دادخواست تایید و تنفیذ فسخ معامله با اعمال خیار عیب

در صورتی که مبیع معیوب باشد، مشتری می تواند معامله را فسخ نماید و در صورتی که فروشنده حاضر به فسخ معامله نباشد، خریدار می تواند با استفاده از نمونه دادخواست مذکور، تأیید فسخ معامله را از دادگاه تقاضا نماید.

فسخ معامله به دلیل خیار عیب

 

1 – اگر کسی معامله ای را انجام دهد و پس از آن متوجه شود مالی را که خریداری کرده معیوب است و عیبی در آن می‌باشد، با اختیاری که قانون به وی داده است می‌تواند معامله را فسخ کند یا می‌تواند ارش بگیرد. یعنی مابالتفاوت قیمت سالم و معیوب مالی که خریداری کرده است را بگیرد.

2- هنگامی می‌توان معامله را به دلیل عیب فسخ کرد که عیب مذکور مخفی بوده ودر زمان عقد وجود داشته است.

3- فرقی نمی‌کند عیب واقعا مخفی بوده یا مخفی نبوده اما مشتری متوجه آن نشده، در هر صورت مشتری اختیار فسخ معامله را دارد.

4- اگر بعد از معامله و قبل از اینکه مال مورد معامله به مشتری تحویل داده شود عیبی در مال ایجاد شود، در این حالت نیز مشتری می‌تواند معامله را فسخ نماید.

5- تشخیص عیب موجود برعهده عرف و عادت محل است لذا می‌تواند در مکانهای مختلف و زمانهای مختلف متفاوت باشد.

6- اما در بعضی موارد مشتری نمی‌تواند معامله را فسخ کند:

الف) اگر مال مورد معامله نزد مشتری از بین برود یا آن را به دیگری منتقل کند.

ب) اگر بعد از معامله مال مورد معامله در دست مشتری باشد و درآن تغییری ایجاد شود.

ج) اگر بعد از اینکه مال مورد معامله به دست مشتری رسید و بعد از آن عیب دیگری در آن ایجاد شود. اما اگر عیب جدید در نتیجه عیب قدیم باشد مشتری حق فسخ دارد.

7- اگر فروشنده از همه عیبها رفع مسوولیت کرده باشد یعنی مسوولیت هیچ عیبی را به عهده نگیرد مشتری نمی‌تواند در صورت وجود عیب به فروشنده مراجعه نماید.

8- اگر مشتری در معامله‌ای که انجام داده همه خیارات را ساقط کرده باشد دیگر نمی‌تواند بابت عیبی که در مبیع هست معامله را فسخ نماید.

9- هنگامی که مشتری از عیب مطلع شد باید فورا نسبت به فسخ آن اقدام نماید.

10- خواهان فسخ در ابتدا باید اظهرنامه‌ای به فروشنده ارسال نماید و به وی اطلاع دهد که می‌خواهد معامله را به دلیل عیب موجود در مال مورد معامله فسخ نماید.

11- پس از آن باید دادخواستی مبنی بر "تایید فسخ معامله به دلیل خیار عیب" به مرجع صالح تقدیم کند.

12- پس از آن باید دادخواست و مدارک خود را به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تحویل دهد.

13- خواهان می‌تواند دعوای مذکور را در محل اقامت خوانده یا محلی که قرارداد امضاء شده مطرح نماید. اگر مال مورد معامله غیر منقول باشد باید در محلی که مال واقع است دعوای خود را مطرح نماید.

14- دفتر خدمات قضایی الکترونیک مدارک را به مرجع صالح می‌فرستد. پس از تعیین شعبه و وقت رسیدگی، زمان دادرسی به طرفین اعلام می‌شود.

15- رای صادره در این خصوص قابل تجدیدنظر است.

کاربر گرامی جهت مشاوره و راهنمایی بیشتر یا سفارش دادخواست و لایحه می‌توانید با شماره تلفن‌های داتیکان 02166128073 و 02166128096 تماس حاصل نمایید.

ساره صادقی

29 اردیبهشت 1397
مهدی

با سلام من خودرو به شرط خانگی بودن از فروشنده خریدم بعداز پرداخت وجه متوجه شدم که کیلومتر خودرو صد هزار کیلومتر کم شده وضمنا در قرارداد هم ذکر نشده ایامیتوانم فسخ کنم ویا خسارتم را بگیرم وضمنا در قرارداد ذکر نشده است پاسخ

22 اردیبهشت 1397
داريوش اقبالي

با سلام بنده خودرويي را فروختم و خريدار هم تاييد مكانيك را گرفت و پس از آن اقدام به پرداخت مبلغ به بنده و اخذ وكالت كلي جهت فك پلاك و انتقال سند گرفت ولي پس از آن اذعان كرد كه خودرو را نزد رنگ آميز و صافكار برده و اعلام كرده اند كه شاسي خودرو تعويض شده و اكنون تقاضاي فسخ معامله يا اخذ ما به التفاوت را از بنده دارد با عنايت به مورد مذكور ، در حالي كه بنده از اين مشكل هيچگونه اطلاعي نداشته ام... از لحاظ حقوقي چه بايد كرد با تشكر پاسخ

23 اردیبهشت 1397
داتیکان

سلام وقت شما بخیر بهترین کار ممکن این است که تشریف ببرید تعزیرات و علیه مکانیک شکایت کنید. با شماره 124 تماس بگیرید پاسخ

8 دی 1396
سعیدزارع نجفی

باسلام.یک دستگاه خودرو ازنمایشگاه خریدم اقساطی.نصف پولشونقددادم نصفشو چک مدت دار.بعدازدوساعت متوجه شدم هم خرابی وعیب زیادی داره وهم قیمتشو گرون حساب کردن.زنگ زدم به صاحب نمایشگاه گفتم من این ماشینو نمیخام ولی گفت که پس نمیگیره.حالا باید چه کارکنم؟! پاسخ

9 دی 1396
داتیکان

درود خدمت شما. با توجه به مواردی که فرمودید شما ابتدا باید اظهارنامه ای مبنی بر فسخ قرارداد و استرداد ثمن معامله بدهید و سپس از طریق محاکم دادخواست فسخ قرارداد بدهید. متشکرم پاسخ

28 مرداد 1396
مرجان مقدسی

اعلام فسخ قرار داد به استناد خیار عیب پاسخ

ثبت نظر :