هجوم به استقلال نهاد وكالت

25 فروردین 1399

هجوم به استقلال نهاد وكالت

در اغاز فراخوان اعلام و افتخار شده كه  ایران، از جمله کشورهای پیشرو قاره آسیا در خصوص تضمین استقلال نهاد وکالت است.

به نام خدا

 داتیکان : بر اساس خبري كه ايسنا روز يكشنبه٢٤ فروردين منتشر كرد معاونت حقوقی قوه قضائیه  طي فراخوانی از حقوقدانان، وکلای دادگستری، اساتید و کارشناسان خواست تا در خصوص اصلاح آیین­‌نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری نظرات و پیشنهادهای کارشناسی خود را ارائه کنند.

در فراخوان قوه نكاتي بيان شده كه حاكي از سياستهاي قوه در جهت تدوين اين آيين نامه است اما با ملاحظه متن منتشره حس معارضي به خواننده دست ميدهد و تصور ميكند متن فراخوان و اصول مندرج در آن توسط گروهي غير از تنظيم كنندگان متن آيين نامه تنظيم شده است و اين تعارض پيامهاي متعددي در خود دارد كه مهمتر از همه اين است كه احيانا مسوولان قوه قضاييه كه مخاطب خود را حقوقدانان  وكلا و كارشناسان قرار داده اند از درجه تسلط و اشراف مخاطبان بر معني و مفهوم عبارات و كلمات به اندازه كافي اطلاع ندارند!

در اغاز فراخوان اعلام و افتخار شده كه  ایران، از جمله کشورهای پیشرو قاره آسیا در خصوص تضمین استقلال نهاد وکالت است. نحوه بيان اين عبارت حاكي از اعتقاد مسوولان قوه قضاييه به استقلال نهاد وكالت بعنوان امتياز براي ايران است . در ادامه درجايي ديگر امده است: " مقررشد...در پرتو وفاق و همدلی و با رعایت اصولی چون حراست از استقلال کانون وکلا، انطباق مواد آیین­‌نامه با قانون و تطبیق آن با الزامات تحول در قوه قضاییه و گام دوم انقلاب اسلامی، دغدغه‌های موجود مرتفع گردد. "

اما بلافاصله در اولين مرور متن پيشنهادي با ماده اي مواجه ميشويم كه بكلي تمام اين ادعاها را بي اعتبار و باطل ميكند . تدوين كنندگان پيشنهاد در حركتي مخالف با اين رويكرد ماده اي را تحت عنوان ماده٤٠ ( و مواد بعدي) به متن وارد كرده اند كه باعث تشكيل شورايي به نام «شورای عالی هماهنگی

امور وکلا » انهم در معاونت حقوقی قوه قضاییه شده است تا بعد از اين،  كانون وكلاي مستقل !! در امور خود!! با عاليترين مقامات قوه قضاييه!! قبلا !! هماهنگي كند !!

. اعضاي شورا به اين شرح ميباشند:  ١-معاون حقوقی قوه قضاییه

 ۲- رییس شعبه اول دادگاه عالی انتظامی قضات

٣-دادستان کل کشور؛

۴- وزیر دادگستری

٥ - رییس مرکز وکلا و کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضاییه(در رديفي بالاتر از كانونها!!؟)

٦-رییس و نایب رییس کانون وکلای دادگستری مرکز

۷- رییس اتحادیه کانونهای وکلای دادگستری سراسر کشور

۸- سه نفر وکیل دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری حایز شرایط عضویت در هیات مدیره کانون وکلا بامعرفی اتحادیه کانون های وکلای دادگستری".

دکتر محمد رضا کامیار

وکیل دادگستری

*برای اطلاع از آخرین همایش‌های حقوقی، تازه‌های نشر حقوقی، استخدام حقوقی، مشاوره حقوقی و سایر اخبار حقوقی به سایت داتیکان مراجعه نمایید.

 

  • منبع : http://www.datikan.com/news