سند : مهسا رویین تن مشاهده پروفایل ناشر

مهسا رویین تن وکلای دادگستری
شماره پروانه:
25358
آغاز فعالیت:
1394
حوزه قضایی:

ثبت نظر :