اصلاح تبصره ماده 48 و روند دادرسی متهمان کلان اقتصادی
5 مهر 1399

اصلاح تبصره ماده 48 و روند دادرسی متهمان کلان اقتصادی

یک حقوق‌دان گفت:حذف شرط استفاده از وکلای تبصره ۴۸ در دادگاه‌های اقتصادی از درایت‌های رئیس قوه قضائیه بود.

داتیکان: یک حقوق‌دان گفت:حذف شرط استفاده از وکلای تبصره ۴۸ در دادگاه‌های اقتصادی از درایت‌های رئیس قوه قضائیه بود.

به گزارش داتیکان وبه نقل از خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، قوه قضائیه در دوره تحولی خود که از اسفند ماه 1397 و با آغاز ریاست آیت‌الله رئیسی بر این قوه به جریان افتاده است، اصلاح در برخی قوانین و آیین‌نامه‌ها را در دستور کار خود قرار داده تا بتواند عدالت عدلیه را به طور یکسان در تمام کشور جاری سازد. در این راه شاهد هستیم دستگاه قضائی با اتخاذ شیوه‌های نوین مدیریتی در کنار آسیب‌شناسی علمی از نواقص گذشته، امکانی را ایجاد کرده تا تحول نه به صورت ظاهری که به معنای واقعی کلمه در رأس برنامه‌های قوه قضائیه قرار بگیرد و البته در این راه موفق هم بوده است.

از جمله این تحولات مورد اشاره، حذف الزام استفاده متهمان حاضر در دادگاه‌های شعب ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی از میان وکلای تبصره ماده 48 است که با انتقاداتی شده بود. حالا حقوق‌دانان به دنبال این هستند با استدلال‌های علمی خود، برخی دیگر از رویه‌های غلط و منجر به رانت در حوزه وکالت و رسیدگی قضائی پرونده‌های مختلف را عوض کنند؛ مانند محسن حسنوند، حقوق‌د‌ان و عضو هیئت علمی دانشگاه که به کارنامه قوه قضائیه درباره حذف وکلای تبصره ماده 48 در روند دادرسی متهمان کلان اقتصادی، نمره قبولی می‌دهد اما در حوزه اعطای پروانه وکالت بدون انجام آزمون تخصصی، انتقادات خود را وارد می‌داند. با حسنوند درباره این مباحث به گفت‌وگو نشستیم که متن آن اینگونه است:

تسنیم: وکلای تبصره ماده 48 چه کسانی هستند و از چه درگاهی انتخاب می‌شوند؟

ماده 48 قانون آئین دادرسی کیفری می‌گوید؛ متهم در همه مراحل رسیدگی و تحقیق در پرونده‌های کیفری حق دسترسی به وکیل دارد و می‌تواند وکیل داشته باشد و می‌تواند تا وقتی وکیلش حضور یابد، سکوت اختیار کند. اما تبصره این ماده اعلام می‌کند؛ در پرونده‌های مربوط به امنیت داخلی و خارجی کشور و پرونده‌هایی که مجازات آنها سنگین باشد که شامل تبصره ماده 302 می‌شود، انتخاب وکیل بنا به تشخیص دادگاه باید از میان وکلایی باشد که مورد تأیید رئیس قوه قضائیه هستند. در این زمینه رئیس قوه قضائیه چند بار چند لیست اعلام کرده است. عموماً هم قضات بازنشسته‌ای هستند که پروانه وکالت گرفته‌اند و کلاً شامل وکلایی می‌شوند که مورد وثوق ریاست قوه قضائیه هستند.

تسنیم: در استجازه دوم که در شهریور گذشته از مقام معظم رهبری اخذ شد، اصلاحی وجود دارد و مانند استجازه اول نیست که متهمان کلان اقتصادی وکلای خود را از میان وکلای تبصره 48 انتخاب کنند و مخیّر به وکیل بر اساس نیاز خود هستند. نظر شما در این باره چیست و این تصمیم چه تأثیری در روند رسیدگی به پرونده‌های کلان اقتصادی دارد؟

از تدابیر بسیار عالی مقام معظم رهبری، انتخاب رئیس جدید قوه قضائیه از پرسنل خود قوه قضائیه است. آیت‌الله رئیسی از پایین‌ترین درجات کار قضایی شروع کرده است. او سابق بر این دادیار بود، بازپرس و دادستان بود و تمامی مدارج قضایی را طی کرده و به همه امور قوه قضائیه اشراف کامل دارد. یکی از نقایصی که وجود داشت همین لزوم انتخاب وکلای پرونده‌های ویژه جرائم اقتصادی از میان آن لیست بود. تقریباً تمام پرونده‌های بزرگ از لحاظ ارزش مالی، پرونده‌های دادگاه‌های ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی هستند و همه این پرونده‌ها با حق‌الوکاله‌های کلانشان فقط مختص آن لیستی بود که به تأیید رئیس قوه قضائیه می‌رسید. از این لحاظ، تبعیض ناروایی برای جامعه وکالت و باقی وکلا بود و رانت بزرگی را فقط برای عده‌ای معدود و درآمدهای بسیار زیادی برای آنها ایجاد می‌کرد. نهایتاً با درایت رئیس قوه قضائیه و به درستی در استجازه جدید برای تداوم فعالیت دادگاه‌های ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی از موارد اصلاحاتی که ایشان بنا بر تجربه و اشرافی که به امور قضائی دارد، حذف این بند پیشنهاد شد و با موافقت مقام معظم رهبری، این نقص بزرگ برطرف برداشته شد.

تسنیم: از نظر حقوق‌دانان این اقدام در حقیقت به نوعی اعمال عدالت در انتخاب وکیل و ممانعت از رانت در حوزه وکالت است. در عین حال یک موضوعی هست که می‌تواند در ذیل رانت هم تعریف شود؛ اینکه قضات بازنشسته و یا تعلیقی بلافاصله بعد از درآوردن ردای قضاوت، بدون شرکت در آزمون پروانه وکالت دریافت می‌کنند، آیا این را رانت ویژه قضات نمی‌دانید؟

اجازه دهید هم در مورد این سؤال و هم در مورد قبلی ما یک گام به عقب‌تر برگردیم و قضیه را کلان‌تر ببینیم. آن زمان که اولین قوانین وکالت در کشور ما نوشته شد، استاندارد جهانی وکیل دادگستری این بود که متقاضی وکالت، کارشناس علم حقوق باشد و به اصطلاح مدرک لیسانس حقوق داشته باشد. در کشور ما برای نخستین بار حدود سال 1300 اولین قانون وکالت ما نوشته شد، آن زمان نهادی به نام دانشگاه نداشتیم. لایحه استقلال قانونی کانون وکلا هم در دهه 30 تصویب شده که فقط یک دانشگاه تهران را داشتیم و شاید دانشگاه‌های شهرهای بزرگ مانند شیراز و اصفهان به تازگی تأسیس شده‌ بودند، پس ما در زمان تصویب این قوانین خلأ خیلی شدیدی از باب فارغ‌التحصیلان رشته حقوق داشتیم و از نیروی کادر برای تأمین وکیل مورد نیاز طبق استانداردهای لازم محروم بودیم. لاجرم برای اینکه این خلأ پر شود این بند گنجانده شد که هر کسی لیسانس حقوق دارد اعم از اینکه سابقه قضایی داشته باشد یا سابقه کار در مشاغل حقوقی نهادهای دولتی، اینها هم بعد از اینکه به هر دلیلی منفک شدند، بازنشسته شدند یا بازخرید شدند، بتوانند بیایند و با اخذ پروانه کار وکالت انجام دهند. حتی به علت اینکه تعداد لیسانسیه‌های حقوق کم بود، گفتند کسانی که با مدرک دیپلم سابقه کار در دادگستری دارند هم می‌توانند پروانه وکالت درجه 2 و به اصطلاح پروانه کارگشایی دریافت کنند. این قانون برای آن زمان و با توجه به امکانات و ابزار روز بود؛ اما در حال حاضر که ما چند صد دانشگاه دولتی و غیردولتی داریم و به نُرم بالای 300 هزار لیسانسیه و دانشجوی حقوق رسیده‌ایم، دیگر نیازی به آن مشوق‌ها نداریم. در این سال‌ها فقط 5 درصد از کسانی که در آزمون وکالت شرکت می‌کنند قبول می‌شوند و کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلای قوه قضائیه اعلام می‌کنند که 95 درصد این متقاضیان دریافت پروانه وکالت مازاد بر نیاز جامعه برای انجام امر وکالت هستند. بنابراین در وضعیت حاضر که این همه لیسانسیه حقوق بیکار داریم، ضرورت قوانین سال 1300 و 1337 کاملاً از بین رفته و به هیچ عنوان هیچ نیازی نیست که به قضات بازنشسته یا بازخرید شده که به هر طریقی از قوه قضائیه منفک شده‌اند پروانه وکالت صادر کنیم.

تسنیم: وجود این رانت را از ضعف قوانین می‌دانید؟

متأسفانه در این زمینه کم نیستند قوانینی که به‌روز نیستند و بر اساس ضرورت‌ها و مقتضیات زمان‌شان تدوین و تصویب شده‌اند. الان آن مقتضیات و ضرورت از بین رفته اما قوانین متأسفانه به‌روز و اصلاح نمی‌شود که حالا این دلایل متفاوتی دارد که از جمله آن بالاخره منافعی هست که برای اشخاص مختلف وجود دارد. از بندهای همین قانون مورد اشاره این هست که نمایندگان مجلس با مدرک لیسانس حقوق پس از یک دوره نمایندگی مجلس می‌توانند بدون شرکت در آزمون، پروانه وکالت بگیرند که این هم خلاف عدالت است و هم خلاف نظم حقوقی، اما نماینده مجلس امکان وکیل شدن را از خود سلب نمی‌کند.

تسنیم: به جز حذف وکلای تبصره ماده 48 نکات شاخص استجازه دوم را در چه اصلاحاتی می‌دانید؟

از مزایای اصلاحاتی که بنا به استجازه رئیس قوه قضائیه و تأیید مقام معظم رهبری به وجود آمد این هست که پرونده‌های ریز و پرونده‌های دست و پاگیر را از پرونده‌های بزرگ جرائم اقتصادی جدا کردند. اول کار اینطور بود که رسیدگی به همه جرائم اقتصادی با آن مشخصات در این دادگاه‌های ویژه انجام می‌شد اما رئیس قوه قضائیه به درستی از مقام معظم رهبری درخواست کرد تا ایشان قبول بفرمایند فقط پرونده‌های بزرگ در صلاحیت این داگاه‌های ویژه باشد و پرونده‌های کوچک‌تر را ارجاع دهند به دادگاه‌ها و مراجع صالح دیگر. همچنین در ساختار جدید برای رسیدگی بهتر و نظارت بهتر راهکارهایی را پیش‌بینی کرده‌اند مانند دادن صلاحیت کیفری یک و دو و انقلاب به دادگاه‌های ویژه و فرجام‌خواهی و اعمال ماده 477 برای محکومان هم واکنش مثبتی در میان حقوق‌دانان داشته است.

تسنیم: ما اشکالاتی در برخی قوانین داریم که بازنگری در آنها می‌تواند در بهبود روند قضائی و حتی تمام شئون و امور زندگی مؤثر باشد. علت اینکه به اصلاح این قوانین ورود نمی‌شود چیست؟

راه‌حل اساسی برای برطرف کردن اشکالاتی مانند حذف کلی وکلای تبصره ماده 48 یا اعطای پروانه وکالت بدون آزمون به برخی، این است که ما قوانین خود را بر اساس ضرورت‌های امروز خود به‌روز کنیم. حالا چرا این کار انجام نمی‌شود؛ متأسفانه این به آن زیرساخت‌های نرم‌افزاری و روانی و فکری جامعه ما در مورد حاکمیت قانون برمی‌گردد. ما چند هزار سال سابقه پادشاهی استبدادی داریم که در آن حاکمیت قانون بی‌معنا بوده است. برای جامعه این از لحاظ درونی و روانی جا نیفتاده که حاکمیت قانون باید وجود داشته باشد و متأسفانه در میان جو عمومی جامعه آن احترامی که باید برای قانون حائز شود، وجود ندارد و حتی‌الامکان بیشتر افراد سعی می‌کنند قانون را دور بزنند. این مختص افراد معمولی نیست و متأسفانه شاهد هستیم برخی مسئولین ما هم در همین رده هستند. 

  • منبع : www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط

جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون آیین دادرسی کیفری/ برخی جزاهای نقدی به خدمات عمومی رایگان تبدیل می‌شود

5 بهمن 1399
جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون آیین دادرسی کیفری/ برخی جزاهای نقدی به خدمات عمومی رایگان تبدیل می‌شود

تورم و کاهش ارزش پول ملی در صورت عدم اصلاح لایحه بودجه سال آینده

5 بهمن 1399
تورم و کاهش ارزش پول ملی در صورت عدم اصلاح لایحه بودجه سال آینده

بیانیه مجمع جهانی بیداری اسلامی در محکومیت اقدام تروریستی بغداد

4 بهمن 1399
بیانیه مجمع جهانی بیداری اسلامی در محکومیت اقدام تروریستی بغداد

مشخص نیست هدف از تشکیل شورای حل اختلاف چیست / شوراهای حل اختلاف کار حکمیت را انجام می‌دادند، کار قضایی نمی‌کردند

1 بهمن 1399
مشخص نیست هدف از تشکیل شورای حل اختلاف چیست / شوراهای حل اختلاف کار حکمیت را انجام می‌دادند، کار قضایی نمی‌کردند

بشیری: استکبار جهانی به دنبال این است که اقتصاد ما را بهم بریزد

30 دی 1399
بشیری: استکبار جهانی به دنبال این است که اقتصاد ما را بهم بریزد

رسیدگی به پرونده‌ها در شوراهای حل اختلاف تابع قوانین آیین دادرسی مدنی و کیفری خواهد بود

30 دی 1399
رسیدگی به پرونده‌ها در شوراهای حل اختلاف تابع قوانین آیین دادرسی مدنی و کیفری خواهد بود

سیستم نظارت فعلی مجلس نمی‌تواند جلوی بی‌انضباطی مالی دولت را بگیرد

30 دی 1399
سیستم نظارت فعلی مجلس نمی‌تواند جلوی بی‌انضباطی مالی دولت را بگیرد

طرح اصلاح قانون انتخابات با اصل ۱۱۵ مغایرت دارد/ نمایندگان و شورای نگهبان نمی‌توانند شرایط اصل ۱۱۵ را تغییر دهند

24 دی 1399
طرح اصلاح قانون انتخابات با اصل ۱۱۵ مغایرت دارد/ نمایندگان و شورای نگهبان نمی‌توانند شرایط اصل ۱۱۵ را تغییر دهند

امامی راد: قطعی برق و خاموشی‌های طولانی موجب نارضایتی مردم شده است

24 دی 1399
امامی راد: قطعی برق و خاموشی‌های طولانی موجب نارضایتی مردم شده است

تصویب کلیات طرح اصلاح قانون وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی

24 دی 1399
تصویب کلیات طرح اصلاح قانون وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی

تحرکات پارلمان موریتانی برای جرم‌انگاری سازش با رژیم صهیونیستی

22 دی 1399
تحرکات پارلمان موریتانی برای جرم‌انگاری سازش با رژیم صهیونیستی

کارکرد "سامانه‌های اعتبارسنجی شهروندان" در سند تحول قضایی چیست؟

22 دی 1399
کارکرد

متهمان شرکت هرمی در ساری محاکمه شدند

21 دی 1399
متهمان شرکت هرمی در ساری محاکمه شدند

ویس کرمی: رئیس جمهور نباید پیام دوگانه به خارج از کشور ارسال کند

21 دی 1399
ویس کرمی: رئیس جمهور نباید پیام دوگانه به خارج از کشور ارسال کند

آدرس غلط دولت به مردم درباره رفع مشکلات و لغو تحریم‌ها با مذاکره با بایدن

21 دی 1399
آدرس غلط دولت به مردم درباره رفع مشکلات و لغو تحریم‌ها با مذاکره با بایدن

برخی از شروط مقرر در طرح اصلاح قانون انتخابات خلاف قانون اساسی و مقتضیات نظام جمهوری است

20 دی 1399
برخی از شروط مقرر در طرح اصلاح قانون انتخابات خلاف قانون اساسی و مقتضیات نظام جمهوری است

حق حفظ حریم خصوصی شهروندان

6 آبان 1399
حق حفظ حریم خصوصی شهروندان

پایان ۵۰ روز کودک ربایی در گمیشان

6 آبان 1399
پایان ۵۰ روز کودک ربایی در گمیشان

۲۵۰۰ نفر دستگیر و ۵۴ پرونده زمین خواری تشکیل شد

5 آبان 1399
۲۵۰۰ نفر دستگیر و ۵۴ پرونده زمین خواری تشکیل شد

۱۱۸ پرونده قضایی در استان ایلام بررسی و ۱۹ زندانی آزاد شدند

30 مهر 1399
۱۱۸ پرونده قضایی در استان ایلام بررسی و ۱۹ زندانی آزاد شدند