امضای سند یادداشت تفاهم همکاری بین دو کشور ایران و ارمنستان

رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

26 تیر 1395

امضای سند یادداشت تفاهم همکاری بین دو کشور ایران و ارمنستان

تاکید بر گسترش روابط دو کشور در حوزه های قضایی و مبارزه با فساد

داتیکان: رییس سازمان باررسی کل کشور که در راس هیاتی به دعوت رییس کمیته تحقیق و بازرسی جمهوری ارمنستان به این کشور سفر کرده بود، با هویک آبراهامیان نخست وزیر ارمنستان دیدار و گفتگو کرد. درجریان این دیدار، سند یادداشت تفاهم بین دو کشور ایران و ارمنستان به امضا رسید.

به گزارش داتیکان به نقل از ایسنا، ناصر سراج  ضمن تقدیر از دولت و ملت خونگرم ارمنستان بابت میهمان نوازی صمیمانه و بسیار خوب از هیات اعزامی از سازمان بازرسی کل کشور و قدردانی از هوسپیان رییس کمیته تحقیق و بازرسی این کشور، گفت: حامل سلام گرم مقامات ایرانی به ویژه ریاست قوه قضاییه و نیز معاون اول ریاست جمهوری است.

وی ضمن مثبت ارزیابی کردن دیدارهای انجام گرفته در روزهای قبل به خصوص با همتای ارمنی و وزیر دادگستری و رییس آمبودزمان این کشور و همچنین امضا سند یادداشت تفاهم میان بازرسی کل کشور جمهوری إسلامی ایران و کمیته تحقیق و بازرسی جمهوری ارمنستان، با اشاره به جایگاه دو کشور در منطقه بر تبادل تجربیات و اطلاعات در حوزه‌های ذی ربط از جمله أمور نظارت، بازرسی، مقابله با سوء جریانات اداری و مالی و مبارزه با فساد و نیز فعالیتهای آمبودزمانی تاکید کرد و گفت خوشبختانه این دو نهاد با داشتن حوزه‌های کاری مشترک  می‌توانند در راستای مساعدت به یکدیگر اقدام کنند.

سراج با اشاره به فعالیتهای دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی سازمان بازرسی کل کشور گفت که سازمان متبوعش تا کنون با دستگاههای ضدفسادی و آمبودزمانی کشورهای مختلف از جمله دانمارک، چین، اندونزی، ترکیه، عراق، پاکستان و چند کشور دیگر یادداشت تفاهم همکاری امضاء کرده است، وی همچنین اظهار نمود در حوزه فعالیتهای آمبودزمانی یکی از اقدامات این سازمان، رسیدگی به شکایت مردمی و صیانت از حقوق شهروندی و مدنی است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به عضویت سازمان در انجمن  آمبودزمان آسیایی ،موسسه آمبودزمان بین المللی و انجمن بین المللی مسئولین مبارزه با فساد، ابراز امیدواری کرد که تجربیات ارزنده سازمان را در اختیار کمیته تحقیق و بازرسی ارمنستان گذاشته و متقابلا از تجربیات این کشور نیز بهره‌مند خواهد شد.

وی افزود: همسایگان کشور جمهوری إسلامی ایران همگی مسلمان هستند و تنها کشور غیر مسلمان، ارمنستان است اما علاقمندی مردم ایران به أقلیت ارامنه و مراودات خوب و تاریخی دو ملت، موجب گردیده تا دولت جمهوری إسلامی ایران و مقامات ذی ربط أهمیت ویژه ای به گسترش روابط در حوزه های مختلف سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی قائل شده و در حوزه های قضائی ،ضدفسادی و آمبودزمانی نیز که هدف وی از این سفر می باشد با امضاء این یادداشت تفاهم و تفاهم نامه‌های قبلی خصوصا در امر معاضدت قضائی، استرداد محکومین و مجرمین روابط دوجانبه معنا و مفهوم عمیق‌تری بگیرد.

وی با اشاره به موافقتنامه لغو روادید اتباع دو کشور که اخیراً توسط هیات دولت جمهوری إسلامی ایران نیز به تصویب رسیده است، تصریح کرد: با این اتفاق مهم، تعداد بیشتری از هموطنان و اتباع إیرانی یکی از مقاصد سفرهای توریستی خود را کشور ارمنستان

انتخاب خواهند کرد و این امر مستلزم آن است که مقامات این کشور بسترهای موجود را تقویت و إمکانات لازم را در اختیار شهروندان إیرانی قرار دهند و از حقوق آنها در حوزه های مختلف بویژه أمور قضائی و آمبودزمانی حمایت کنند.

سراج با تشکر ویژه از نخست وزیر ارمنستان که نقش ارزنده‌ای در امضای موافقتنامه لغو روادید میان اتباع دو کشور داشته است ، افزود: متاسفانه برخی از اتباع إیرانی که با قوانین و مقررات کشور ارمنستان آشنایی کافی نداشته اند هم أکنون یا در زندان بسر میبرند و یا منتظر رأی محاکم این کشور هستند، علیرغم اینکه عموما این أفراد به دلیل ناآگاهی از قوانین، بیگناه هستند همچنین أطاله داردرسی در محاکم این کشور سبب گردیده است تا مشکلات زیادی برای این عده از اتباع إیرانی و خانواده های آنها و نیز سفارت ایران در ارمنستان بوجود آورد.

براساس این گزارش، نخست وزیر ارمنستان ضمن ابراز خرسندی از سفر رییس سازمان بازرسی کل کشور و هیات همراه اظهار کرد: خوشبختانه در سالهای اخیر سفر مقامات عالی دو کشور  رو به رشد بوده و ارتباطات بسیار خوبی در جهت تحکیم هرچه بیشتر این روابط صورت گرفته است.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که همکاری های دوجانبه بین دو کشور  در همه زمینه ها بویژه حوزه های قضائی ، نظارت و بازرسی و ضدفسادی گسترش یابد.

در ادامه هویک آبراهامیان گفت: در أسرع وقت موضوع را پیگیری نموده و قول مساعد داد که مشکلات چند نفر از اتباع إیرانی که در زندان بسر می برند و یا از ارمنستان ممنوع الخروج شده‌اند را بررسی و رفع نماید. وی گفت همواره اینگونه موارد مورد توجه مقامات ارمنستان است تا هرگز بر روی روابط دو کشور تأثیر منفی نداشته باشد.

گفتنی است در پایان این سفر، ابراهیم شاهرخیان معاون برنامه‎ریزی و امور مجلس سازمان نیز با کفیل دادستان کل جمهوری ارمنستان به دیدار و گفتگو پرداخت.

در جریان سفر ناصر سراج به کشور جمهوری ارمنستان، سند یادداشت تفاهم همکاری بین دو کشور در زمینه‌های مبارزه با فساد اداری و مالی و همکاری‌های آمبودزمانی به امضا رسید.

ناصر سراج که به دعوت آغوان هوسپیان رئیس کمیته تحقیق و بازرسی جمهوری ارمنستان به این کشور سفر کرده است، در جریان امضاء سند یادداشت تفاهم همکاری دو کشور؛ با تشکر ویژه از همتای ارمنی به سبب دعوت از هیأت بازرسی کل کشور جمهوری اسلامی ایران، ضمن تأکید بر استمرار روابط حسنه دو کشور و گسترش حوزه‌های همکاری مشترک در امور نظارت، بازرسی  و مقابله با فساد، با مهم دانستن فعالیت های آمبودزمانی؛ از اقدامات این سازمان در امور دوجانبه، منطقه‌ای وبین‌المللی، سخن گفت و اظهار کرد: جایگاه سازمان بازرسی کل کشور در انجمن آمبوزدمان آسیایی و اقدامات به عمل آمده برای تأسیس آکادمی آمبودزمان آسیایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است .

وی با اشاره به لغو تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی علیه کشورمان، از مقامات کشور ارمنستان خواست که همانند گذشته با بهره گیری از فضای مطلوب روابط دو کشور و نیز فضای جدید ایجاد شده جهت تحکیم روابط دوجانبه؛ علاوه بر بخش‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و تجاری در حوزه های قضایی و امور نظارت، بازرسی، آمبودزمانی و ضدفسادی همکاری های خود را گسترش دهند.

سراج با اشاره به امضاء موافقت نامه معاضدت قضایی، استرداد مجرمین و انتقال محکومین میان دو کشور و تقدیر از همکاری خوب طرف ارمنی؛ در زمینه پیگیری امور زندانیان و کمک و رفع مشکلات آنها، بر انتقال زندانیان ایرانی برای گذراندن دوره محکومیت در کشورمان تأکید کرد.

وی با اشاره به مراودات سال‌های گذشته دو کشور در حوزه های قضایی میان دادستان های کل و وزرای دادگستری، ضمن مهم دانستن امضاء یادداشت تفاهم در حوزه‌های نظارت، بازرسی و مبارزه با فساد و رسیدگی به شکایات مردمی؛ این اتفاق را روند تکاملی روابط دو کشور در همه عرصه‌ها دانست.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی آمبودزمانی از طریق آکادمی آمبودزمان آسیایی که مقر آن در جمهوری اسلامی ایران می باشد، اظهار کرد که تجربیات کشورها در حوزه های تخصصی نیز از طریق فعالیت های آکادمی مورد استفاده بازرسان و کارشناسان دستگاه های نظارت و بازرسی و آمبودزمانی کشورهای مختلف قرار می گیرد.

سراج و هیات همراه با آرپینه هوانیسیان وزیر دادگستری ارمنستان نیز دیدار کردند و در خصوص  إجرای موافقت نامه قضائی و استرداد مجرمین و محکومین میان دو کشور و رفع مسائل و مشکلات پرونده برخی از ایرانیان در محاکم ارمنستان و پیگیری أمور زندانیان إیرانی به گفت‌وگو پرداختند.

بر اساس این گزارش، آغوان هوسپیان ضمن ابراز خرسندی از حضور قاضی سراج و هیأت همراه در جمهوری ارمنستان، با اشاره به این که در سال های 2015 و 2016 تعداد 58 پرونده کیفری در خصوص ایرانیان در این کشور رسیدگی شده است، گفت: از این تعداد 31 پرونده مربوط به جرایم اتباع ایرانی بوده است و بنا به جرایم مختلف تشکیل پرونده شده و 27 پرونده دیگر به دلیل جرایمی بوده که علیه اتباع ایرانی انجام گرفته است که خوشبختانه با تعامل خوب دوکشور و فعالیت‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایروان، اقدامات مطلوبی در خصوص رسیدگی به این پرونده ها به عمل آمده است.

در جریان سفر ناصر سراج رییس سازمان بازرسی کل کشور و  هیأت همراه به ایروان؛ سند یادداشت تفاهم همکاری دو کشور در حوزه های نظارتی، بازرسی ، مبارزه با فساد و مقابله با سوء جریانات اداری و مالی و نیز رسیدگی به شکایات مردمی( فعالیت های آمبودزمانی) با حضور سیدکاظم سجادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و ابراهیم شاهرخیان معاون برنامه ریزی و امورمجلس و منصور آقامحمدی معاون حوزه ریاست و همکاری های بین المللی سازمان بازرسی کل کشور به امضاء رسید.

  • منبع : http://isna.ir/
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32