مکتب شهیدسلیمانی قدرت نرم‌افزاری و راهبردی برای شکست آمریکا و صهیونیسم بین‌الملل است
22 دی 1399

مکتب شهیدسلیمانی قدرت نرم‌افزاری و راهبردی برای شکست آمریکا و صهیونیسم بین‌الملل است

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا مکتب شهید سلیمانی را قدرت نرم افزاری و راهبردی شکست آمریکا و صهیونیسم بین الملل دانست.

داتیکان: دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا مکتب شهید سلیمانی را قدرت نرم افزاری و راهبردی شکست آمریکا و صهیونیسم بین الملل دانست.

 به گزارش داتیکان به نقل از  حوزه سیاسی خبرگزاری فارس، سرلشکر پاسدار سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در پیش نشست « دومین همایش بین المللی گام دوم انقلاب، مکتب شهید سلیمانی، الگوی تربیت مدیران جهادی تمدن ساز»، با بیان اینکه مکتب فکری چشم اندازی فلسفی، جنبشی، اجتماعی، فرهنگی و هنری است، گفت: مکتب، مجموعه ای از اعتقادات محکم واخلاق و رفتارهای مرتبط برخاسته از باورهای قلبی و عملکرد منبعث از اندیشه و تفکر انسان است، به گونه ای که از او شخصیت جامع و الگو ارائه دهد. مکتب، مجموعه جهان بینی و ایدئولوژی و رفتارهای متفاوت اما همسو است که نیازهای فکری و عملی را برای رسیدن به رشد و کمال انسان روشن می سازد.

سرلشکر صفوی با تعریف مکتب شهید سلیمانی اظهار کرد: مکتب سلیمانی یعنی مکتب اسلام ناب محمدی(ص) که در عصر حاضر مصداق این مکتب، رهبری و ایدئولوژی و پرچمداری این مکتب را حضرت امام خمینی(ره) و هم اکنون حضرت امام خامنه ای عهده دار هستند .مهمترین کارکرد و عمکرد این مکتب تربیت و ساختن ملت جوانی است که توانستند تحت تأثیر این ایدئولوژی و مکتب چهار رخداد راهبردی را در 42 سال گذشته رقم بزنند.

وی در برشماری چهار رخداد راهبردی 42 سال گذشته یادآور شد: پیروزی انقلاب کبیر اسلامی در ایران، پیروزی در دفاع مقدس، تثبیت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی و نظام مردمسالاری دینی و شکل گیری و تشکیل جبهه مقاومت ضدصهیونیستی و ضداستکباری چهار رخداد راهبردی بود که توسط تربیت شدگان مکتب اسلام ناب محمدی (ص) رقم خورد.

صفوی افزود: شهید سلیمانی تربیت شده مکتب اسلام ناب محمدی(ص) است و این سه رکن اساسی در اندیشه و تفکر و اخلاق و رفتارهای اجتماعی و جهادی و مدیریت و فرماندهی اش،  اساس کار و رفتار او بود.

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی یک فرد انقلابی بود که در مکتب سپاه پاسداران و دفاع مقدس آموزش دیدگفت:
او پاسدار واقعی اسلام و امام حسین(ع) و سرباز امام زمان(عج) بود.

سردار صفوی ادامه داد: او نشان داد در چارچوب مکتب اسلام و رهبری امامین انقلاب فکر می کند، عمل می کند و عملیات های جهادی و انقلابی اش را در سطح راهبردی و در منطقه غرب آسیا و تحت تاثیر این مکتب اسمانی اجرا کرد.

* مؤلفه ها و اصول حاکم بر مکتب شهید سلیمانی 

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید قاسم سلیمانی در تشریح 7 مؤلفه و اصول حاکم بر مکتب شهید سلیمانی گفت: اعتقاد کامل به معاد و قران و مکتب اسلام و حقانیت مکتب اسلام و شیعه اثنی عشری ، عشق به خدا و خلق خدا خصوصا مستضعفان که تحت سلطه مستکبران هستند از مؤلفه های مکتب سلیمانی هستند.

وی افزود: اعتقاد به جهاد فی سبیل الله بصورت مستمر تا اشکارشدن غلبه اسلام  بر کفر و شرک جهانی، اعتماد و اتکال به نصرت الهی در همه شرایط زندگی و عملیات های دفاع مقدس از دیگر مؤلفه هاست.

فرمانده عالی دوران دفاع مقدس تصریح کرد: همان طور که ما در عملیات های دفاع مقدس در کنار تدبیر و طرح ریزی عملیات ها، در نهایت به نصرت الهی اعتماد و توسلات ائمه اطهار(ع) ایمان کامل داشتیم، این بزرگوار هم در طول ٢٢ سال فرماندهی نیروی قدس و مبارزه بی امان با صهیونیستها، امریکایی ها و داعشی ها علاوه بر خردمندی و تدبیر و شجاعت، اعتمادش به نصرت الهی کامل بود.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در توصیف سایر مؤلفه ها و اصول حاکم بر مکتب شهید سلیمانی خاطرنشان ساخت: اصول حاکم بر مکتب سلیمانی دشمن شناسی و اقدام به موقع علیه دشمنان، التزام عملی و قلبی به تدابیر رهبری است. در مکتب سلیمانی، مردمداری و مردمیاری و خدمت به عموم انسانها از هر ملت و آیینی حتی انسان های غیر مذهبی دارای یک اصل است، این جزو مکتب سلیمانی و اسلام ناب است.

* اصول حاکم بر فرماندهی و مدیریت راهبردی مکتب سلیمانی

وی در ادامه به اصول حاکم بر فرماندهی و مدیریت راهبردی مکتب سلیمانی پرداخت و ادامه داد: شناخت عمیق آمریکایی ها و صهیونیست ها و راهبردهای انان در منطقه و وابستگان ضعیف آنها در برخی از کشورهای عربی، شناخت راهبرد انها برای منطقه و اسلام، شناخت ظرفیت های مردمی و خلق قدرت از این ظرفیت ها در فرماندهی و مدیریت شهید سلیمانی برجسته بود.

سردار صفوی با اشاره به قابلیت های سردار سلیمانی در ظرفیت سازی جبهه بین الملل مقاومت اسلامی تأکید کرد:
 فرماندهی و مدیریت و ساماندهی نیروهای مردمی کشورهای مختلف در جبهه مقاومت، از حیدریون و زینبیون و فاطمیون، هنر بالایی بود که توسط شهید سلیمانی به انجام شد. شهید سلیمانی جبهه مقاومت را بازتعریف کرد، در مکتب سلیمانی جبهه مقاومت از شرق مدیترانه تا غرب آسیا تا جنوب امریکا گسترده است.

* قدرت فرماندهی همزمان شهید سلیمانی در سطوح راهبردی، عملیاتی و تاکتیکی

سرلشکر صفوی  قدرت  فرماندهی همزمان شهید سلیمانی در سطوح تاکتیکی، عملیاتی و راهبردی را از ویژگی های منحصربفرد شهید سلیمانی دانست که سایر فرماندهان کمتر از آن برخورداند.

وی افزود: ما چنین فرماندهانی کمتر داریم، که هم تاکتیک بکارگیری انواع سلاحها در انواع صحنه های عملیاتی را بشناسد، بداند با موشک کورنت چگونه عملیات کند، چگونه در سطح عملیاتی چندین هزار نیروی عملیاتی را در کنار ارتش های کلاسیک وارد عملیات کند و راهبرد شکست امریکا و رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای عربی را تشخیص دهد و در سطح راهبردی بتواند با روسای جمهور روسیه، ترکیه، عراق و افغانستان بعنوان یک دیپلمات ورزیده مذاکره کند. این ناشی از عملکرد ایشان در سطح راهبردی است.
 
* شهید سلیمانی زمان را از دست نمی داد

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید قاسم سلیمانی با بیان اینکه سختی های دوره کودکی و نوجوانی شهید سلیمانی که در کتاب خودنوشت اش چاپ شده است و تجربه و مصیبت های دوران دفاع مقدس از او شخصیتی بردبار، صبور و مقاوم در برابر شدائد ساخته بود تصریح کرد: فشارهای زیادی بر جسم و جان این انسان مطلوب الهی و بنده صالح خدا وارد شده بود، او زمان را از دست نمی داد حتی وقتی در ماشین بود یا قران می خواند یا فکر می کرد یا می نوشت. از نظر ویژگی های اخلاقی او یک پاسدار انقلابی با روحیه جهادی و جسارت مقابله با دشمن بود.

سرلشکر صفوی با تأکید بر اینکه جنگیدن با دشمن جسارت و شجاعت و نترسیدن از مرگ می خواهد افزود:
آنهایی که در دفاع مقدس به میدان آمدند انسان های شجاع بودند، ترسو ها هیچگاه به جنگ نیامدند، ترسوها به مدافعان حرم نپیوستند. 

* حاج قاسم از سیم خاردار نفسش عبور کرده بود

عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین(ع) خاطرنشان ساخت: حاج قاسم از سیم خاردار نفسش عبور کرده بود. در حرف آسان است اما در عمل مشکل است او ارامش و اعتماد به نفس بالایی داشت. متوکل بر خدا و متوسل بر امامان بود و عقلانیت و دوراندیشی را همراه با اعتقادات قلبی اش در عملیات ها شرکت می داد.

وی افزود: حاج قاسم اهل تحزب و نگرش حزبی نبود، خط امام و ولایت خط سیاسی و خط قرمز او بود، هر کسی با امام و رهبری بود قاسم به او نزدیک بود هر که از امام و رهبری دور می شد قاسم هم از او فاصله می گرفت، خط قرمزش انقلاب و رهبری بود.

* جلسات شهید سلیمانی با حضرت آقا در رشد حاج قاسم بسیار مؤثر بود

صفوی ادامه داد: او سوء ظن و بدبینی به کسی نداشت، بدقول و جاه طلب نبود، بشدت تحت تاثیر اخلاق و رفتار و تدابیر رهبری بود و در این که ٢٢ سال که فرماندهی نیروی قدس را عهده دار بود، به صورت مستمر خدمت اقا می رسید و عمق بینش راهبردی حضرت اقا نسبت به امریکا و صهیونیست ها در رشد حاج قاسم بسیار موثر بود.

وی افزود: او از صمیم قلب اعتقاد کامل به فلسفه ولایت فقیه که فلسفه حکومت در دوران غیبت است و به شخص امام و رهبری ایمان داشت، بدعاقبتی بعضی از سیاسیون بخاطر جدا شدن از این صراط است.

* مدیریت راهبردی در مکتب سلیمانی یعنی تبدیل تهدیدات به فرصت ها

وی با بیان ویژگی های فرماندهی و مدیریت در مکتب سلیمانی اظهار داشت:
مدیریت راهبردی در مکتب سلیمانی یعنی تبدیل تهدیدات به فرصت ها، او تهدید داعش را تبدیل به فرصت کرد و در عراق بیش از ٢٢ تیپ مردمی را در کنار ارتش عراق ساماندهی نمود و در سوریه بیش از ٦٠ یا ٧٠ هزار نیروی مردمی و کشورهای دیگر را سامان داد این تبدیل تهدید به فرصت و ایجاد زیرساختی ماندگار برای امنیت و استقلال ملت هاست.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمانده دفاع از بلاد مسلمین هستند گفت: در مکتب سلیمانی از ظرفیت های عظیم ملت های اسلامی در سوریه و عراق و یمن و لبنان خوب استفاده شد، البته تدابیر مقام معظم رهبری و سیاست های کلان شورایعالی امنیت ملی بالاسر ایشان بود اما آن سیاست ها را ایشان در صحنه میدان به بهترین شکل عملی می کرد.

* حاج قاسم تدابیر مقام معظم رهبری را روی زمین به پیروزی می رساند

وی افزود: داعشی ها و امریکایی ها می خواستند بعد از سوریه و عراق برای ایران ایجاد ناامنی کنند آن فرمانده ای که تدابیر حضرت اقا و سیاست های کلان نظام را تبدیل به پیروزی روی زمین می کرد شخص قاسم سلیمانی و فرماندهان تابع حاج قاسم بودند.

صفوی با اشاره به قدرت مدیریت و فرماندهی سردار سلیمانی تصریح کرد: مدیریت و فرماندهی ایشان در هماهنگی نیروهای داوطلب مردمی و انقلابی با ارتش های کلاسیک عراقی و سوریه بسیار کار مهم و سختی است اما حاج قاسم قابلیت انعطاف داشت. او سرداری خردمند اهل تدبیر در صحنه مقاومت اسلامی منطقه علیه دشمن بود.

وی تأکید کرد: من اعتقاد دارم همان گونه که خون شهدای دفاع مقدس راه کربلا را باز کرد خون شهدای مدافع حرم و شهید سلیمانی و مجاهدان جبهه مقاومت راه قدس را باز خواهد کرد و  این آرزوی دست یافتنی است که در دوران حیات ما محقق خواهد شد.

* مکتب سلیمانی عامل شکست سیاسی نظامی آمریکا در منطقه شد

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سلیمانی ادامه داد: مکتب سلیمانی عامل شکست سیاسی نظامی امریکایی ها در اشغال افغانستان و عراق برای تشکیل هژمونی قدرت امریکا بعد از ١١ سپتامبر و عامل شکست امریکا در شکل گیری خاورمیانه جدید بود.

وی افزود: عامل شکست صهیونیست ها درجنگ ٣٣ روزه و قبل و بعد از آن در صحنه های عملیاتی جنوب لبنان، مکتب سلیمانی بود و صهیونیست ها امروز در ایجاد امنیت در سرزمین های اشغالی هم ناتوان هستند. صهیونیست ها بارها برای تصرف نوار غزه حمله کردند اما شکست خوردند.

* حاج قاسم سلیمانی تک چهره قهرمان ملی ایران و قهرمان امت اسلامی است

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در جمع بندی سخنان خود خاطرنشان ساخت: حاج قاسم سلیمانی تک چهره قهرمان ملی ایران و قهرمان امت اسلامی است که می تواند الگوی قدرت نرم افزاری مدیریت و فرماندهی جهاد مومنانه و شجاعانه همراه با تدبیر و دانش نظامی و اخلاق انسانی و اسلامی باشد.

وی افزود: مکتب سلیمانی برای نسل های امروز و فردای ایران و جبهه مقاومت از شما افریقا تا غرب آسیا و از کرانه های اقیانوس اطلس و اقیانوس هند و اقیانوس آرام،  برای مجاهدان و جوانان مبارز ٢ میلیارد مسلمان در جهت شکست راهبردی رژیم تروریستی امریکا و صهیونیسم بین الملل، الگو و چراغ راهنماست. 

* کمترین تأثیر خون شهید سلیمانی اخراج امریکا از منطقه و آزادی قدس شریف خواهد بود

سرلشکر صفوی با اشاره به آیه شریفه «کتب الله لاغلبن انا و رسلی» تصریح کرد: کمترین تأثیر خون شهید سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و شهید فخری زاده و مدافعان حرم اخراج قرای تروریستی امریکا از غرب آسیا و ازادی قدس شریف خواهد بود که به حول قوه الهی و با پیاده سازی مکتب سلیمانی به دست جوانان مجاهد جبهه مقاومت در زمان حیات ما تحقق پیدا خواهد کرد.

گفتنی است دومین همایش بین المللی گام دوم انقلاب، مکتب شهید سلیمانی، الگوی تربیت مدیران جهادی تمدن ساز به صورت حضوری و مجازی در تاریخ 14 و 15 بهمن ماه 1399 برگزار می شود و علاقمندان جهت ثبت نام و حضور در همایش می توانند به پایگاه اینترنتی mgt.ihu.ac.ir  مراجعه کنند.

  • منبع : www.farsnews.ir

اخبار مرتبط

آیا اجبار به واکسیناسیون مخالف حقوق شهروندی است؟

4 مهر 1400
آیا اجبار به واکسیناسیون مخالف حقوق شهروندی است؟

جامعه بین‌الملل منتظر خواهد بود تا رفتارهای طالبان را بسنجد.

28 شهریور 1400
جامعه بین‌الملل منتظر خواهد بود تا رفتارهای طالبان را بسنجد.

طرح تسهیل صدور مجوز‌ها در مغایرت 100 درصدی با اصول قانون اساسی

25 شهریور 1400
طرح تسهیل صدور مجوز‌ها در مغایرت 100 درصدی با اصول قانون اساسی

بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا درباره برجام/ تکرار وعده‌درمانی‌ها

5 فروردین 1400
بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا درباره برجام/ تکرار وعده‌درمانی‌ها

واشنگتن: منتظر طرح ایران درباره برجام هستیم

5 فروردین 1400
واشنگتن: منتظر طرح ایران درباره برجام هستیم

جانز هاپکینز: شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا به ۳۰ میلیون نفر رسید

5 فروردین 1400
جانز هاپکینز: شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا به ۳۰ میلیون نفر رسید

بحران در مرز آمریکا؛ انتقال کودکان پناهجو به پایگاههای نظامی تگزاس

5 فروردین 1400
بحران در مرز آمریکا؛ انتقال کودکان پناهجو به پایگاههای نظامی تگزاس

دو انفجار در مسیر کاروان ائتلاف آمریکایی در جنوب عراق

5 فروردین 1400
دو انفجار در مسیر کاروان ائتلاف آمریکایی در جنوب عراق

احداث یک مقر نظامی توسط تروریست‌های آمریکایی در موصل عراق

4 فروردین 1400
احداث یک مقر نظامی توسط تروریست‌های آمریکایی در موصل عراق

عشایر سوریه: مقاومت مسلحانه تنها راه بیرون راندن آمریکا و ترکیه است

3 فروردین 1400
عشایر سوریه: مقاومت مسلحانه تنها راه بیرون راندن آمریکا و ترکیه است

واکنش آمریکا به طرح ادعایی سعودی‌ها برای برقراری آتش‌بس در یمن

3 فروردین 1400
واکنش آمریکا به طرح ادعایی سعودی‌ها برای برقراری آتش‌بس در یمن

تأکید روسیه و چین بر ضرورت بازگشت بی‌قید و شرط آمریکا به برجام

3 فروردین 1400
تأکید روسیه و چین بر ضرورت بازگشت بی‌قید و شرط آمریکا به برجام

ترامپ: چین به ما می‌خندد

3 فروردین 1400
ترامپ: چین به ما می‌خندد

اتحادیه اروپا تحریم علیه ترکیه را بررسی می‌کند

3 فروردین 1400
اتحادیه اروپا تحریم علیه ترکیه را بررسی می‌کند

دیدار مقامات نظامی آمریکا و قطر در دوحه

3 فروردین 1400
دیدار مقامات نظامی آمریکا و قطر در دوحه

امیدواری مسکو برای رفع تحریم ۱۰ شرکت روس بعد از بازگشت آمریکا به برجام

27 اسفند 1399
امیدواری مسکو برای رفع تحریم ۱۰ شرکت روس بعد از بازگشت آمریکا به برجام

وزیر خارجه سوریه: بایدن باید بدون پیش‌شرط به توافق هسته‌ای با ایران برگردد

27 اسفند 1399
وزیر خارجه سوریه: بایدن باید بدون پیش‌شرط به توافق هسته‌ای با ایران برگردد

سی‌ان‌ان: آمریکا هفته آینده ایران، روسیه و چین را تحریم می‌کند

27 اسفند 1399
سی‌ان‌ان: آمریکا هفته آینده ایران، روسیه و چین را تحریم می‌کند

رویترز: ایران غنی‌سازی با سانتریفیوژهای پیشرفته IR-4‌ را آغاز کرده است

27 اسفند 1399
رویترز: ایران غنی‌سازی با سانتریفیوژهای پیشرفته IR-4‌ را آغاز کرده است

گفت‌وگوی سالیوان با همتایان تروئیکای اروپا درباره ایران

27 اسفند 1399
گفت‌وگوی سالیوان با همتایان تروئیکای اروپا درباره ایران