print-icon

1: دادخواست اجازه ازدواج (به دلیل خودداری ولی از دادن اذن)

در صورتی که ولی دختر بدون دلیل موجه اجازه ازدواج به وی  ندهد، دختر شخصا می تواند با ارائه نمونه دادخواست فوقاجازه ازدواج خود را از دادگاه درخواست نماید.

درخواست اجازه ازدواج

 

1 – در ماده 1043 قانون مدنی آمده است : " نکاح دختر باکره اگرچه به سن بلوغ رسیده باشد موقوف به اجازه پدر یا جد پدری او است ."  

2 – در ادامه ماده نیز آمده است : " هرگاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کند اجازه او ساقط ودر این صورت دختر می تواند با معرفی کامل مردی که می خواهد با او ازدواج نماید و شرایط نکاح و مهری که بین آنها قرار داده شده پس از اجازه از دادگاه ، به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج نماید . "  

3 – همچنین در ماده 1044 قانون مدنی نیز آمده است : " در صورتی که پدر یا جد پدری در محل حاضر نباشند و استیذان از آنها نیز عادتا غیر ممکن بوده و دختر نیز احتیاج به ازدواج داشته باشد ، وی می تواند اقدام به ازدواج نماید . "

4 -  چنانچه ملاحظه می شود برای ازدواج دختر ولی او باید اجازه این کار را بدهد .

5 – چنانچه ولی دختر از دادن اذن خودداری نماید دختر میتواند با مراجعه به دادگاه و گرفتن اجازه ازدواج ، اقدام به ازدواج و ثبت آن نماید .

5 – همچنین اگر ولی دختر حضور نداشته باشد و امکان گرفتن اجازه نیز از آنها نباشد باز هم دختر می تواند به دادگاه مراجعه کرده و از دادگاه اجازه ازدواج بگیرد .

6 – در این شرایط دختر باید مدارک خود را به یکی از دفاتر خدمات قضایی الکترونیک تحویل دهد . همچنین وی می تواند شهادت شهود را یکی از دلایل  در خواست خود قرار دهد .

7 -  این دعوا غیر مالی بوده و در دادگاه خانواده رسیدگی می شود .

8 – دادگاه در جلسه رسیدگی به دلایل و مدارک طرفین توجه کرده و پس از بررسی آنها ، رای خود را صادر می نماید .

9 – خواهان که همان دختر است باید به صورت کامل فردی را که می خواهد با او ازدواج کند به دادگاه معرفی نماید . همچنین باید شرایطی را که برای ازدواج بینشان قرار داده اند را نیز بیان کند ، از جمله این شرایط مقدار مهریه ای است که بین دختر و مردی که می خواهد با وی ازدواج کند است .

10 – دختر می تواند شاهدانی را به دادگاه معرفی نماید که از وضعیت زندگی وی باخبر بوده و مردی را که دختر می خواهد با وی ازدواج کند را بشناسند و صحبتهای دختر را در ارتباط با مسائل عنوان شده تایید نمایند .

11 – چنانچه دادگاه حکم به اجازه ازدواج بدهد ، دختر می تواند با حکم دادگاه به دفاتر ثبت ازدواج مراجعه کرده و اقدام به ثبت ازدواج خود نماید .

12 – لازم به ذکر است که مواردی که بیان شد در مورد دختر باکره است ، پس چنانچه دختری یک بار ازدواج کرده باشد برای بار بعد نیازی به اجازه ولی خود ندارد .

کاربر گرامی جهت مشاوره و راهنمایی بیشتر یا سفارش دادخواست و لایحه می توانید با شماره تلفن های داتیکان 02166128073 و 02166128096 تماس حاصل نمایید .

ساره صادقی

8 آبان 1396
فرشته

با عرض سلام و خسته نباشید من هنوزنمی تونم عریضه خوب بنویسم میشه من رو راهنمایی کنید؟ پاسخ

8 آذر 1396
داتیکان

درود خدمت شما. شما می توانید از اسناد داتیکان استفاده کنید و چنانچه سوالی داشتید بپرسید. پاسخ

9 مهر 1396
ثناء هاشمی کاشانی

با عرض سلام و وقت بخیر سن دختر جهت مراجعه به دادگاه جهت صدور حکم بر اجازه ی ازدواج چند سال میباشد ؟ پروسه ی انجام این کار پس‌ از حضور‌در دادگاه و ارائه ی دادخواست چقدر زمان میبرد ؟ آیا دادگاه از ولی دختر جهت حضور دعوت به عمل می آورد ؟ پاسخ

10 مهر 1396
داتیکان

درود خدمت شما. 1: در خصوص قسمت اول سوال شما با توجه به مفهوم ماده 1041 قانون مدنی سن دختر باید 13 سال تمام شمسی باشد. در این سن می شود به دادگاه مراجعه کند. 2: پروسه انجام آن با توجه به دادگاه های مختلف متفاوت است. ممکن است تا اولین جلسه دادرسی تا 1 ماه به طول بیانجامد. 3: بله ولی دختر به جلسه دادگاه فراخوانده می شود تا اگر دلیل موجهی برای عدم اجازه خود دارد ارائه کند. موفق باشید پاسخ

ثبت نظر :