فرانسوی‌ها صدای دادگاه حقوق بشر اروپا را هم در آوردند
16 تیر 1399

فرانسوی‌ها صدای دادگاه حقوق بشر اروپا را هم در آوردند

دادگاه حقوق بشر اروپا فرانسه را به دلیل رفتار تحقیرکننده با پناهجویان محکوم و اعلام کرد: «دادگاه به این نتیجه رسیده مقام‌های فرانسوی به وظایف خود در قبال متقاضیان پناهندگی طبق قوانین داخلی این کشور عمل نکرده‌اند».

داتیکان:دادگاه حقوق بشر اروپا فرانسه را به دلیل رفتار تحقیرکننده با پناهجویان محکوم و اعلام کرد: «دادگاه به این نتیجه رسیده مقام‌های فرانسوی به وظایف خود در قبال متقاضیان پناهندگی طبق قوانین داخلی این کشور عمل نکرده‌اند».

مانیتورینگ حقوق بشر، درست زمانی که امانول مکرون، سیاست سلبی و سخت گیرانه کشورهایی مانند یونان و مجارستان در قبال پناهجویان را محکوم کرده و خود را مدافع حقوق پناهجویان و مهاجرین قلمداد می‌کند، رخدادهای تلخی در کمپ پناهجویان مستقر در فرانسه رخ می‌دهد. اسناد و شواهد مربوط به شکنجه، ضرب و شتم و سوء رفتار عامدانه مسئولین کمپ‌ها و پلیس علیه پناهجویان در  فرانسه به گونه‌ای است که حتی دادگاه حقوق بشر اروپا نیز نتوانسته است این بار منکر آن‌ها شود!

محکومیت دولت فرانسه در دادگاه استراسبورگ

اخیرا پنج پناهجو، از دولت فرانسه به دلیل رفتارش با پناهجویان شکایت کرده‌اند. دادگاه حقوق بشر اروپا به این شکایت رسیدگی و فرانسه را محکوم به پرداخت غرامت کرده است. دادگاه حقوق بشر اروپا فرانسه را به دلیل رفتار تحقیرکننده با پناهجویان محکوم کرده است. به گزارش  روزنامه آلمانی فرانکفورتر آلگماینه، این نهاد اتحادیه اروپا با اشاره به شکایت چند مهاجر اعلام کرد، آن‌ها در خیابان‌ها می‌خوابند، دسترسی به تأسیسات بهداشتی ندارند، هیچ راهی برای امرار معاش ندارند و همواره در ترس به‌سر می‌برند که مبادا مورد حمله و سرقت واقع شوند.

 

دادگاه حقوق بشر اروپا مستقر در استراسبورگ روز پنج‌‌شنبه ۱۲ تیر (دوم ژوئیه) اعلام کرد، در رسیدگی به این پرونده روشن شد دولت فرانسه در برخورد با این پناهجویان به منزلت آن‌ها احترام کافی نگذاشته است.

پناهجویانی که در خیابان رها شده‌اند

چنانچه شبکه آلمانی دویچه وله اعلام کرده است، دادگاه شمار ابتدایی شاکیان را پنج پناهجوی مرد خوانده و می‌گوید، جست‌وجویش برای پیدا کردن یکی از شاکیان به جایی نرسیده است. سرانجام دادگاه شکایت سه شاکی را برحق شناخت و فرانسه را محکوم به پرداخت بین ۱۰ هزار تا حدود ۱۲ هزار و ۴۰۰ یورو به هر کدام از آن‌ها کرد. شاکیان دولت فرانسه را متهم کرده‌اند برای ماه‌ها از تأمین مالی آن‌ها طفره رفته و هیچ گونه حمایتی از آن‌ها نکرده است. دادگاه حقوق بشر اروپا می‌گوید، شاکیان در جریان رسیدگی به تقاضای پناهندگی خود باید در چادرهایی در خیابان زندگی می‌کردند.

دادگاه اعلام کرد: «دادگاه به این نتیجه رسیده مقام‌های فرانسوی به وظایف خود در قبال متقاضیان پناهندگی طبق قوانین داخلی این کشور عمل نکرده‌اند».

پناهجویانی که زیر پل زندگی می‌کنند!

مقامات فرانسوی، طی سال‌های گذشته و اخیر همواره برخورد سلبی و سختی را با مهاجرین و پناهجویان داشته‌اند. این روند بین سال‌های 2007 تا 2012 میلادی و در دوران ریاست جمهوری نیکولاسارکوزی به نقطه اوج خود رسید. اگرچه پناهجویان تصور می‌کردند حضور حزب سوسیالیست فرانسه و فرانسوا اولاند در راس معادلات سیاسی و اجرایی کاخ الیزه می‌تواند از رنج و مشقت آن‌ها تا حدودی کاسته و منجر به ایجاد وضعیتی با ثبات‌تر برای آنها شود، اما از سال 2012 تا 2017 میلادی نیز رفتارهای سلبی دولت فرانسه با پناهجویان تشدید شد. با فرا رسیدن  سال 2014 میلادی و با افزایش حضور پناهجویان در اروپا، دولت فرانسه جریان‌های افراطی، ضد مهاجرت و نژادپرست را آزاد گذاشت تا هر گونه اقدامی را علیه مهاجرین در این کشور صورت دهند. به عبارت بهتر، جریان‌های نژادپرست و ملی گرایان افراطی در فرانسه بدون کمترین دغدغه‌ها، به حملات و رفتارهای خشونت آمیز خود علیه زنان، مردان و حتی کودکان پناهجو ادامه می‌دادند. در حال حاضر و  در پاریس نیز می‌توان اردوگاه مهاجران چادرنشین را در حاشیه شهر، زیر پل‌ها یا در کناره اتوبان‌ها مشاهده کرد. این مهاجران به کمک‌های سازمان‌های امدادی به حیات حداقلی و سخت خود ادامه می‌دهند. در این اردوگاه‌ها اغلب بیش از هزار نفر زندگی می‌کنند. چادرها دائما توسط پلیس برچیده شده و اندکی بعد دوباره توسط مهاجران برپا می‌شود. منتقدان عملکرد پلیس فرانسه معتقدند دولت و پلیس این کشور قصد دارند هزینه حضور پناهجویان در فرانسه را افزایش داده و از این طریق، آن‌ها را وادار به خروج اجباری کنند.

 

آینده مبهم و تاریک برای پناهجویان در فرانسه

به نظر می‌رسد عزم و اراده‌ای از سوی دولت فرانسه، برای تامین حقوق اولیه پناهجویانی که راهی این کشور شده‌اند وجود ندارد. مراکز آماری و معتبر رسمی (از جمله وزارت کشور فرانسه) منابع رسمی، اذعان کرده‌اند طی سال‌های 2019 و 2020 میلادی، اقدامات نژاد پرستانه و بیگانه ستیزی در فرانسه نسبت به قبل بیش از 130 درصد افزایش داشته است. آیا این افرایش تصاعدی و غیر قابل توجیه، می‌تواند در سایه بی اطلاعی مقامات امنیتی و سیاسی در فرانسه رخ داده باشد؟!

 

  • منبع : www.mizanonline.com