print-icon

دادخواست اثبات واقعه زوجیت (از طرف زوجه)

در صورتی که زوج بعد از ثبوت واقعه نکاح، به دلایل مختلف واقعه زوجیت را انکار نماید، زوجه با ارائه دادخواست مذکور و مستندات خود می‌تواند رابطه مذکور را اثبات نماید.

اثبات واقعه زوجیت

 

1 – هنگامی که عقد ازدواج واقع می شود علاوه بر آثاری که بین طرفین ایجاد می کند آثار مالی نیز برای آنها به همراه دارد .

2 – ممکن است این رابطه از طرف مرد یا زن انکار شود . این اتفاق در صورتی می افتد که عقد ازدواج به ثبت نرسیده باشد . در این حالت طرف مقابل درصدد اثبات رابطه زوجیت برمی آید .

3 – این دعوا در دادگاه خانواده مورد رسیدگی واقع می شود .

4 – دعوای مذکور غیرمالی می باشد .

5 – این دعوا قابل اعتراض می باشد و هر یک از طرفین پس از صدور و ابلاغ رای می تواند نسبت به آن اعتراض نماید .

6 – خواهان ( مرد یا زن ) دادخواستی علیه طرف مقابل خود تنظیم می کند و خواسته اش را " اثبات رابطه زوجیت " عنوان می کند.

7 – خواهان برای این ادعایش باید دلیل داشته باشد . از جمله دلایل او می تواند اقرار طرف مقابل باشد ، می تواند شهادت شهود ، سوگند ، عکس ، فیلم  یا پیامکهایی باشد که بین طرفین بوده و نشان دهنده رابطه زوجیت می باشد و .... .

8 – دادگاه با بررسی دلایل خواهان و دفاعیات خوانده اقدام به صدور حکم می نماید .

9 – باید توجه داشت انکار زوجیت گاهی در زمان حیات دو طرف و از جانب خود مرد و زن صورت می گیرد . گاهی نیز یکی از دو طرف فوت کرده و این انکار از جانب ورثه  فرد فوت شده انجام می شود .

10 – در قانون حمایت از خانواده در ماده 52 آمده است که هر کس در دادگاه زوجیت را انکار نماید و بعد مشخص شود این کار بی اساس بوده است به مجازات حبس تعزیری درجه 6 و یا جزای نقدی درجه 6 محکوم خواهد شد . یعنی دادگاه او را به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از بیست میلیون ریال تا هشتاد میلیون ریال محکوم خواهد کرد .

11 – مجازات مذکور در مورد قائم مقام و وراثی که با وجود آگاهی از رابطه زوجیت  فرد فوت شده آن را انکار می کنند نیز اعمال می شود .

12 – لازم به ذکر است که در قانون حمایت خانواده در ماده 49 آمده است که اگر مردی واقعه ازدواجش را ثبت نکند به جزای نقدی درجه 5 ( از هشتاد میلیون ریال تا صد و هشتاد میلیون ریال ) و یا حبس تعزیری درجه 7 ( از نود و یک روز تا شش ماه ) محکوم خواهد شد .

کاربر گرامی جهت مشاوره و راهنمایی بیشتر یا سفارش دادخواست و لایحه می توانید با شماره تلفن های داتیکان 02166128073 و 02166128096 تماس حاصل نمایید .

ساره صادقی

2 خرداد 1396
اسماعیل کمالی

عالی بود پاسخ

2 خرداد 1396
داتیکان

متشکر از حسن نظر شما جناب کمالی ارجمند! پاسخ

ثبت نظر :