ورود سازمان بازرسی به ترک فعل‌های ۵ ساله در حوزه مسکن
20 مهر 1399

ورود سازمان بازرسی به ترک فعل‌های ۵ ساله در حوزه مسکن

رئیس سازمان بازرسی گفت: این مسئولان باید در سال ۹۴ سامانه مسکن را برای جلوگیری از ساخت‌وساز‌های غیرمجاز و ... راه‌اندازی می‌کردند، اما این کار را انجام ندادند و موجب بروز مسائلی در این حوزه شد که ما آن را پیگیری می‌کنیم.

داتیکان: رئیس سازمان بازرسی گفت: این مسئولان باید در سال ۹۴ سامانه مسکن را برای جلوگیری از ساخت‌وساز‌های غیرمجاز و ... راه‌اندازی می‌کردند، اما این کار را انجام ندادند و موجب بروز مسائلی در این حوزه شد که ما آن را پیگیری می‌کنیم.

به گزارش داتیکان و به نقل از  گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام درویشیان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور به مناسبت سی‌ونهمین سالگرد تشکیل این سازمان با حضور در برنامه "نگاه یک" شبکه اول سیما در پاسخ به این سؤال که آیا حیطه نظارتی سازمان منحصر به مباحث انضباط مالی دستگاه‌ها می‌شود، گفت: طبق اصل 174 قانون اساسی، سازمان بازرسی کل کشور ناظر بر اجرای صحیح قوانین در دستگاه‌هاست. از این ‌رو نظارت سازمان بازرسی کل کشور محدود به امور مالی نیست و شامل هر تکلیفی که قانون برای آن وضع‌شده باشد می‌شود. قاعدتاً هیچ دستگاهی بدون قانون تشکیل نشده است و همه اقداماتشان باید حسب بر قانون و قوانین باشد.

حسن درویشیان در ادامه با بیان اینکه "در مدیریت خوب نظارت یک اصل مهم است و نمی‌توان مدیریت را بدون نظارت معنا کرد" افزود: از سوی دیگر یکی از وظایف ذاتی مدیران، نظارت است. بنابراین انتظار است مدیران دستگاه‌ها، نظارت‌پذیری را به‌عنوان اصل مدیریت مطلوب باور داشته باشند تا از انحراف از قوانین، فساد و بی‌قانونی جلوگیری شود.

عضو شورای عالی قوه قضائیه درباره عملکرد سازمان بازرسی در دوره تحول قوه قضائیه خاطرنشان کرد: قبل از اشاره به مصادیق عملکرد سازمان باید اشاره‌کنم که هدف کلان سازمان بازرسی کل کشور حاکمیت قانون و ارتقای سلامت نظام اداری کشور است و در جهت تحقق این هدف کلان، دو هدف راهبردی داریم که عبارت است از "کاهش مفاسد اقتصادی و سوء جریانات اداری با تأکید بر اجرای صحیح قوانین" و "شناسایی و اصلاح ساختار‌های فسادزا و فرآیندهایی که بستر فساد و تخلف را فراهم می‌کند."

جدیدترین خبرهای و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید.

وی با اشاره به سند تحولی سازمان بازرسی کل کشور که بر اساس سیاست‌های کلان، منویات مقام معظم رهبری و دیدگاه‌های تحولی رئیس قوه قضائیه تدوین‌شده است، ادامه داد: ما رویکردهایی حاکم بر تدوین و اجرای بازرسی و نظارت‌های سازمان در سند تحولی سازمان بازرسی تعریف کرده‌ایم که ازجمله این رویکردها، مسأله محوری است؛ به این معنا که مسائلی که امروز مورد توجه جامعه و نیاز کشور است به‌عنوان محور برنامه‌ها و نظارت‌های سازمان قرار می‌گیرد.

درویشیان افزود: رویکردهای دیگر سازمان در دوره تحولی عبارت است از "توجه به ترک فعل‌ها"، "شناسایی گلوگاه‌های فساد"، "صیانت از مدیران شجاع، ریسک‌پذیر و سالم و تشویق و حمایت از آنها."

سازمان بازرسی کل کشور با دستگاه‌های نظارتی دیگر هماهنگ عمل می‌کند

وی درباره نوع همکاری سازمان با دستگاه‌های نظارتی دیگر گفت: هر یک از دستگاه‌های نظارتی مأموریت‌های قانونی خود رادارند. مثلاً دیوان محاسبات وظیفه تفریق بودجه دستگاه‌های اجرایی و نظارت مالی را به‌عهده دارد یا سازمان حسابرسی وظیفه حسابرسی از شرکت‌های دولتی را بر عهده دارد. بر اساس قانون اساسی، کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی وظیفه بررسی شکایات راجع به رویه‌ها و طرز کار سه قوه را به‌عهده دارد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: خوشبختانه طی سال‌های اخیر حسب نظر مقام معظم رهبری شورای هماهنگی دستگاه‌های نظارتی تشکیل شد که بعداً در قانون برنامه پنجم آمد، در قانون برنامه ششم حذف شد ولی در ماده 28 قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد این شورا بود که مورد اختلاف قرار گرفت و اخیراً مجمع تشخیص مصلحت نظام قانون دائمی بودن شورای هماهنگی دستگاه‌های نظارتی را به تصویب رساند که برای جلوگیری از موازی کاری و هماهنگی و هم‌افزایی 7 دستگاه نظارتی است که موجب تقویت فعالیت این دستگاه‌ها خواهد شد.

شروع اصلاح ساختارهای سازمان بازرسی هم‌زمان با دوره تحولی

وی درباره شیوه‌های نظارت در سازمان گفت: ما اقداماتی را داخل سازمان شروع کرده‌ایم. همان روزهای ابتدای حضور در سازمان کمیته تحول را تشکیل داده‌ایم. برخی از ساختارهای برنامه‌ریزی و فرآیندهای بازرسی را اصلاح‌کرده و بخشی از آن در حال بررسی و نهایی کردن اصلاح آن هستیم.

درویشیان درباره استفاده از شیوه‌های نوین و الکترونیکی کردن نظارت و بازرسی در دوره تحولی گفت: تأکید مقام معظم رهبری و رئیس قوه قضائیه بر این است که سازمان بازرسی کل کشور باید از ظرفیت‌های جدید چه از لحاظ نرم‌افزاری و چه ازلحاظ سخت‌افزاری استفاده کند. بنابراین سازمان بازرسی دنبال استفاده از ظرفیت تشکل‌های مردم‌نهاد و بازرسان افتخاری و همچنین نظارت‌های الکترونیکی است.

پیگیری سامانه‌های تجارت اولویت سازمان بازرسی در دوره جدید

عضو شورای عالی قوه قضائیه با بیان اینکه شیوه‌های سنتی بازرسی با استقرار هیئت بازرسی دیگر پاسخگو نیست افزود: امروز بیش از 3 هزار سامانه الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی شناسایی‌شده است که سازمان برای نظارت الکترونیکی به بیش از 250 سامانه دسترسی پیداکرده است. یکی از موضوعاتی که از روز اول به جد تأکید کرده و امروز جزو اولویت کاری سازمان است، فعال کردن سامانه‌هایی است که در قوانین برای دستگاه‌ها تکلیف شده است. مثل سامانه‌های تجارت که هم در قانون برنامه پنجم و هم قانون برنامه ششم مورد تأکید قرارگرفته است که شامل تمام فرآیندهای صادرات، واردات، انبار، توزیع و ... است و اگر این سامانه‌ها فعال شود که البته بخش قابل‌ توجهی از آن اجرایی شده است ولی هنوز به هم متصل نشده است که سازمان به جد دنبال لینک شدن این سامانه‌ها است. در صورت محقق شدن سامانه تجارت اگر کالایی وارد کشور شود، اطلاعات تمام فرایندی که یک کالا وارد کشور می‌شود شامل مشخصات فرد واردکننده، ارز تخصیص داده، نحوه توزیع و ... شفاف قابل‌ دسترس خواهد بود.

وی در پاسخ به سؤال مجری مبنی بر جدیت سازمان برای پیگیری تحقق این سامانه‌ها گفت: سازمان بازرسی کل کشور پیگیر جدی تحقق این سامانه‌هاست. از جمله سامانه تجارت 25 زیرسامانه دارد که بسیاری از دستگاه‌ها را شامل می‌شود. مثلاً در حوزه دارو سازمان غذا و دارو جزو سامانه تجارت خواهد بود یا دستگاه‌های دیگری مانند جهاد کشاورزی، صنعت و معدن، گمرک، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و ... به این سامانه متصل خواهند شد. بخش قابل‌توجهی از این سامانه‌ها تکمیل‌شده است و ما دنبال تکمیل نهایی آن و همچنین ارائه داده‌های دستگاه‌های مختلف در این سامانه‌ها و قابل رصد بودن آن و همچنین دسترسی سازمان بازرسی کل کشور به این سامانه‌ها هستیم.

سازمان بازرسی در دوره تحولی 8 هزار و 332 بازرسی داشته است

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در بخش دیگر به مصادیق عملکرد سازمان اشاره کرد و گفت: سازمان بازرسی کل کشور در قالب 3 نوع بازرسی عمل می‌کند. یکی بازرسی برنامه‌ای است که قبل از آغاز سال پیش‌بینی و تدوین می‌شود که پس از تأیید رئیس قوه قضائیه ابلاغ می‌شود و 60 الی 70 درصد از برنامه‌های بازرسی سازمان شامل بازرسی برنامه‌ای است. بازرسی فوق‌العاده هم حسب‌الامر مقام معظم رهبری، نظر رئیس قوه قضائیه و تشخیص خود سازمان در دستور کار قرار می‌گیرد؛ مانند سیل سال گذشته یا بررسی اماکن ناایمن که به خاطر حادثه مرکز پزشکی سینا اطهر در دستور کار سازمان قرار گرفت.

وی ادامه داد: یک نوع بازرسی دیگری هم داریم به‌عنوان بازرسی موردی که حسب شکایت و اعلامی که به سازمان بازرسی منعکس می‌شود، به‌صورت موردی در دستور کار بازرسان سازمان قرار می‌گیرد.

درویشیان خاطرنشان کرد: در دوره تحولی یعنی یک و نیم سال اخیر دو هزار و 799 بازرسی در کل کشور انجام داده‌ایم که از این تعداد چهار هزار و 190 گزارش تهیه ‌شده است. البته ممکن است برای یک بازرسی دو یا سه گزارش تهیه ‌شده باشد و برای این گزارش‌ها 18 هزار و 945 پیشنهاد اصلاحی، کیفری و اختصاصی داده‌ایم. 117 بازرسی فوق‌العاده داشتیم. برای این بازرسی‌های فوق‌العاده 321 گزارش و هزار و 301 پیشنهاد ارائه داده‌ایم. همچنین 5 هزار و 416 بازرسی موردی نیز انجام داده‌ایم که 6 هزار و 885 گزارش و 12 هزار و 350 پیشنهاد ارائه داده‌ایم.

وی گفت: در یک و نیم سال اخیر در مجموع هشت هزار و 332 بازرسی، 11 هزار و 392 گزارش و 32 هزار و 596 پیشنهاد داشته‌ایم که سه هزار و 977 گزارش تعقیب اداری، انتظامی و انضباطی بوده است که به هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری ارسال کرده‌ایم و همچنین 553 مورد پرونده مدیرانی که تخلف کرده‌اند را به نهاد ریاست جمهوری ارسال کرده‌ایم. همچنین 85 مصوبه خلاف قانون را به دیوان عدالت اداری ارسال کرده‌ایم که تاکنون 56 مصوبه ابطال‌شده است.

اقدامات پیشگیرانه سازمان بازرسی در معاملات

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه یکی از وظایف پیشگیرانه سازمان نظارت بر مناقصات و مزایده‌ها است، افزود: سازمان بر 15 هزار و 642 معامله، مناقصه و مزایده نظارت کرده و برای رفع اشکال حدود پنج هزار تذکر به اعضای کمیسیون‌ها داده ‌شده است. همچنین هزار و 883 مورد درخواست لغو یا تجدید مناقصه و مزایده نیز ارائه کرده‌ایم.

درویشیان افزود: طی این مدت 161 هزار و 253 شکایت نیز از دستگاه‌های مشمول نظارت و بازرسی ما دریافت کرده‌ایم که 136 هزار شکایت رسیدگی شده و خاتمه پیداکرده است و بیش از 25 هزار گزارش در حال رسیدگی است.

وی بابیان اینکه از رویکرد‌های ما اثربخش بودن اقدامات، نظارت و فعالیت‌های پیشگیرانه درباره ارسال نامه‌های هشداری برای پیشگیری از تخلفات گفت: دو هزار و 318 گزارش یا نامه هشداری به دستگاه‌ها داده‌ایم. همچنین 11 هزار و 532 مورد از اقدامات پیشگیرانه ما اثربخش بوده است.

عضو شورای عالی قوه قضائیه تأکید کرد: مسئول یا مدیری که در زمان مسئولیت خود به تکالیفش در زمان مقرر عمل نکند از نظر ما مرتکب فساد شده است.

وی افزود: هر ترک فعلی که تضییع حقوق عامه را در برداشته باشد و مانع منافع کشور شود فساد است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: اگر پس از پایان دوره مسئولیت نیز مشخص شود مدیری وظیفه خود را انجام نداده است باید پاسخگو باشد.

درویشیان افزود: به‌عنوان نمونه برای سیل سال گذشته 150 گزارش تهیه کردیم و بر اساس یکی از گزارش‌ها شهرداری که 10 سال پیش وظیفه داشته است اجازه ندهد در مسیر سیل ساخت‌وساز شود، اما این اجازه را داده محکوم به زندان شده است.

وی گفت: درباره درمانگاه سینا اطهر تهران نیز تذکراتی را پیش از حادثه شهرداری و آتش‌نشانی به این مرکز درمانی داده بودند، اما به آن توجه نشده بود و ما متخلفان را به مراجع قضایی معرفی کردیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: به بیش از 400 مرکز درمانی در تهران نیز تذکر داده ‌شده است.

ترک فعل‌ها در حوزه مسکن در دستور کار سازمان بازرسی

درویشیان گفت: برخی مسئولان در بخش مسکن وظیفه تولید و ساخت را داشته‌اند، اما آن را ترک کرده‌اند که ما آن را پیگیری می‌کنیم و باید پاسخگو باشند.

وی افزود: این مسئولان باید در سال 94 سامانه مسکن را برای جلوگیری از ساخت‌وساز‌های غیرمجاز و ... راه‌اندازی می‌کردند، اما این کار را انجام ندادند و موجب بروز مسائلی در این حوزه شد که ما آن را پیگیری می‌کنیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: گاهی برخی قوانین ابهام دارد، ناقص است یا با قوانین دیگر تناقض دارد و برای اصلاح ساختار‌های فسادزا باید این قوانین را اصلاح کنیم.

درویشیان افزود: به‌عنوان نمونه قوانین مربوط به شهرداری‌ها و کمیسیون ماده 100 و 99 است که اشکالات بسیار جدی دارد و ما آن را احصاء کرده و به مجلس شورای اسلامی فرستاده‌ایم.

 

*برای اطلاع از اخرین همایش های حقوقی، گزارش‌ها و یادداشت‌های حقوقی، تازه های نشر حقوقی ، استخدام حقوقی ، مشاوره حقوقی و سایر اخبار حقوقی به سایت داتیکان مراجعه نمایید .

 

  • منبع : www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط

رئیس سازمان زندان‌ها باید در قبال اتفاقات اخیر زندان‌ها پاسخگو باشد / سیستمی که مسئولان آن پاسخگو نباشند همین می‌شود / صحبت‌های حاج محمدی توهین به زندانیان است

18 مهر 1400
رئیس سازمان زندان‌ها باید در قبال اتفاقات اخیر زندان‌ها پاسخگو باشد / سیستمی که مسئولان آن پاسخگو نباشند همین می‌شود / صحبت‌های حاج محمدی توهین به زندانیان است

راهکار حل مشکلات سازمان زندان‌ها زیرمجموعه قوه مجریه شدن است؟ / خرمشاهی، وکیل دادگستری: برخورد نامناسب با زندانی‌ها نهادینه شده و یک ضدفرهنگ است

21 شهریور 1400
راهکار حل مشکلات سازمان زندان‌ها زیرمجموعه قوه مجریه شدن است؟ / خرمشاهی، وکیل دادگستری: برخورد نامناسب با زندانی‌ها نهادینه شده و یک ضدفرهنگ است

کارت شرکت در آزمون وکالت ۹۹ منتشر شد

17 فروردین 1400
کارت شرکت در آزمون وکالت ۹۹ منتشر شد

بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا درباره برجام/ تکرار وعده‌درمانی‌ها

5 فروردین 1400
بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا درباره برجام/ تکرار وعده‌درمانی‌ها

تقلیل حکمرانی ملی فضای سایبری به فیلترینگ ناشی از زیست ناقص امنیتی برخی مسئولان است

4 فروردین 1400
تقلیل حکمرانی ملی فضای سایبری به فیلترینگ ناشی از زیست ناقص امنیتی برخی مسئولان است

اتحادیه اروپا تحریم علیه ترکیه را بررسی می‌کند

3 فروردین 1400
اتحادیه اروپا تحریم علیه ترکیه را بررسی می‌کند

دیدار مقامات نظامی آمریکا و قطر در دوحه

3 فروردین 1400
دیدار مقامات نظامی آمریکا و قطر در دوحه

تعلیق پروازها به انگلیس تا ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰/ پروازهای بین ایران و عراق فقط برای بازگشت اتباع ۲ طرف

26 اسفند 1399
تعلیق پروازها به انگلیس تا ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰/ پروازهای بین ایران و عراق فقط برای بازگشت اتباع ۲ طرف

توزیع سیب و پرتقال تنظیم بازار در 260 نقطه تهران/ عرضه سیب و پرتقال با قیمتی کمتر از 12 هزار تومان

26 اسفند 1399
توزیع سیب و پرتقال تنظیم بازار در 260 نقطه تهران/ عرضه سیب و پرتقال با قیمتی کمتر از 12 هزار تومان

روسیه از تحرکات نظامی ترکیه در رقه سوریه به شدت ابراز نگرانی کرد

26 اسفند 1399
روسیه از تحرکات نظامی ترکیه در رقه سوریه به شدت ابراز نگرانی کرد

دیدگاه انصارالله درباره راه حل فراگیر بحران یمن به فرستاده آمریکا منتقل شد

26 اسفند 1399
دیدگاه انصارالله درباره راه حل فراگیر بحران یمن به فرستاده آمریکا منتقل شد

تخت‌روانچی: نظامیان اشغالگر آمریکایی باید فوراً سوریه را ترک کنند

26 اسفند 1399
تخت‌روانچی: نظامیان اشغالگر آمریکایی باید فوراً سوریه را ترک کنند

امشب آخرین مرحله از یارانه حمایت معیشتی ویژه اقشار کم درآمد واریز می‌شود

25 اسفند 1399
امشب آخرین مرحله از یارانه حمایت معیشتی ویژه اقشار کم درآمد واریز می‌شود

تالاب انزلی به وزارت نیرو واگذار نمی‌شود

25 اسفند 1399
تالاب انزلی به وزارت نیرو واگذار نمی‌شود

‌هشدار وقوع بهمن در امتداد البرز و زاگرس مرکزی‌/ هوا گرم می‌شود

25 اسفند 1399
‌هشدار وقوع بهمن در امتداد البرز و زاگرس مرکزی‌/ هوا گرم می‌شود

ورود ممنوع یک سوم از کشورهای جهان بر روی گردشگران

25 اسفند 1399
ورود ممنوع یک سوم از کشورهای جهان بر روی گردشگران

رایزنی وزیر خارجه آمریکا با فرستاده ویژه سازمان ملل درباره بحران یمن

25 اسفند 1399
رایزنی وزیر خارجه آمریکا با فرستاده ویژه سازمان ملل درباره بحران یمن

اولیانوف: «فشار حداکثری» علیه ایران یک سیاست کاملاً شکست‌خورده بود

25 اسفند 1399
اولیانوف: «فشار حداکثری» علیه ایران یک سیاست کاملاً شکست‌خورده بود

تخت روانچی: ایران هیچ نقشی در حملات راکتی به «عین الاسد» نداشته است

25 اسفند 1399
تخت روانچی: ایران هیچ نقشی در حملات راکتی به «عین الاسد» نداشته است

تظاهرات مردم سوریه در حمایت از بشار اسد و محکومیت اشغالگری آمریکا و ترکیه

27 بهمن 1399
تظاهرات مردم سوریه در حمایت از بشار اسد و محکومیت اشغالگری آمریکا و ترکیه