روایت دریادار تنگسیری از عملیات جستجوی لاشه‌های پهپاد آمریکایی گلوبال هاوک
21 دی 1399

روایت دریادار تنگسیری از عملیات جستجوی لاشه‌های پهپاد آمریکایی گلوبال هاوک

فرمانده نیروی دریایی سپاه ضمن ارائه روایتی از عملیات جست‌وجوی لاشه‌های پهپاد آمریکایی گلوبال هاوک گفت: خلیج فارس در امنیت کامل است و اگر این امنیت را نیرویی بخواهد به هم بزند، فرامنطقه‌ای‌ها هستند.

داتیکان: فرمانده نیروی دریایی سپاه ضمن ارائه روایتی از عملیات جست‌وجوی لاشه‌های پهپاد آمریکایی گلوبال هاوک گفت: خلیج فارس در امنیت کامل است و اگر این امنیت را نیرویی بخواهد به هم بزند، فرامنطقه‌ای‌ها هستند.

به گزارش  داتیکان و به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری فارس، برنامه جهان آرا با حضور دریادار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه و با موضوع «بررسی تحولات امنیتی منطقه خلیج فارس در سالگرد بازداشت تفنگداران دریایی آمریکا» به روی آنتن شبکه افق سیما رفت.

دریادار تنگسیری در این برنامه در پاسخ به سوالی درخصوص امنیت خلیج فارس و تحولات منطقه آمریکا اظهار داشت: خلیج فارس در امنیت کامل است و اگر این امنیت را نیرویی بخواهد به هم بزند، فرامنطقه‌ای‌ها هستند که از جاهای دور به خانه ما در خلیج فارس آمده اند.

وی افزود: امروز ما یک تسلط کامل بر خلیج فارس و اشراف کاملی در کل خلیج فارس داریم. حضور دائمی برادران بسیج دریایی ما باعث شده که ما یک اشراف کامل را از لحاظ نیروی انسانی در منطقه داشته باشیم؛ ضمن اینکه رصد اطلاعاتی ما با رادار ها و سامانه های الکترونیک و الکترواپتیک وجود دارد.

دریادار تنگسیری ضمن بیان اینکه وقتی دشمن از ورودی تنگه‌هرمز وارد می‌شود، ما رصد می‌کنیم و قانون کنترل باند را انجام می‌دهیم و در داخل به آب‌های ما اصلاً نمی آید و تا زمانی که خارج شود در رصد اطلاعاتی ما قرار دارد، تصریح کرد: ما هر بار که آماده رزمایش می‌شویم، دشمن توان عملیاتی و موشکی و شناوری ما را می‌بیند و همین‌ها بازدارنده است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با تاکید بر اینکه بازدارندگی سیاسی نیست و باید فقط مقابل دشمن صف‌آرایی کنیم، گفت: اگر صف آرایی کردیم و توانی فراتر از آنها به صحنه آوردیم، این موجب عقب نشینی دشمن می شود و خیال نکنیم که از لحاظ سیاسی می‌توانیم موجب عقب نشینی دشمن شویم.

تنگسیری در پاسخ به آن دسته از افراد که می‌گویند برجام سایه جنگ را از کشور دور کرد، اظهار داشت: آیا زمانی که آمریکایی‌ها به حزب بعث حمله کردند، برجامی وجود داشت؟ این رزمایش‌ها و آمادگی‌هایی که روز به روز به رخ دشمن می‌کشیم اثر گذاشت و این سایه جنگ را از ملت ما دور کرد. رزمنده هایی که در جبهه های دریایی صف‌آرایی می‌کنند سایه جنگ را از کشور دور می‌کنند.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون تحرک های منطقه‌ای کشورهایی چون امارات و بحرین اظهار داشت: آمریکایی ها در راهبرد امنیت خلیج فارس مانده اند و ما در مرحله اول دشمن را در راهبردش متوقف کرده‌ایم و خلیج فارس محل امنی هست.

فرمانده نیروی دریایی سپاه تاکید کرد: آمریکا باید از منطقه خلیج‌فارس برود و راهی غیر از خالی کردن منطقه ندارد و آمریکایی ها در آینده نمی توانند در منطقه دوام بیاورند و خلیج فارس متعلق به ایران و کشورهای جنوب خلیج فارس است و خانه ما و کشورهای مسلمان جنوب خلیج فارس است.

دریادار تنگسیری در این برنامه در پاسخ به پرسشی پیرامون توقیف نفتکش کره‌ای که اخیراً توسط نیروی دریایی سپاه انجام شد اظهار داشت: این کشتی بنا به درخواست بنادر و دریانوردی هرمزگان و حکم قوه قضاییه توقیف شد و ما هم مجری حکم قوه‌قضاییه بودیم.

وی افزود: آلودگی را در جنوب غربی تنب کوچک در زمان تاریکی هوا انجام داده و صبح که منطقه را رصد کرده اند متوجه این موضوع شده اند و از آن مسیر فقط این کشتی عبور کرده بود و متوقف شد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه ادامه داد: این کشتی مسئله زیست محیطی در منطقه ایجاد کرده و حکم قضایی دارد و بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی هرمزگان این کار صورت گرفته است.

دریادار تنگسیری در پاسخ به سوالی پیرامون سابقه آلودگی زیست محیطی در خلیج فارس نیز اظهار داشت: هم آلودگی سابقه داشته و هم یک کشتی یکی از سکوهای نفتی ما را تصادم و خراب کرد  و ما این کشتی را گرفتیم و از آن خسارت دریافت کردیم.

وی افزود: یک کشتی هندی آلودگی زیست محیطی ایجاد کرده بود که ما گرفتیم و ما سابقه زیادی از کشتی‌هایی داریم که تخلف کرده بودند و آنها را گرفتیم و کشتی انگلیسی هم چندین تخلف را انجام داده بود و «ای آ اس‌»اش را خاموش کرده بود و جواب ما را نمی داد و از مسیری به داخل می‌آمد که مسیر خروجی هست و اینها تخلف است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه تاکید کرد: اینها موارد تخلفی هست که اگر صورت بگیرد ما باند ورودی را کنترل می‌کنیم و باید جواب بدهند و رادارشان روشن باشد و قوانین را رعایت کنند و اگر رعایت نکنند، می‌گیریم و تذکر می‌دهیم و بعد رها می‌کنیم و بعضی‌هایشان هم تا زمانی که روشن نشده، باید دادگاه مسئله‌شان را پیگیری کند.

دریادار تنگسیری همچنین در پاسخ به پرسشی پیرامون جزئیات دستگیری تفنگداران آمریکایی توسط سپاه و پنجمین سالگرد این اتفاق، اظهار داشت: آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها و کانادایی ها و استرالیایی‌ها در خلیج فارس ضرب دست ما را خورده اند. آمریکایی ها در سال ۸۲ در شمال خلیج فارس می‌خواستند به ورودی اروند بیایند و ۴ نفر آمریکایی با دو نفر کویتی بودند. ما گرفتیم و بعد از ۷۲ ساعت پس از گرفتن تعهد آزاد شان کردیم.

تنگسیری ادامه داد: در سال ۸۳، هشت کلاه سبز انگلیسی که مدعی بودند خیلی آدم های زبده‌ای هستند، با بهترین تجهیزات با دو قایق توسط بچه های ما دستگیر شدند و هم شناورها و هم سلاح‌هایشان را نگه داشتیم و افرادشان را هم از طریق سفارت فرستادیم. سال ۸۶ پانزده نفر ملوان انگلیسی را گرفتیم و قایق و سلاح‌هایشان را گرفتیم و افرادشان را رها کردیم.

فرماندهی نیروی دریایی سپاه با اشاره به دستگیری ۲۴ کانادایی، اظهار داشت: آن موقع با سردار باقری که مسئول عملیات ستاد کل نیروهای مسلح بود، تماس گرفتم و ایشان گفتند که فعلاً نگه‌شان دارید تا به شما بگویم چه کار کنید و بعد گفتند که رهایشان کنید. چنان ترسیده بودند که وقتی روی این کشتی که کاپیتانش سوریه‌ای بود رفتیم، می‌گفت شما چه کار کرده‌اید که اینها اینقدر و وحشت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه ما هر بار به آنها نزدیک می شویم اینها خودشان را می بازند، گفت: داستان سال ۹۴ نباید از اذهان جوانان ما حذف شود چون یک غرور ملی بود و من آن را یک نقطه عطف نظامی در تاریخ نظامی ما می‌دانم و باید بماند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به جمع کردن لاشه های پهپاد آمریکایی گلوبال هاوک توسط نیروی دریایی اظهار داشت: این هم یکی از نقطه عطف های نظامی ما هست. باید لاشه‌هایی از این پهپاد را پیدا کرده و می‌آوردیم تا ثابت کنیم این پهپاد در آب های ما بوده است. آن روز دریا آن‌قدر مواج و هوا آن‌قدر مِه بود که هیچ شناوری به دریا نمی‌رفت و من با فرمانده پایگاه جاسک تماس گرفتم و گفتم باید به هر طریقی که شده آثاری از این پهپاد را گیر بیاورید.

سردار تنگسیری افزود: با پنج فروند شناور حرکت کردند و تعریف می‌کردند که ما ۵ فروند، همدیگر را نمی توانستیم ببینیم چون دریا خراب و مواج بود. بعد از مدتی تماس گرفت که ما با یکی از شناورهایمان قطع ارتباط کرده‌ایم و احتمالا اتفاقی برایش افتاده است و من گفتم که این واجب‌تر از هر چیزی هست و ادامه مسیر بدهید و لاشه‌های این پهپاد را پیدا کنید.

وی ادامه داد: بلافاصله یک شناور فرستادیم تا آنجا را پیدا کنند و رفتند و به لاشه رسیدند و گفتند که مختصات پهپاد در آبهای ما است. ما هرچه گشتیم این قایقمان که دو نفر از رزمندگان ما در آن بودند را پیدا نکردیم. این قایق در عمق ۸۱ متری غرق شده بود و بچه‌ها هم از ساعت ۸:۳۰ چیزی حدود ۱۴ کیلومتر را 9ساعت شنا کردند و ساعت ۵ غروب به ساحل رسیدند و تماس گرفتند که ما زنده هستیم.

تنگسیری با اشاره به پیدا شدن این شناور، اظهار داشت: این شناور را در عمق ۸۱ متر روز بعد پیدا کردیم و دیدیم همه سلاح‌های درونش و جیب خشاب‌ها و گلوله‌های ۱۰۷ که درونش هست با جعبه‌اش هنوز سالم است و ظرف ۲۴ ساعت شناور را عملیاتی کردند و این هم جزو امدادهای خداوند بود.

فرمانده نیروی دریایی سپاه در پاسخ به پرسشی در خصوص امکان رویارویی نظامی ایران با هر نیروی نظامی دیگر در خلیج فارس, اظهار داشت: ما جنگ مقابل آمریکایی‌ها را یک جنگ ناهم‌تراز و نامتقارن تعریف می‌کنیم و برای همین بسیج دریایی را تعریف کرده‌ایم.

وی افزود: کار بسیج دریایی در زمان صلح این است که از شرف و ناموس و کشورش حراست کند. برادران اهل سنت و تشیّع ما و جوانان با غیرت ایرانی ما با آغوش باز پذیرفتند و لبیک گفتند. در سیل خوزستان ۳۰۳ فروند شناور را به آنجا بردیم که پیش از ۱۷۰ شناور آن مربوط به بسیج دریایی بود و تعداد قابل توجهی از آن برادران اهل سنت بودند.

وی با اشاره به اینکه ۵۳۸ ناوگروه را از بسیج دریای ساماندهی کرده‌ایم و هر ۴۰ فروند قایق یک ناوگروه و هر ۱۰ فروند لنج یک ناوگروه می‌شود، اظهار داشت: تا الان ۱۳ هزار و ۵۸۴ شناور و لنج و قایق را سازماندهی کرده‌ایم و11084  قایق و ۲۵۰۰ لنج را در جنوب و شمال کشور سامان داده‌ایم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه در مورد صید ترال ابتدا ۲۵ شناور خارجی و گرفتیم که در صیدگاه های ممنوع صید می کردند، گفت: ترال یا کف‌‌کش تمام مرجان‌های کف دریا را از بین می‌برد و اگر این مرجان‌ نباشد امواجی که در در یا هست، مانند بیابان می‌شود و ماهی‌ها از آنجا کوچ می کنند و سرعت آب زیاد می شود و نمی توانند تخم گذاری کنند.

تنگسیری با تاکید بر اینکه ما نیازمند این بسیجی‌ها هستیم و الان ۳۵ هزار و ۸۴۶ نفر را سازمان داده‌ایم و در فاز بعدی ۵۰۰ فروند شناور سنگین و غیر سنگین را شناسایی کرده ایم، اظهار داشت: در فاز بعد به اقیانوس می رویم و ما مانع صید صنعتی نیستیم و می‌گوییم که اولاً نباید خارجی‌ها در آبهای ما ماهی بگیرند و ثانیاً جایی بروید که تورتان به کف نرسد و رزق دریانورد و ملوان ما را نبرید که بیکار شود. ایرانی‌ها از قدیم دریانورد بوده‌اند و جزو ملت هایی بوده اند که دریا را تصاحب کرده اند.

انتهای پیام/

  • منبع :

اخبار مرتبط

دو انفجار در مسیر کاروان ائتلاف آمریکایی در جنوب عراق

5 فروردین 1400
دو انفجار در مسیر کاروان ائتلاف آمریکایی در جنوب عراق

احداث یک مقر نظامی توسط تروریست‌های آمریکایی در موصل عراق

4 فروردین 1400
احداث یک مقر نظامی توسط تروریست‌های آمریکایی در موصل عراق

حمله پهپادی ارتش یمن به پایگاه «ملک خالد» در جنوب ‌غرب عربستان سعودی

26 اسفند 1399
حمله پهپادی ارتش یمن به پایگاه «ملک خالد» در جنوب ‌غرب عربستان سعودی

یک بومی آمریکایی برای اولین بار وزیر کشور شد

26 اسفند 1399
یک بومی آمریکایی برای اولین بار وزیر کشور شد

تخت‌روانچی: نظامیان اشغالگر آمریکایی باید فوراً سوریه را ترک کنند

26 اسفند 1399
تخت‌روانچی: نظامیان اشغالگر آمریکایی باید فوراً سوریه را ترک کنند

کرونا برای چه کسانی «نان» داشت؟

25 اسفند 1399
کرونا برای چه کسانی «نان» داشت؟

خطیب‌زاده: مدیرکل آژانس در چارچوب فنی اظهارنظر کند/انگشت اتهام به سوی رژیم صهیونیستی در حمله به کشتی ایرانی

25 اسفند 1399
خطیب‌زاده: مدیرکل آژانس در چارچوب فنی اظهارنظر کند/انگشت اتهام به سوی رژیم صهیونیستی در حمله به کشتی ایرانی

حمله پهپادی جدید یمن به عمق خاک سعودی

25 اسفند 1399
حمله پهپادی جدید یمن به عمق خاک سعودی

ائتلاف سعودی مدعی رهگیری یک پهپاد یمنی شد

25 اسفند 1399
ائتلاف سعودی مدعی رهگیری یک پهپاد یمنی شد

افزایش تحرکات مشکوک نظامیان آمریکا در مرز سوریه

24 اسفند 1399
افزایش تحرکات مشکوک نظامیان آمریکا در مرز سوریه

مرگ یک زن در کالیفرنیا بعد از تزریق فایزر

26 بهمن 1399
مرگ یک زن در کالیفرنیا بعد از تزریق فایزر

همکاری‌های دفاعی قرقیزستان و قطر تقویت می‌شود

26 بهمن 1399
همکاری‌های دفاعی قرقیزستان و قطر تقویت می‌شود

واکنش النجباء به عملیات ترکیه: دولت سکوت کند، اقدام می‌کنیم

25 بهمن 1399
واکنش النجباء به عملیات ترکیه: دولت سکوت کند، اقدام می‌کنیم

هشدار درباره دعوت حامیان ترامپ به خشونت علیه استیضاح‌کنندگان وی

25 بهمن 1399
هشدار درباره دعوت حامیان ترامپ به خشونت علیه استیضاح‌کنندگان وی

رژیم صهیونیستی درصدد اعمال فشار بر دیوان لاهه از طریق متحدان خود

19 بهمن 1399
رژیم صهیونیستی درصدد اعمال فشار بر دیوان لاهه از طریق متحدان خود

انتقال تجهیزات و نظامیان آمریکایی از پایگاه‌های عراق به سوریه

17 بهمن 1399
انتقال تجهیزات و نظامیان آمریکایی از پایگاه‌های عراق به سوریه

ماجرای سیلی نماینده مجلس به یک سرباز نیروی انتظامی به کجا رسید؟ / سمامی: در تخطی از قانون تفاوتی بین نماینده مجلس و یک فرد عادی وجود ندارد / مصونیت نمایندگان مجلس فقط در باب وظایف نمایندگی است

7 بهمن 1399
ماجرای سیلی نماینده مجلس به یک سرباز نیروی انتظامی به کجا رسید؟ / سمامی: در تخطی از قانون تفاوتی بین نماینده مجلس و یک فرد عادی وجود ندارد / مصونیت نمایندگان مجلس فقط در باب وظایف نمایندگی است

یشرفت 37 درصدی حصارکشی مرز ایران و پاکستان

23 دی 1399
یشرفت 37 درصدی حصارکشی مرز ایران و پاکستان

سناتور آمریکایی: اقدامات ترامپ قابل استیضاح است

22 دی 1399
سناتور آمریکایی: اقدامات ترامپ قابل استیضاح است

هشدار تحلیلگر آمریکایی: ترامپ برای دستکاری در نتایج انتخابات برنامه‌ریزی کرده

29 مهر 1399
هشدار تحلیلگر آمریکایی: ترامپ برای دستکاری در نتایج انتخابات برنامه‌ریزی کرده