واکنش‌ها به بازپس‌گیری برخی از املاک نجومی
22 آذر 1399

واکنش‌ها به بازپس‌گیری برخی از املاک نجومی

شهرداری تا کجا توان پیش‌بردن این ماجرا را دارد؟ انتهای این بازی که یکی از بازیکنان اصلی‌اش یعنی محمدعلی نجفی حالا به جرم قتل روزهای حبس را می‌گذراند، چگونه تمام می‌شود و آیا این بازی قربانیان بیشتری خواهد داشت؟

سخنان‌ هفته پیش پیروز حناچی درباره پس‌گرفتن برخی املاک شهرداری از همسر و نزدیکان شهردار پیشین تهران، تیربار اصولگرایان طرفدار قالیباف را به سوی شورای شهر و شهردار تهران روشن کرد؛ از فرزند شهردار اسبق تهران تا نمایندگان پیشین شورای شهر و همچنین خود رئیس مجلس، شهردار تهران را تهدید به شکایت کرده‌اند.

به گزارش شرق؛ «پیروز حناچی» در گفت‌وگوی اخیرش با خبرگزاری ایلنا خط سیری را دنبال کرده که سه‌سال‌ونیم پیش، «محمدعلی نجفی»، شهردار تهران در روزهایی که خودش هم نمی‌دانست آخرین روزهای مدیریت او بر شهر تهران است، در گزارشی در صحن علنی شورای شهر قرائت کرد. حالا حناچی بدون اشاره به آن گزارش که سرنوشت تهران و نجفی را تغییر داد،‌ می‌گوید برخی از پیگیری‌ها نتیجه داده و بخشی از املاک از شهردار اسبق و رئیس کنونی مجلس پس گرفته شده است. حناچی در این گفت‌وگو بیان کرده بود: «از تیم آقای قالیباف ملکی به مساحت حدود شش هزار مترمربع را در محدوده بزرگراه همت-تقاطع امام علی‌(ع) پس گرفتیم. همچنین از خانم مشیر، همسر آقای قالیباف و آقای طلایی نیز املاک را پس گرفتیم. ممکن است مواردی هم باقی مانده باشد که شرایط آنها متفاوت است».‌ او همچنین در پاسخ به پرسشی درباره سرنوشت ملک در اختیار آقای قالیباف در خیابان شهید عراقی که به نام سازمان املاک و مستغلات است و همچنین املاک در اختیار آقای طلایی و خانم آباد، نمایندگان دوره چهارم شورای شهر گفت: «ما اقدامات خود را انجام داده‌ایم، خیلی هم بی‌سروصدا آن را انجام دادیم. همین املاکی که از آنها اسم بردید، مستقیما از آنها تحویل گرفته شده است». البته یک روز پس از این گفت‌وگو و واکنش‌های تند اصولگرایان به آن، مشاور شهردار توییتی کرد که رسانه‌ها از آن به عنوان عقب‌نشینی شهردار یاد کردند.

 سند  رو  کنید!
صحبت‌های حناچی نه از سوی سردار طلایی و نه از سوی خانواده قالیباف بدون پاسخ باقی نماند. مرتضی طلایی که مدتی می‌شود خودش را برای انتخابات شورای شهر تهران گرم می‌کند، با دروغگو خطاب‌کردن حناچی، از او خواست شرافت و صداقت خود را ثابت کند. او اظهار کرد: «جناب آقای حناچی، شهردار محترم تهران در مصاحبه خود مطالبی را بیان کردند که ضروری است نکاتی را به ایشان یادآور شوم. ایشان به‌صراحت بیان کردند که ملک یا املاکی را از من باز پس گرفته‌اند. این ادعای دروغ، متضمن مقدماتی است، یعنی ملکی متعلق به شهرداری در اختیار بوده و من از پس‌دادن آن خودداری کرده‌ام، سپس مجموعه تحت امر ایشان می‌بایست اقدام به صدور اخطار می‌کرد و نهایتا در طی روندی، ملک مزبور باز پس گرفته می‌شد. حال از شهردار راستگو و توانمند تهران می‌خواهم که ضمن انتشار این مکاتبات و صورت‌جلسات، زمینه سیه‌روشدن شخص یا اشخاصی که ملک شهرداری را باز پس نمی‌دادند فراهم کنند. آقای شهردار در مصاحبه خود اشاره کردند که املاکی از شهرداری به نام افرادی واگذار شده و سند به ثبت رسیده و ایشان نمی‌توانند در مورد آن کاری کنند. از طرفی من به‌عنوان یک شهروند به‌جای ایشان، از این ناتوانی احساس شرم می‌کنم و دیگر بار از ایشان می‌خواهم اگر یک سانتی‌متر از اسناد مورد اشاره به نام من یا بستگان من ثبت شده، آن را منتشر کنند و همچنین شهامت داشته و هر موردی را که در آن اجحافی به بیت‌المال و املاک مردم شده افشا کنند تا من هم در کنار ایشان قرار بگیرم».

طلایی با بیان اینکه این‌جانب در دفعاتی از شخص آقای شهردار و تخصص‌شان در امور شهرداری دفاع کرده‌ام، گفت: «اگر انتقادات من به وضع اسف‌بار اداره شهر به مذاق ایشان و اذناب‌شان خوش نیامده، به عنوان یک دوست توصیه می‌کنم با دلیل و سند به میدان آمده و پاسخ‌گوی کارنامه پرافتخار خود در تغییر اسامی خیابان‌ها باشند؛ تا آنکه با اتهام‌زنی بی‌سند، بیشتر خود را رسوا و شرمسار کنند. جناب حناچی! در ماه‌های قبل و در برابر انتقادات من، اذناب شما در فضای حقیقی و مجازی، همین اتهام‌های شما را به شیوه‌های مختلف تکرار کردند و در برابر مطالبه سند و مدرک، فرار را بر قرار ترجیح دادند. حال که شما خود به میدان آمدید، خوب است تا شرافت و صداقت خود را ثابت کرده و اسناد مورد اشاره من را منتشر کنید. امیدوارم در وجود شهردار محترم، میزان بیشتری از شجاعت و صداقت به نسبت ترول‌های مجازی وجود داشته باشد وگرنه اتهام‌زنی بی‌پشتوانه و سند، در حافظه جمعی مردم ایران، یادآور رفتارهای گروهک‌هایی است که نه از سوءقصد به جان ملت ابایی داشتند و نه از حمله به آبروی مردم پرهیزی. یک بار هم که شده، به‌جای سخن‌های بی‌پایه، با مدرک و سند صحبت کنید».

بعد از تکذیبیه سردار طلایی، کانال روزنامه قانون تصاویری از ملکی را منتشر و ادعا کرد هنوز در اختیار سردار طلایی است. این ملک که عنوان مجتمع فرهنگی ائمه اطهار را دارد، شش سال پیش در اختیار این عضو پیشین شورای شهر قرار گرفته شده و گفته می‌شود طلایی بخشی از فعالیت‌های انتخاباتی‌اش را در آن انجام می‌دهد. طلایی هنوز به انتشار تصاویر این مجتمع واکنشی نشان نداده است.

 از حناچی شکایت می‌کنیم
بعد از انتشار صحبت‌های شهردار تهران، معاون پیشین قالیباف در شهرداری هم اعلام کرد از حناچی شکایت می‌کنند. ناصر امانی مشاور شهردار اسبق تهران گفت: «هیچ ملکی در اختیار شخص خانم دکتر مشیر، همسر دکتر قالیباف نبوده است بلکه مورد ادعایی حناچی جهت امور عام‌المنفعه در اختیار مجموعه‌ای بوده که همسر دکتر قالیباف هم یکی از اعضای هیئت امنای آن مجموعه بوده‌اند و اینکه شهردار تهران املاک را به نام همسر قالیباف معرفی کند، بی‌اخلاقی و خلاف انصاف است. آقای طلایی هم با عنوان نایب‌رئیس شهردار تهران، مدیریت امور شورایاری‌ها را بر عهده داشتند و املاکی از شهرداری در اختیار این امور یا مدیریت کارهای 370 محله تهران بوده که به‌تدریج مدیریت جدید تحویل گرفته است و نسبت‌دادن این املاک به فرد که استفاده شخصی را تداعی می‌کند نیز کاملا کذب محض و خلاف واقعیت است».

وی تصریح کرد: «درباره آنچه با عنوان املاک در اختیار آقای قالیباف در بیان شهردار تهران آمده است، باید گفت این املاک مطابق قوانین و مقررات املاک در اختیار شهرداری تهران است که طبیعتا در دوره هر شهردار، تعیین تکلیف آنها با شهردار تهران است و طبیعتا با این منطق باید گفت آقای حناچی همه تهران را از آقای قالیباف پس گرفته است! چون همه شهرداری و به تبع آن املاک شهرداری و ازجمله املاک در اختیار شهردار تهران، پس از پایان دوره شهرداری تحویل داده شده است. متأسفانه آقای حناچی موضوع را طوری طرح می‌کنند که گویی آقای قالیباف املاک را به نام خودش سند زده و ایشان مقابل این تخلف، ایستادگی کرده و املاک را پس گرفته است. همین الان رئیس مجلس می‌تواند بگوید من املاک بیت‌المال را از آقای دکتر لاریجانی پس گرفتم! خب این طبیعت دوره گذار مدیریت است. چندصباحی دیگر هم شهردار دیگری می‌آید و با این منطق آقای حناچی می‌تواند بگوید من املاک و اموال شهرداری را از آقای حناچی پس گرفتم. درباره تهمت ملک شهید عراقی هم ماجرا به همین منوال است و تهمت و افترا از جانب حناچی وارد شده. این ملک که به شهید عراقی معروف است، فضای سبز محصوری بوده که در طول پروژه امام علی(ع) و صدر با احداث کانکس موقت جهت برگزاری جلسات و هماهنگی و سرکشی و کنترل این پروژه‌ها مورد استفاده مدیران شهرداری قرار می‌گرفت و مدت‌ها قبل بدون درخواست یا الزامی تحویل مدیریت فعلی شهر داده شد و ارتباطی با آقای قالیباف و به گفته حناچی تیم قالیباف ندارد».

امانی با اشاره به شکایت قالیباف از حناچی گفت: «درخصوص اتهاماتی که امروز آقای حناچی به رئیس محترم مجلس وارد کردند، از سوی وکیل دکتر قالیباف شکایتی با عنوان افترا و نشر اکاذیب تنظیم شده که به‌زودی در دستگاه قضائی ثبت و پیگیری خواهد شد. متأسفانه این رویه ناپسند از ابتدای دوره مدیریت شهرداری جدید در سال 1396 شروع شده و همچنان ادامه دارد و هر زمان که از تیم جدید مدیریت شهرداری کارنامه عملکرد مطالبه شد، بازپس‌گیری املاک شهرداری از تیم آقای قالیباف به عنوان کارنامه مطرح شد. البته که مردم هم بهترین ناظر و قاضی هستند و می‌بینند که شهر و شهرداری در دوره گذشته و دوره فعلی چگونه اداره می‌شود».

 فرزند قالیباف: دوران هفت‌تیرکشی‌های در خانه خالی گذشته است
صحبت‌های حناچی عصبانیت الیاس قالیباف، فرزند رئیس مجلس را هم به دنبال داشت. او در استوری اینستاگرام خود با خطاب قراردادن حناچی نوشت: «لقمه شبهه‌ناک برای این جماعت، دروغگویی و تهمت‌زدن را آسان کرده است. سر سفره‌ای نشسته‌اند که ترور شخصیت و آبرو در وجودشان است و ذره‌ای هم از آن ابا ندارند. حالا که فهمیده‌اند دوره انفعال و بی‌خیالی گذشته است و به شدت بابت کارنامه تقریبا هیچ خود تحت فشار افکار عمومی هستند، دوباره از رئیسشان دستور گرفته‌اند تا با پی‌گرفتن تخریب‌های کاملا دروغ و متوهمانه، خودشان را عزیز کنند تا بلکه به هیئت دولت راهشان دهند. زهی خیال باطل که نه گند دولت را به شما می‌دهند نه از جوی شهرداری بهره‌ای نصیب‌تان خواهد شد. دوران این هفت‌تیرکشی‌های در خانه خالی گذشته است. عاقبت نیرنگ و دروغ همانی است که الان اسلاف شما به آن دچارند».
شهردار  عقب‌نشینی  کرد؟
یک روز پس از انتشار مصاحبه حناچی و حواشی آن، مشاور او از این ادعاها عقب‌نشینی کرد. غلامحسین محمدی مشاور شهردار تهران با انتشار فیلمی از این گفت‌وگوی پرحرف‌وحدیث،‌ در مورد اظهارات حناچی درباره بازپس‌گیری املاک از مدیران سابق این نهاد نوشت: آقای شهردار در پاسخ به خبرنگار گفته‌اند املاکی که در اختیار مدیران سابق بوده است و الان این تسلط موضوعیتی ندارد تحویل گرفته شد، از‌جمله املاکی که در اختیار همکاران آقای قالیباف بوده است.‎ ‎ایشان نگفته‌اند از این املاک استفاده شخصی شده است؛ فیلم مصاحبه ایشان گویاست. بعد از این واکنش مشاور شهردار، فرزند قالیباف در استوری خود نوشته است: عقب‌نشینی از یک دروغ باعث جبران بازی با آبروی افراد نمی‌شود. همه ادعاهایتان همین‌قدر بی‌سند و سیاسی است.

آنچه در فیلم منتشره بیان می‌شود، تفاوتی با گفت‌وگوی منتشرشده ندارد و مشخص نیست اگر بنای شهردار به گفتن برخی ناگفته‌ها بوده،‌ دلیل تکذیب و عقب‌نشینی مشاور او چیست؟

منبعی آگاه در شهرداری تهران می‌گوید که هدف اصلی شهرداری تهران پیش‌بردن این بازی است و قصد کوتاه‌آمدن ندارد و به دنبال فرصت برای پیشبرد کارهاست. اما مسئله اصلی این است که شهرداری تا کجا توان پیش‌بردن این ماجرا را دارد؟ انتهای این بازی که یکی از بازیکنان اصلی‌اش یعنی محمدعلی نجفی حالا به جرم قتل روزهای حبس را می‌گذراند، چگونه تمام می‌شود و آیا این بازی قربانیان بیشتری خواهد داشت؟

  • منبع :

اخبار مرتبط

فرآیند خوداظهاری قانون مالیات بر خانه‌های خالی از ۱۵ فروردین آغاز می‌شود

6 اسفند 1399
فرآیند خوداظهاری قانون مالیات بر خانه‌های خالی از ۱۵ فروردین آغاز می‌شود

بررسی ابهامات صندوق سرمایه‌‎گذاری املاک و مستغلات/بورس و مسکن به هم پیوند می‌خورند؟

24 بهمن 1399
بررسی ابهامات صندوق سرمایه‌‎گذاری املاک و مستغلات/بورس و مسکن به هم پیوند می‌خورند؟

اطلاعات خانه‌های خالی قطعی نیست/ فرصت 2 ماهه مردم برای ثبت املاک

20 بهمن 1399
اطلاعات خانه‌های خالی قطعی نیست/ فرصت 2 ماهه مردم برای ثبت املاک

یک نظریه مشورتی درباره تبصره یک ماده واحده قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح‌های دولتی

21 دی 1399
یک نظریه مشورتی درباره تبصره یک ماده واحده قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح‌های دولتی

طرح ملی ساماندهی و تنقیح قوانین و مقررات ثبتی کشور کلید خورد

30 مهر 1399
طرح ملی ساماندهی و تنقیح قوانین و مقررات ثبتی کشور کلید خورد

برخی از مصادیق رسیدگی کننده به دعاوی قضایی و حقوقی حذف شدند

27 مهر 1399
برخی از مصادیق رسیدگی کننده به دعاوی قضایی و حقوقی حذف شدند

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: سالى نزديك به ١٦ هزار ميليارد تومان از معوقات را وصول می‌كنيم

23 مهر 1399
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: سالى نزديك به ١٦ هزار ميليارد تومان از معوقات را وصول می‌كنيم

قوانین سردفتری متناسب با شرایط روز باشد

23 مهر 1399
قوانین سردفتری متناسب با شرایط روز باشد

تغییر کاربری املاک زراعی بعد از ۳ سال قابل تعقیب نیست

22 مهر 1399
تغییر کاربری املاک زراعی بعد از ۳ سال قابل تعقیب نیست

نحوه استعلام برند قبل از ثبت

20 مهر 1399
نحوه استعلام برند قبل از ثبت

مدت زمان لازم برای شروع کسب و کار به سه روز رسید

19 مهر 1399
مدت زمان لازم برای شروع کسب و کار به سه روز رسید

رعایت شئونات حرفه‌ای برای کلیه سردفتران و دفتریاران ضروری است

16 مهر 1399
رعایت شئونات حرفه‌ای برای کلیه سردفتران و دفتریاران ضروری است

امکان انکار "درآمدهای نجومی برخی سردفتران اسناد رسمی" وجود ندارد!​​

6 مهر 1399
امکان انکار

 تقسیم عادلانه ثبت اسناد دولتی در دفاتر رسمی انجام شود یا نه؟

1 مهر 1399
 تقسیم عادلانه ثبت اسناد دولتی در دفاتر رسمی انجام شود یا نه؟

۵ عضو شورا، ۲ کارمند دهیاری و ۲ مشاور املاک در محمودآباد کرج دستگیر شدند

30 شهریور 1399
۵ عضو شورا، ۲ کارمند دهیاری و ۲ مشاور املاک در محمودآباد کرج دستگیر شدند

 چرا اجرای طرح "سقف درآمد برای دفاتر اسناد رسمی" مهم است؟

1 شهریور 1399
 چرا اجرای طرح

آیین‌نامه اصلاحی قانون دفاتر اسناد رسمی در قوه قضائیه در حال بررسی است

20 مرداد 1399
آیین‌نامه اصلاحی قانون دفاتر اسناد رسمی در قوه قضائیه در حال بررسی است

سند آخرین یال قله دماوند هم به نام دولت صادر شد

8 مرداد 1399
سند آخرین یال قله دماوند هم به نام دولت صادر شد

کوه‌ها و جنگل‌ها متعلق به عموم مردم است و به عنوان املاک موقوفه ثبت نمی‌شوند

7 مرداد 1399
کوه‌ها و جنگل‌ها متعلق به عموم مردم است و به عنوان املاک موقوفه ثبت نمی‌شوند

سازمان ثبت اسناد و وزارت دفاع تفاهم‌نامه امضا کردند.

17 خرداد 1399
سازمان ثبت اسناد و وزارت دفاع تفاهم‌نامه امضا کردند.

Error: INSERT INTO useronline(timestamp, ip, userId) VALUES ('1614319775', '34.237.124.210', '0')

Duplicate entry '20991369' for key 'PRIMARY'