از تکاپو برای خرید سکه و دلار تا اختلاط و خوش‌‌وبش پشت درهای بسته!
24 شهریور 1399

 از تکاپو برای خرید سکه و دلار تا اختلاط و خوش‌‌وبش پشت درهای بسته!

وارد ساختمان قدیمی و تاریک یکی از بخشهای این اداره می‌شوم؛ دو راهرو خلوت با اتاق‌های بسیار قدیمی در دو طبقه و کارمندان زن و مردی که در اتاق‌های در بسته فقط می‌توان صدای پچ‌پچ و خنده‌هایشان را شنید! ۳ نفر آقا و یک خانم در حالی درباره قیمت دلار ...

داتیکان: وارد ساختمان قدیمی و تاریک یکی از بخشهای این اداره می‌شوم؛ دو راهرو خلوت با اتاق‌های بسیار قدیمی در دو طبقه و کارمندان زن و مردی که در اتاق‌های در بسته فقط می‌توان صدای پچ‌پچ و خنده‌هایشان را شنید! ۳ نفر آقا و یک خانم در حالی درباره قیمت دلار ...

به گزارش داتیکان و به نقل از  خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ "کارمندی" یکی از محبوب‌ترین شغل‌های در کشورمان است و ورود به ادارات و به استخدام دولت در آمدن مهمترین دغدغه جوانان جویای کار است! اما کیفیت عملکرد کارمندان دولت در برخی موارد تبدیل به یک معضل بزرگ شده است؛ آیا کم‌کاری و غیبت یک کارمند می‌تواند از مصادیق "فساد" باشد؟‌ آیا نظارتی بر کار کارمندان دولت وجود دارد؟!

کم‌کاری و فساد اداری

رهبر انقلاب در سال‌های اخیر بیانات بسیار مهمی را درباره با "مبارزه با فساد" مطرح کرده‌اند و در یکی از مهمترین آنها می‌فرمایند:‌ «با دستمال کثیف نمی‌شود شیشه را پاک کرد.» ایشان همچنین در فرمانی هشت ماده‌ای به سران قوا صراحتاً به مقابله جدی با ریشه‌های فساد اشاره می‌کنند.

آیا این سخنان و قوانین کشوری فقط در سطح کلان و به اختلاس‌های میلیاردی مربوط می‌شود؟‌ رهبری در ابتدای فرمان هشت ماده‌ای صراحتاً به پیروی از رفتار علوی در سلامت نظام، عدالت، پیشگیری از فساد و... اشاره ‌می‌کنند و تاکید دارند که ریشه‌های فساد باید خشکانده شود.

فساد یک رفتار ضداجتماعی است که مزایایی را خارج از قاعده و بر خلاف هنجارهای اخلاقی و قانونی به مرتکبین خود می‌دهد و در مقابل، قدرت بهبود شرایط زندگی سایرین را تضعیف می‌کند اما در حالی که این چند سال همه‌ مظاهر فساد اداری و اقتصادی بر اختلاس‌های کلان متمرکز بوده‌اند، مصادیق دیگری از فساد و قوانین اداری که می‌توانند ریشه‌های فساد در سلامت نظام اداری را شامل شوند، مغفول مانده‌اند.

در ماده 8 قانون، تخلفات اداری مشتمل بر 27 ماده و 29 تبصره است؛ چند بند بسیار مهم در مورد سلامت کاری و اخلاقی کارمندان و قوانین ادرای وجود دارد که نادیده گرفتن آنها به روشنی تخلف ادرای محسوب می‌شود و می‌تواند مظهر فساد در ادارات دولتی باشد که حقوق کارمندانشان را از بیت المال پرداخت می‌کنند.

بند1 ماده 8 قانون تخلفات اداری: اعمال و رفتار خلاف شئون شغلی و اداری.

بند 8 ماده 8 قانون تخلفات اداری: ترک خدمت در خلال ساعات موظف اداری.

بند 9 ماده 8 قانون تخلفات اداری: تکرار در تاخیر ورود به محل خدمت یا تکرار خروج از آن بدون کسب مجوز.

بند 14 ماده 8 تخلفات اداری: کم‌کاری یا سهل‌انگاری در انجام وظایف محول شده.

بند 15 ماده 8 تخلفات اداری: سهل‌انگاریرؤسا و مدیران در ندادن گزارش تخلفات کارمندان تحت امر.

بند 19 ماده 8 تخلفات اداری: تعطیل خدمت در اوقات مقرر اداری.

بند 20 ماده 8 تخلفات اداری: رعایت نکردن حجاب اسلامی.

بند 21 ماده 8 تخلفات اداری: رعایت نکردن شئون و شعائر اسلامی.

در شرایطی که این قوانین وجود دارند و قانون صراحتاً نقض این موارد در رفتار کارمندان اداری را تخلف می‌داند اما در بسیاری از ادارات دولتی هیچ کنترل و نظارتی بر این رفتارها وجود ندارد و کم‌کاری کارمندان یکی از مهمترین معضلاتی است که جامعه با آن دست به گریبان است!

متاسفانه اراده مصممی هم در ساختار دولت برای مقابله با این حوزه مغفول مانده از فساد (خارج از قاعده) ادرای وجود ندارد؛ حالا باید دید که نظارت و برخورد با کارمندان متخلف در ساختار اداری چگونه است؟

کم کاری با اطلاع یا سهل‌انگاری مدیران 

کار کارمندان ادارات دولتی عموماً به دو دسته تقسم می‌شود: ‌1- کارمندانی که مستقیما با ارباب رجوع سروکار دارند (صف) 2-کارمندانی که در ادارات دولتی ارتباطی با ارباب رجوع ندارند یا خیلی کم ارتباط دارند(ستاد).

گروه اول به طور مستقیم با ارباب‌رجوع سروکار دارند و به‌صورت مستقیم موظف به انجام کاری هستند؛ کم‌کاری این دسته از کارمندان بی‌واسطه بر جامعه و مردم تاثیر می‌گذارد و به وضوح هم مشاهده می‌شود؛ صف‌های شلوغ، سرگردانی مردم، رفت و آمدهای مکرر ارباب‌رجوع و گله و شکایت‌های زیادی در این خصوص انجام شده و در مطبوعات و رسانه‌ها هم البته بازتاب‌های اندکی داشته است.

در مورد این دسته از کارمندان وظیفه نظارت بر انجام درست کار و رعایت قوانین بر عهده‌ی بخش‌های نظارتی سازمانها و ادارات است و البته گزارش‌ها و شکایت‌های مردمی هم در رسیدگی به تخلفات تاثیر دارد؛ این دست کم‌کاری‌ها بیشتر دیده می‌شوند و البته طبیعی است که در بین این کارمندان کم‌کاری و تخلفات اداری و اخلاقی کمتری هم دیده می‌شود.  

تمرکز این گزارش بیشتر بر گروه دوم است که در ساختمان‌ها و اتاق‌های ادرات دولتی به وفور حضور دارند و در بسیاری از این ادارات به دلیل عدم ارتباط مستقیم مردم، کمترین توجه و نظارتی بر ورود، خروج و نحوه انجام کار و روابط و رفتارشان وجود ندارد!

این بخشِ پنهان مشاغل اداری توسط مدیران اداره می‌شوند و احتمالاً بیشترین آمار فساد و کم‌کاری هم می‌تواند مربوط به همین بخش پنهان اما وسیع باشد؛ کارمندان زیادی در این بخش پنهان مشغول به‌کارند، حقوق ماهانه‌شان را از بودجه عمومی کشور می‌گیرند و متاسفانه باندبازی و پارتی‌بازی‌ها در استخدام های دولتی هم همین بخش را بیشتر فربه کرده است؛ بخش عظیمی از شغل‌های ایجاد شده کم‌بازده و پرکارمند که بودجه بسیار سنگینی را به دولت و کشور تحمیلی می‌کند و به شدت هم تنبل و کم‌کار است.

وظیفه نظارت بر این بخش را مدیران و معاونت‌های سازمانها برعهده دارند و البته کم‌کاری و بیکاری‌ها و فربه شدن این بخشها هم به‌خاطر سهل‌انگاری مدیران این بخش‌هاست که بند 15 ماده 8 قانون تخلفات اداری مستقیما به آن اشاره دارد.

کارمندان بیکار ادارات!

ادارات دولتی حباب‌های بزرگی هستند که بی‌جهت بزرگ و بزرگ‌تر شده‌اند و خصوصی کردن دولتی‌ها و کوچک کردن ساختار نیمه بیمار دولت در طول دو دهه اخیر هم راه به جایی نبرده است؛ کارمند شدن و به استخدام دولت درآمدن راحت‌ترین راهکار برای کسب درآمد در ایران است و این حباب بزرگ به این راحتی‌ها نمی‌خواهد کوچک شود.

اما با بزرگتر شدنش هم دردی از دردهای جامعه و کشور را درمان نمی‌کند و تنها حقوق‌بگیر زیاد می‌کند؛ معاونت‌های کم‌کار یا بیکار اداره‌ها،‌ روابط عمومی‌های بلااستفاده و کارمندان متعدد در دبیرخانه‌ها، بخش‌های فرهنگی ادارت، بخش‌های نیمه‌تعطیل پژوهش و... در بسیاری از ادارات عملاً هیچ کاری انجام نمی‌دهند یا آنچه انجام می‌دهند در گزارش‌های بیهوده سالیانه و دستمزدها و حقوق‌ها و اضافه‌کارهایی خلاصه می‌شود که تنها با حذف آنها، بودجه عظیمی که سهم همه مردم ایران است باقی می‌ماند.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با تسنیم با بیان اینکه برخی افراد در دستگاه‌های اجرایی بدون داشتن هیچ‌گونه پست یا وظیفه‌ای، فقط ساعت می‌زنند و حقوق دریافت می‌کنند، می‌گوید: در برخی سازمان‌ها، تعدادی کارمند وجود دارد که بدون انجام کوچکترین فعالیتی حقوق دریافت می‌کنند؛ به عنوان نمونه، در یکی از دستگاه‌ها، کارمندانی را سراغ داریم که هیچ‌گونه وظیفه‌ای ندارند اما ماهیانه 8 تا 9 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند! حتی دیده شده این افراد در ساعات پایانی کار نیز در دستگاه حضور دارند تا از مزایای اضافه‌کاری استفاده کنند.

وی می‌افزاید: سالیانه چند ده هزار میلیارد تومان صرف پرداخت حقوق و مزایای کارمندان دولت می‌شود اما مردم از کیفیت خدمات بسیاری از دستگاه‌ها راضی نیستند؛متاسفانه پرداخت حقوق به کارمندان بیکار نیز به چالشهای نظام اداری کشور اضافه شده و باید برای رفع آن چاره‌اندیشی شود.

این در حالی است که سیستم بیمار مشاغل دولتی در طول همه این سالها با کاغذبازی‌ها و جلسات و گزارش عملکردها و... همه راه‌های دور زدن قوانین نظارتی را یاد گرفته‌اند! مهمترین چیزی که به این بیکاری و اضافه شدن به بدنه بزرگ دولت دامن می‌زند، سهل‌انگاری مدیرانی است که در بسیاری از موارد خودشان متهم ردیف اول کم‌کاری‌ها هستند.

برای تکمیل مشاهدات میدانی این گزارش به عنوان ارباب رجوع به بخشهای مختلفی از شرکت توزیع برق،‌  وزارت کار، وزارت علوم، سازمان آب و  آموزش و پرورش مراجعه کردیم و مشاهداتمان را از کار روزانه کارمندان کم‌کار  این ادارات در ادامه بیان می‌کنیم؛ جزئیات و نام بخشهای رصد شده نزد خبرگزاری تسنیم محفوظ است.

در یکی از روزهای خلوت کرونایی، چند ساعتی را در بخشی از شرکت توزیع برق استان تهران که نامش را نمی‌آورم می‌گذرانم و به‌صورت اتفاقی صحبت‌های دو کارمند خانم را می‌شنوم که از کسری مبلغ اضافه‌کاری‌شان صحبت می‌کنند!

ادعا می‌کنم طرحی برای روابط عمومی دارم و قبلاً یکی دیگر از کارمندان گفته که باید فردا به اداره برگردم چون مسئول دریافت پیشنهاد امروز نیست؛‌ روزهای کاری بین کارمندان تقسیم شده است؛ نکته‌ای که برایم جالب است اینکه با وجود کم شدن ساعات کار ادارات و دورکاری‌ها و... این ماجرای اضافه کاری یک کارمند که در مدت زمان دو ساعته‌ حضور من در اداره مربوط فقط دارد درباره‌ فامیل مبتلا به کرونا و اضافه‌کاری کم شده‌اش صحبت می‌کند، در این اداره خلوت که حتی یک ارباب رجوع هم ندارد،‌ در اداره‌ای که به سختی می‌توان بازتابی از فعالیت‌ش را هم در جایی دید، اصلاً برای انجام چه کاری از دولت حقوق ماهانه می‌گیرد که توقع اضافه کاری هم داشته باشد؟!!

خود این اضافه‌کاری در مسیر گزارش و با شنیدن آن از زبان خانم کارمند شرکت توزیع برق در ذهنم مسئله دیگری می‌شود؛ بماند که در ایام کرونایی حدود شش ماه است که ادارات فعالیت روزانه نصفه و نیمه‌ای هم دارند چه رسد به اینکه بخواهند اضافه هم کار کنند! ناخودآگاه به یاد کارگر زحمتکش درمانده‌ای می‌افتم با آن دستهای پینه‌بسته و صورت چروکیده که ریال به ریال دستمزدش را با عرق ریختن زیر سخت‌ترین فشارها دریافت می‌کند و گاهی حتی فرصت خوردن یک جرعه آب را هم پیدا نمی‌کند و...

ای‌کاش در شرایطی که سیستم به کم‌کاری و بیکاری عادت کرده و مدیران دولتی هم هیچ اهمیتی به آن نمی‌دهند، مردم در صورت مشاهده این بیکاری‌های فراوان دولتی آن را گزارش کنند! با خودم فکر می‌کنم که به کجا باید گزارش و شکایت کنند؟‌ آیا چنین نهاد نظارتی در ادارات وجود دارد؟! پاسخم این است: «اگر چنین نهادی وجود می‌داشت حتماً این حجم از بطالت و بیکاری در ادارات که امروز وجود دارد، نباید وجود می‌داشت» فکر می‌کنم این سیستم فربه اراده‌ای برای غربال کردن و حذف ردیف‌های شغلی سوری و برخورد با خوش و بش‌ها و گفتگوهای از فرط بیکاری کارمندانش را ندارد.

محیط و فرهنگ

محیط و فرهنگ اداری کارمندی یکی از مهمترین عواملی است که می‌تواند در میزان بهره‌وری کار و راندمان کاری کارمندان تاثیر داشته باشد؛ جالب اینجاست که برخی از بیکارترین کارمندان ادارات را به راحتی می‌توان از شکل و شمایل ساختمان اداره‌شان هم تشخیص داد!

ورود به سازمان آب کمی دشوارتر از شرکت توزیع برق است؛ ظهر است، وارد ساختمان قدیمی و تنگ و تاریک یکی از بخشهای این اداره می‌شوم؛ دو راهرو خلوت با اتاق‌های بسیار قدیمی در دو طبقه و کارمندان زن و مردی که در اتاق‌های در بسته فقط می‌توان صدای پچ‌پچ و خنده‌هایشان را شنید.

سه نفر آقا و یک خانم در حالی درباره قیمت دلار و سکه صحبت می‌کنند و روابط‌شان بیشتر شبیه به اعضای یک خانواده است تا کارمندان دولتی از یک اتاق خارج می‌شوند و به سرعت به سمت پله‌ها می‌روند؛ صحبت از خرید سکه است! یکی می‌گوید:‌ «نه بابا از همین پاساژ لاله می‌خریم!» دیگری می‌گوید: «اینجا فقط دلار داره، سکه نداره. باید بریم امیرآباد.» اصلاً فکر نمی‌کردم که این نوع روابط و این دورهمی به قصد خرید سکه و طلا در ساعت اداری در یک سازمان دولتی اتفاق بیفتد! (بند 8 ماده 8 قانون تخلفات اداری)

در همه‌ی اتاق‌ها بسته است؛ برخی از اتاقها مثل اتاق اولی، چراغ‌هایشان هم خاموش است اما در کمال ناباوری مردی از آن خارج می‌شود!

بند1 ماده 8 قانون تخلفات اداری صراحتاً به رفتار خلاف شئون شغلی و اداری و بند 20 به رعایت حجاب اسلامی و بند 21 به رعایت نکردن شئون و شعایر اسلامی در ادارات دولتی اشاره دارد اما کافی است گذرتان به یکی از ادارات خلوت در همین تهران بیفتد! در لباس اداری و فرم برخی از کارمندان خانم این اداره که معمولاً توسط ادارات تهیه می‌شود، حتی از لباس مهمانداران ایرلاین‌های خارجی و آنچه در کوچه و خیابان می‌بینید هم بیشتر اصول و معیارهای مدلینگ رعایت شده!

در یکی از اتاق‌ها، صدای بلند خنده و صحبت‌های بلند چند کارمند شنیده می‌شود؛ نه دوربینی وجود دارد و نه نظارتی و به خاطر ساختمان و قدیمی بودن فضای محیط بیشتر شبیه به یک مکان خصوصی است تا عمومی و اداری؛ هیچ ارباب رجوعی وجود ندارد. سوت و کور، خلوت و خصوصی ...

در هر اتاق چند خانم و آقا مشغول گفتگو هستند؛ کمی مرور می‌کنم: فعالیت این بخش به‌خصوص در آب و فاضلاب چه می‌تواند باشد؟  در محیط وب جستجو می‌کنم و چیزی جز چند گزارش جلسه و نشست و همایش و بریز و بپاش وجود ندارد.

واقعاً تاکنون و پس از چند سال، کسی تحقیق و پژوهشی درباره بازدهی اداراتی از این دست که در ساختمان‌ها و اتاق‌های دربسته‌ی خلوت تعداد زیادی کارمندان زن و مرد را با هم استخدام کرده‌اند و هیچ نظارتی بر روابط و رفتار و وظایف شغلی شان ندارد، انجام داده است؟

کسی محاسبه کرده که هزینه اینهمه کارمند بیکار بر بودجه کل کشور چقدر و بازدهی اینهمه کارمند در طول ده‌ها سال چقدر بوده است؟! دارم به اینها فکر می‌کنم که خانمی با مانتو رسمی شیک شبیه به مهماندارهای هواپیما از اتاقی خارج می‌شود و از پله‌ها پایین می‌رود.

هر کس از مدیر، ناظر، خبرنگار و کارمند این راهرو تنگ و تاریک اتاق‌های بسته و تاریک را ببیند، به راحتی متوجه می‌شود که دست کم محیط این ساختمان و اداره می‌تواند به شدت مستعد بروز رفتارهای نابهنجار باشد؛ راهروها و دستشویی مشترک، اتاقهای دربسته و بعضاً تاریک، پوشش نامناسب و بدحجابی و روابط صمیمانه بین کارمندان زن و مرد در این اداره همه فاکتورهای یک محیط اداری نامناسب را دارا هستند.

مناسبات اداری و نحوه نظارت بر حضور کارمندان در بعد از ساعتهای اداری را نمی‌توانم متوجه شوم! از نگهبان درِ خروجی می‌پرسم؛ می‌گوید: نمی دانم! اصرار می‌کنم؛ می‌گوید: معمولاً ساعت خروج بعد از ساعت اداری با خود کارمندان است! به یاد قهقهه خنده و جمعی که برای خرید سکه بیرون رفته بودند می‌افتم!

ساختمان و سازمان را ترک می‌کنم تا خودم را زودتر به ساختمان وزارت علوم برسانم؛ باز هم صدای قهقهه‌ خانمی را از یکی از اتاق‌‌ها پشت سرم می‌شنوم!می‌روم ...

زمان خوبی به یکی از بخشهای وزارت علوم نمی‌رسم، تقریباً نیم ساعت یک ساعت به اذان ظهر مانده و در برخی از اتاق‌های کارمندان ظاهراً برای ناهار بسته است؛ اینجا دست‌کم ساختمان محیطی کاملا ادرای دارد و رفت و آمدی هست اما رفت و آمد ارباب رجوع و مراجعین بیشتر مربوط به سایر بخش‌های ادارات این وزارتخانه است.

درباره  شرح کار و وظایف کارمندان این اداره جستجو می‌کنم؛ خوشبختانه این اداره همچنان که رفت و آمدها و حضور تقریباً منظم کارمندان نشان می‌دهد اداره‌ی بیکاری نیست؛ وارد هر طبقه و هر راهرو که می‌شوید، در اتاقها باز است و معمولاً در هر اتاق یک کارمند حضور دارد.

نکته جالب دیگر اینکه کارمندان خانم و آقا در همه‌ی اتاق‌ها تفکیک شده‌اند و محیط کاری اداری و دارای نظم و قاعده به نظر می‌رسد؛ در همه اتاق‌ها دوربین‌های مدار بسته وجود دارد و همه‌ رفتار کارمندان را ضمن اینکه به راحتی می‌توان در طبقات و راهروها دید، کنترل می‌شود اما اینکه این اداره و معاونت چه بهره و سودی دارد را در شرح برنامه‌های آن می‌توان مشاهده کرد؛ امور فرهنگی و پژوهشی که به لطف وجود دانشجویان و دانشگاهیان پرتعداد در کشور کارمندان این اداره را پرکار کرده است؛ اینجا خوشبختانه از دورهمی کارمندان و صحبت درباره‌ فامیل و همکاران و خرید سکه، خبری نیست.

بیشتر اداراتی که ساختار سنتی دارند با معضل فساد و کم‌کاری اداری مواجه هستند

فکر می‌کنم که بیشتر اداراتی که ساختار سنتی دارند با معضل فساد و کم‌کاری اداری مواجه هستند و می‌توانم درک کنم که چه نسبت معین و مشخصی بین کار کردن و بطالت در ادارات وجود دارد؛ ساختمان خلوت اداره قبلی و اتاق‌های مرموز و دربسته آن را اصلا نمی‌توان با این ساختمان و اتاق‌ها مقایسه کرد.

لطفاً کسی بر حقوق مردم نظارت کند!

امام علی (ع) درباره کم‌کاری و وجدان کاری می‌فرمایند: «کوتاهی در کار، بلای تواناست.» کمترین توقع این است که کم‌کاری و سستی و فساد ادرای و اخلاقی از همه شئون بیشتر توسط ادارت و نهادهای مسئول مورد توجه قرار گیرد.

نکته جالب دیگر اینکه هیچ تحقیق و نظارت درستی در این خصوص وجود ندارد و آخرین تحقیق انجام شده به سال 1365 برمی‌گردد که البته آن زمان مسلماً وضعیت خیلی بهتر از امروز بوده است!

در این تحقیق که درباره ساعت‌های کاری مفید کارکنان یک سازمان اداری انجام شده و در پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه با عنوان ضد‌ارزش‌های اداری(کم کاری) منتشر شده است، ساعات رسمی کار در سازمان مذکور 52 ساعت در هفته بوده است یعنی علاوه بر 44 ساعت مقرر کارکنان، 8 ساعت هم اضافه‌کاری داشتند اما کار مفید کارکنان سازمان مذکور 7 ساعت در هفته بوده است! یعنی حتی کمتر از 8 ساعت اضافه‌کاری؛ یعنی هر کارمند حدود یک هشتم میزانی که برای آن حقوق دریافت می‌کند در هفته کار می‌کند! مشاهدات و دروهمی‌ها و خریدهای دسته‌جمعی نشان می‌دهد که این آمار امروزه بسیار وحشتناک‌تر از گذشته است.

اقتصاد برتر در مقاله‌ای با عنوان کم‌کاری، بیماری رایج ادارات نوشته است: «متوسط ساعت کار مفید در ایران کمتر از 1.5 ساعت در روز است که از دلایل آن می‌توان به نبودن فرهنگ کار، فقدان انگیزه، تنبلی و بی‌مسئولیتی افراد اشاره کنیم.»

هر چند مطالعات انجام شده و مقالاتی از این دست بیشتر بر روی کار کارمندانی که مستقیماً با ارباب رجوع سرو کار دارند، متمرکز بوده و به کارمندان ستادی، اشاره‌ای نکرده است؛ که نگارنده این گزارش معتقد است در مورد کارمندان ستادی در محیط‌های اداری، امثال آنها که یاد شد این ساعت کاری بسیار کمتر است و این مصداق فساد و بی‌عدالتی است که کارمندی برای دورهمی و خنده و خرید سکه و... ماهانه حقوقی چند میلیونی بگیرد و یک کارگر زحمتکش حتی اگر بیمار شود از درآمدی محروم خواهد شد که ظاهراً در بسیاری از ادارات دولتی دارد به ناحق حیف و میل می‌شود.

خبرگزاری تسنیم در مطلبی تحت عنوان «آیا در وقت اداری میتوان کار شخصی انجام داد؟» قسمتی از احکام، بایدها و نباید‌های محیط کار را در باره‌ کم‌کاری، ترک مداوم کار در ساعات اداری و ... را مورد مطالعه قرار داده که خواندن آن را به کارمندان و مدیران و مسئولان توصیه می‌کنیم!

روز بعد، مقصد بعدی‌ام مرکزی در وزارت کار است که به سختی می‌توان وارد آن شد؛ به هر بهانه‌ای می‌خواهم وارد شوم، ممکن نمی‌شود؛ شاید شرایط کرونایی هم مزید بر علت شده است اما در میان اصرارهایم، متوجه می‌شوم که این مرکز تقریبا نیمه‌تعطیل است! کمی بیرون می‌مانم تا دست کم ورود و خروج کارمندان و ارباب رجوع را ببینم؛ می‌توانم بگویم که بیشتر رفت و آمدها اداری است و اغلب آنها که می‌آیند و می‌روند، کارمندان ادارات و شاید ادارات دیگر باشند و اینکه خوشبختانه لباس رسمی کارمندان خانم این وزارتخانه شبیه لباس مهمانداران هواپیما نیست!

مقصد بعدی‌ام آموزش و پرورش است؛ اینجا خودم را به خانمی معرفی می‌کنم؛ می‌گوید: «به خصوص این روزها سرمان خیلی شلوغ است.» بحث بازگشایی مدارس و بیماری کرونا و ارتباط با مطبوعات و نرم‌افزار آنلاین و... روابط عمومی آموزش و پرورش با توجه به وسعت کارش کارمندان زیادی ندارد. حدود یک ساعت اینجا می‌مانم. محیطی کاملاً اداری است و شاید اگر یک‌ ماه پیش به اینجا می‌آمدم احتمالا خیلی خلوت از این می‌بود. اما امروز زیاد خلوت نیست.

در میان کار کارمندان که بیشترشان هم کارمندان خانم هستند با هم گفتگوهای غیرکاری هم می‌کنند اما در تمام مدت دارند کارشان را هم انجام می‌دهند؛ جالب است که محیط کار در وزارت علوم و آموزش و پرورش کاملا نظم و شکل اداری دارد و شبیه به دخمه‌های سوت و کور نیست؛ اینجا یک اداره است. شاید زمان خوبی را برای قضاوت و مشاهده عملکرد کارکنان انتخاب نکرده‌ام اما می‌توانم تصور کنم که حتی اگر روزی خلوت هم بشود، دست کم از نظر محیط، استاندارد است.

مردم باید مطالبه‌گر باشند

هیئتی به نام "هیئت عالی نظارت بر تخلفات اداری کارمندان" وجود دارد که وظیفه‌اش رسیدگی به تخلفات اداری است؛ شاید تصور کنید که این هیئت‌ها با توجه به استقرار در سازمان‌ها و ادارات چندان که باید پاسخگو نباشند.

شاید بگویید اگر نظارتی بر اخلاق و کار کارمندان وجود می‌داشت وضعیت در خیلی از زمینه‌ها باید بهتر از این می‌بود اما همه ما باید بدانیم که مطالبه‌گری و نظارت همه‌ی مردم بر رفتار و کار کارمندان ادارات می‌تواند بخشی از این فساد، کم کاری و سستی را در سطوح مختلف رفع کند.

گزارش تخلف به مدیران، بازرسی‌ها، حراست ادارات، هیئت نظارت بر تخلفات اداری و... مسئولان بالاتر مسلماً بخشی از این فساد را ترمیم خواهد کرد.

نکته‌ای که شاید در این زمینه کمی مغفول مانده باشد به شئونات و رفتار کارمندان مربوط می‌شود؛ در واقع محیط و روابط کاری از مهمترین دلایلی هستند که ممکن است تمایل به کار، بطالت دلچسب در ساعات ادارای و خوش و بش‌های همکاران را تحت تاثیر قرار دهند؛ همچنان که هر چه محیط اداری‌تر باشند و کارکنان در حین کار بیشتر دیده شوند زمینه‌های هر نوع فسادی در میان آنها کاهش پیدا می‌کند. 

 

*برای اطلاع از اخرین همایش های حقوقی، گزارش‌ها و یادداشت‌های حقوقی، تازه های نشر حقوقی ، استخدام حقوقی ، مشاوره حقوقی و سایر اخبار حقوقی به سایت داتیکان مراجعه نمایید .

  • منبع : www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط

آیا اجبار به واکسیناسیون مخالف حقوق شهروندی است؟

4 مهر 1400
آیا اجبار به واکسیناسیون مخالف حقوق شهروندی است؟

موافقت صندوق بین‌المللی پول با پرداخت 500 میلیون دلار وام به پاکستان

5 فروردین 1400
موافقت صندوق بین‌المللی پول با پرداخت 500 میلیون دلار وام به پاکستان

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز ۴ فروردین

4 فروردین 1400
آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز ۴ فروردین

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۹۹/۱۲/۲۶|سکه گران شد/ دلار ثابت ماند

26 اسفند 1399
قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۹۹/۱۲/۲۶|سکه گران شد/ دلار ثابت ماند

افشای طرح امارات برای انجام ترور و ایجاد نافرمانی مدنی در استان کربلاء

26 اسفند 1399
افشای طرح امارات برای انجام ترور و ایجاد نافرمانی مدنی در استان کربلاء

خواب خرگوشی دستگاه‌های ناظر بر بازار/ چه کسانی روغن را احتکار می‌کنند؟

25 اسفند 1399
خواب خرگوشی دستگاه‌های ناظر بر بازار/ چه کسانی روغن را احتکار می‌کنند؟

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۹۹/۱۱/۲۶| آخرین قیمت طلا و ارز در بازار/ سکه چند شد؟

26 بهمن 1399
قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۹۹/۱۱/۲۶| آخرین قیمت طلا و ارز در بازار/ سکه چند شد؟

تغییر شیوه خرید بلیت قطار برای اتباع خارجی/ ضرورت ارائه پاسپورت یا کارت تردد‌

24 بهمن 1399
تغییر شیوه خرید بلیت قطار برای اتباع خارجی/ ضرورت ارائه پاسپورت یا کارت تردد‌

قیمت جهانی طلا امروز ۹۹/۱۱/۲۵|پیش‌بینی طلای ۱۹۰۰دلاری در سال ۲۰۲۱

24 بهمن 1399
قیمت جهانی طلا امروز ۹۹/۱۱/۲۵|پیش‌بینی طلای ۱۹۰۰دلاری در سال ۲۰۲۱

رژیم صهیونیستی جنگنده و هواپیماهای سوخت‌رسان خریداری می‌کند

19 بهمن 1399
رژیم صهیونیستی جنگنده و هواپیماهای سوخت‌رسان خریداری می‌کند

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۹۹/۱۱/۱۹| افزایش قیمت طلا و ارز در بازار/سکه رشد کرد

18 بهمن 1399
قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۹۹/۱۱/۱۹| افزایش قیمت طلا و ارز در بازار/سکه رشد کرد

دولت بایدن هم ترکیه را درباره «اس-۴۰۰» تهدید کرد

17 بهمن 1399
دولت بایدن هم ترکیه را درباره «اس-۴۰۰» تهدید کرد

قیمت سکه، طلا و ارز ۹۹.۱۱.۱۱

11 بهمن 1399
قیمت سکه، طلا و ارز ۹۹.۱۱.۱۱

قیمت سکه، طلا و ارز 99.11.08

8 بهمن 1399
قیمت سکه، طلا و ارز 99.11.08

درآمد 162 میلیون دلاری قزاقستان از صادرات بنزین

7 بهمن 1399
درآمد 162 میلیون دلاری قزاقستان از صادرات بنزین

قیمت سکه، طلا و ارز ۹۹.۱۱.۰۶

6 بهمن 1399
قیمت سکه، طلا و ارز ۹۹.۱۱.۰۶

نوسان قیمت سکه در کانال ۱۰ میلیون تومانی

2 بهمن 1399
نوسان قیمت سکه در کانال ۱۰ میلیون تومانی

فروش هر بشکه نفت ایران 40.7 دلار در سال 2020/ متوسط قیمت نفت اوپک 41.47 دلار

30 دی 1399
فروش هر بشکه نفت ایران 40.7 دلار در سال 2020/ متوسط قیمت نفت اوپک 41.47 دلار

قیمت سکه، طلا و ارز ۹۹.۱۰.۲۳

23 دی 1399
قیمت سکه، طلا و ارز ۹۹.۱۰.۲۳

نوسان ادامه‌دار نرخ‌ها در بازار ارز و سکه

21 دی 1399
نوسان ادامه‌دار نرخ‌ها در بازار ارز و سکه