وزیر علوم: به راه‌اندازی دانشگاه تلویزیونی فکر می‌کنیم
21 بهمن 1399

وزیر علوم: به راه‌اندازی دانشگاه تلویزیونی فکر می‌کنیم

در دانشگاه‌ها اعضای هیئت علمی به سمت حل مشکلات و ارائه دستاوردهای قابل کاربست برای حل مشکلات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هم پیش رفته اند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: وزارت علوم آمادگی دارد با همکاری صدا و سیما و شبکه آموزش سیما، آموزش‌های تلویزیونی دروس عمومی و پایه دانشگاهها را آغاز کند.

به گزارش ایلنا، منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در برنامه «به وقت ایران» با موضوع «تشریح دستاوردهای علمی کشور در سال های اخیر و تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در حوزه آموزش عالی» اظهار کرد: چهار دهه بسیار ارزشمند از انقلاب را پشت سر گذاشته ایم. امام خمینی همیشه دانشگاه را مرجع سخنان خود قرار می‌دادند. انقلاب، حوادث و اتفاقات آن تجربه‌های است که همتون به سرمایه تبدیل شده است.

وزیر علوم ادامه داد: در روزهای اول پیروزی انقلاب اسلامی در یک فضایی قرار گرفته بودیم که هم فضای فرهنگی بود و هم نیاز به توسعه و تعمیم ارزش‌های انقلاب فراوان بود و از سوی دیگر عطش علم و دانش بسیار بالا بود، زیرا آنچه داشتیم نیاز مردم را رفع نمی‌کرد و به همین دلیل توجه خاصی به دانشگاه‌ها شد. در آن زمان تربیت نسل جوان به معنای دانش جدید و آوردن جوانان فضای انقلاب به فضاهای آموزش جدی برای تربیت نیروی انسانی و توسعه کشور مورد توجه قرار گرفت.

وی افزود: دانشگاه‌های ما در ابتدای انقلاب ظرفیت کافی نداشتند و در عرض یک دهه دانشگاه‌های متعدد با رشته‌های متعددی راه اندازی کردیم و جمعیت قابل توجهی از جوانان برای تحصیل در رشته‌های مختلف وارد دانشگاه‌ها شدند.

وزیرعلوم ادامه داد: امروز اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان مدیران معلمان و اساتید از دانشگاه‌های داخل فارغ التحصیل شده اند. سرمایه کنونی ما دستاورد اقدامات در دانشگاه‌های داخل بوده است.

به گفته‌ی این مقام مسئول، در این سال‌ها به دوره‌های مختلف فرهنگی هم توجه شده است و نسلی که اکنون کشور را اداره می‌کنند ویژگی‌های دینی و توجه به آینده کشور را مورد توجه دارند و دانشگاه‌ها در کنار مسائل فرهنگی به کارویژه علم و فناوری هم توجه کرده اند.

وزیر علوم در ادامه بیان کرد: آنچه که هم اکنون در حوزه علم و فناوری داریم در حوزه پژوهش هم جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده ایم و رتبه ۱۵ مقالات دنیا را کسب کرده ایم. برون داد کیفیت علمی ما نشان داده که جزء کشورهای رده بالای دنیا هستیم.

غلامی با بیان اینکه دستاوردهای علمی ما ناشی از تلاش مجموعه علمی و ظرفیت‌های داخلی بوده است اظهار کرد: این موفقیت در شرایطی بوده که خیلی از جریان‌های بیرون از مرزهای ما با سلطه طلبی‌ها علاقه‌مند نبودند به این موفقیت‌ها دسترسی پیدا کنیم.

وی ادامه داد: در کنار این مخالفت‌ها دستاوردهای بعدی را هم به دست خواهیم آورد. جامعه علمی کشور یک حرکت جهادی در توسعه علم و فناوری از خود نشان داده است و مقام معظم رهبری همواره تاکید کرده که این حرکت را حفظ کنیم و استمرار دهیم، زیرا این کار ما را به سمت استقلال و خود کفایی از سایرین پیش خواهد برد.

غلامی گفت: در دو دهه گذشته حرکت شتاب دهنده‌ای در استفاده از این توانمندی‌ها برای رفع نیازهای جامعه داشته ایم و دستاوردهای علمی ما به سمت کاربردی شدن و حضور در سطح جامعه پیش رفته است. شرکت‌های دانش بنیان جزئی از این پیشرفت بوده اند که توسط دانشگاهیان اداره می‌شوند.

وزیر علوم ادامه داد: در یک سال گذشته اقدامات دانشگاه‌ها در شیوع کرونا مثال زدنی بود.

غلامی درباره واردات واکسن کرونا نیز گفت: واکسن‌هایی که به کشور وارد می‌شوند بر اساس جدیدترین یافته‌های علمی بوده و با حساسیت بالا نسبت به سلامت مردم است و وضعیت به گونه‌ای نیست که به وجه اقتصادی موضوع نگاهی شود.

غلامی افزود: حوزه علوم آموزش و فناوری دستاوردها برای یک نظام جوان برخاسته از انقلاب جزء دستاوردهای قابل افتخار است. اگر به سابقه علمی ۱۵ کشوری که با ما در زمینه تولید مقالات در صدر جهان قرار گرفته اند نگاه کنیم متوجه می‌شویم که سابقه ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال دارند، ولی ما فقط چهل سال است که در حال حرکت هستیم و به این جایگاه رسیده ایم.

غلامی ادامه داد: اگر کلان جامعه خود را یک جامعه فرهنگی می‌دانیم بچه‌های ما هم در حوزه‌های فرهنگی به آنان توجه شده است. به لحاظ سنجش برخی از این ویژگی‌های فرهنگی کارهای در دانشگاه انجام داده ایم که نشان داده جوانان ما باورهای فرهنگی و اعتقادی عمیقی به لحاظ فرهنگی مذهبی و باورهای ملی خود دارند.

به گفته‌ی این مقام مسئول، جوانان ما که به خارج از کشور رفته اند هم به باورهای دینی و ملی معتقد بوده و برای آن‌ها ارزش قائل هستند. دانشجویان ما معتقد و مذهبی هستند. جوانان این دوره نسبت به جوانان قدیم خیلی بهتر هستند.

غلامی گفت: با توجه به شرایط بیماری و نظر ستاد مدیریت کرونا هنوز نمی‌شود تجمعاتی مثل کلاس‌های درس را داشت و در نتیجه دانشگاه‌ها این ترم را هم به صورت مجازی شروع خواهند کرد. برای بازگشایی دانشگاه‌ها تابع ستاد کرونا و مسئولان وزارت بهداشت هستیم.

وزیر علوم درباره امکان راه اندازی دانشگاه تلویزیونی همانند مدرسه تلویزیونی توضیح داد: برای برخی گروه‌ها شدنی است، اما به سمت آن حرکت نکرده ایم. دوم اینکه ماهیت درس‌های عمومی اجازه دانشگاه تلویزیونی را می دهند، ولی محدودیت‌هایی هم داریم، زیرا هر استادی شیوه تدریس خود را دارد. وزارت علوم آمادگی دارد با همکاری صدا و سیما و شبکه آموزش آموزشهای تلویزیونی دروس عمومی و پایه دانشگاهها را آغاز کند.

وزیر علوم ادامه داد: برخی از دانشگاه‌ها اجازه تغییر محتوای درسی تا ۲۰ درصد را دارند و به این دلیل امکان این امر که یک برنامه درسی مثل آموزش و پرورش ارائه شود سخت است، اما به راه اندازی این امکان فکر خواهیم کرد.

وزیر علوم گفت: در دنیا به علوم انسانی خیلی بیشتر از آنچه ما توجه می‌کنیم توجه می‌شود و در کشور ما کمتر مورد اقبال قرار گرفته است.

غلامی ادامه داد: کاربردی بودن آموزش‌ها و تاثیر گذار بودن این آموزش‌ها بحث دیگری است و ما امروزه در دنیا رویکردهای بین رشته‌ای را خیلی قوی‌تر از آنچه خودمان انجام داده ایم، می‌بینم و در پژوهش‌ها هم رشد این اقدامات بین رشته‌ای را خیلی دیده ایم. این پژوهش‌ها به سمت کاربردی شدن نیز پیش رفته اند.

به گفته‌ی این مقام مسئول، این مسائل را در پارک‌ها و واحدها فناوری می‌بینم. وزارت علوم ۴۵ پارک علم و فناوری در سطح کشور دارد. دانشگاه آزاد هم یک دانشگاه معتبر است که جایگاه خودش را در آموزش عالی دارد.

غلامی گفت: نگاه به کاربردی شدن خیلی خوب پیش رفته است. برنامه ریزی‌ها بر اساس آمایش آموزش عالی است که به سمت آن‌ها نیز حرکت شده است. در ۱۰سال گذشته رویکرد آمایشی را به آموزش عالی پیدا کرده ایم و دانشگاه‌ها موظف هستند به ساماندهی دست بزنند.

وی ادامه داد: توسعه کمی بر این اساس کنترل و عملیاتی شده است و دانشگاه‌های بزرگ را تحت حمایت دانشگاه‌های بزرگ قرار داده ایم و اقدام دیگر اینکه دانشگاه‌ها باید برنامه، هدف و ماموریت خود را بدانند. وضعیت به گونه‌ای نیست که هر رشته آسان را راه اندازی کنیم بدون اینکه به اشتغال آن‌ها توجه کنیم. البته این کار پر چالش است و امیدواریم بتوانیم آن را عملیاتی کنیم.

غلامی بیان کرد: در دانشگاه‌ها وظیفه آموزش علم را داریم و خوب است که بر محور نیاز جامعه هم باشد. اما تأمین نیاز جامعه جزء اهداف ما است، ولی برخی رشته‌ها هم به دلایل دیگری مثل باز کردن دریچه‌های جدید علمی و قرار گرفتن در لبه‌های علمی جهان ایجاد می‌شوند. یافته هر محققی ضرورتا مشکل جامعه را حل نمی‌کند، اما جزء ضروریات جامعه است.

وزیر علوم ادامه داد: در دانشگاه‌ها اعضای هیئت علمی به سمت حل مشکلات و ارائه دستاوردهای قابل کاربست برای حل مشکلات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هم پیش رفته اند.

بنابراعلام به نقل از روابط عمومی برنامه «به وقت ایران»، غلامی گفت: صنعت باید از دانشگاه‌ها نیازهایش را بخواهد. استادان از این مسئله استقبال می‌کنند. در سال‌های اخیر دو اقدام انجام داده ایم. یکی اینکه در هفته پژوهش دو سال است که میز تقاضای پژوهش را در نظر گرفته ایم در صورتی که سال‌های قبل میز عرضه «اساتید اقدامات خود را ارائه می دادند» داشتیم. سال گذشته از ۹۰ درخواست برای ۲۰ درخواست قرارداد بسته شد. اما آمار قراردادهای امسال را نداریم. اقدام دوم این بود که دانشجویان دانشگاه را که کارورزی دارند را مکلف به حضور در صنعت کردیم که سامانه‌ای هم برای آن در نظر گرفته شد. اعضای هیات علمی که تازه استخدام می‌شوند نیز مکلف هستند یک دوره ۶ ماهه را در صنعت کار کنند که ارتباط با صنعت را قوی می‌کند و تا زمانی که این کار را نکنند قرارداد آن‌ها از پیمانی به رسمی تغییر پیدا نمی‌کند.

وزیر علوم ادامه داد: در آموزش عالی قسمت پژوهش و فناوری نیاز به حمایت بیشتر داریم. در دنیا خیلی سهل گیرانه‌تر با بخش پژوهش برخورد می‌شود. این حمایت می‌تواند از نظر قوانین و حمایت‌های دولتی باشد.

غلامی گفت: در دو سال اخیر بیشترین رشد اقتصادی را در بخش کشاورزی داشته ایم که ورود تکنولوژی به این بخش با پشتوانه علمی است. در بخش‌های دیگر که گرفتار تحریم شده ایم و ۶ تا ۷ دانشگاه ما فقط در زمینه استخراج نفت کار می‌کنند. دانشگاه‌ها می‌توانند جای شرکت‌های خارجی را پر کنند و این توانایی را دارند. تمام سدهای ایران را دانشگاه‌ها ساخته اند.

به گفته‌ی این مقام مسئول، باید به بحث انرژی‌های تجدید پذیر توجه کرد. ما در آینده‌ای نزدیک نه تنها تأمین سلول‌های خورشیدی را خواهیم داشت بلکه در بازارهای بیرون هم حضور خواهیم یافت.

غلامی گفت: قریب به ۴۹ درصد دانشجویان ما خانم‌ها هستند که نشانه توجه انقلاب اسلامی به این قشر است. ۳۰ درصد اعضای هیئت علمی ما خانم‌ها هستند. بیش از ۴۰ درصد فارغ التحصیلان دوره دکتری هم خانم‌ها هستند.

  • منبع :

  اخبار مرتبط

  آیا اعلام نظر کمیسیون در صحن علنی مجلس مغایر قانون است؟/ بیش از یک ششم نمایندگان در جلسه بررسی صلاحیت وزرا غایب هستند

  1 شهریور 1400
  آیا اعلام نظر کمیسیون در صحن علنی مجلس مغایر قانون است؟/ بیش از یک ششم نمایندگان در جلسه بررسی صلاحیت وزرا غایب هستند

  بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا درباره برجام/ تکرار وعده‌درمانی‌ها

  5 فروردین 1400
  بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا درباره برجام/ تکرار وعده‌درمانی‌ها

  جانز هاپکینز: شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا به ۳۰ میلیون نفر رسید

  5 فروردین 1400
  جانز هاپکینز: شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا به ۳۰ میلیون نفر رسید

  وزیر خارجه چین در مسیر ایران؛ پکن به دنبال جبهه متحد علیه تحریم‌های غرب

  5 فروردین 1400
  وزیر خارجه چین در مسیر ایران؛ پکن به دنبال جبهه متحد علیه تحریم‌های غرب

  قطر: با ایران و آمریکا در ارتباط هستیم؛ اقدامی از دولت بایدن دیده نشده است

  5 فروردین 1400
  قطر: با ایران و آمریکا در ارتباط هستیم؛ اقدامی از دولت بایدن دیده نشده است

  پکن: از توافقات نفتی خود با ایران محافظت می‌کنیم

  5 فروردین 1400
  پکن: از توافقات نفتی خود با ایران محافظت می‌کنیم

  عراق؛ بزرگترین عملیات پاکسازی جنوب موصل؛ ۲۷ داعشی کشته شدند

  4 فروردین 1400
  عراق؛ بزرگترین عملیات پاکسازی جنوب موصل؛ ۲۷ داعشی کشته شدند

  تأکید روسیه و چین بر ضرورت بازگشت بی‌قید و شرط آمریکا به برجام

  3 فروردین 1400
  تأکید روسیه و چین بر ضرورت بازگشت بی‌قید و شرط آمریکا به برجام

  اتحادیه اروپا تحریم علیه ترکیه را بررسی می‌کند

  3 فروردین 1400
  اتحادیه اروپا تحریم علیه ترکیه را بررسی می‌کند

  لاوروف:اتحادیه اروپا روابط با روسیه را نابود کرده است

  3 فروردین 1400
  لاوروف:اتحادیه اروپا روابط با روسیه را نابود کرده است

  وزیر خارجه سوریه: بایدن باید بدون پیش‌شرط به توافق هسته‌ای با ایران برگردد

  27 اسفند 1399
  وزیر خارجه سوریه: بایدن باید بدون پیش‌شرط به توافق هسته‌ای با ایران برگردد

  درخواست ریاض برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

  27 اسفند 1399
  درخواست ریاض برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

  جانز هاپکینز: ۱۲۰۰ آمریکایی دیگر در یک شبانه روز قربانی کرونا شدند

  27 اسفند 1399
  جانز هاپکینز: ۱۲۰۰ آمریکایی دیگر در یک شبانه روز قربانی کرونا شدند

  پنتاگون: چین از مشغله آمریکا در خاورمیانه استفاده و متحدان ما را تهدید کرد

  26 اسفند 1399
  پنتاگون: چین از مشغله آمریکا در خاورمیانه استفاده و متحدان ما را تهدید کرد

  گفت‌وگوی مقامات عراقی و قطری درباره افزایش همکاری‌های امنیتی

  25 اسفند 1399
  گفت‌وگوی مقامات عراقی و قطری درباره افزایش همکاری‌های امنیتی

  رایزنی وزیر خارجه آمریکا با فرستاده ویژه سازمان ملل درباره بحران یمن

  25 اسفند 1399
  رایزنی وزیر خارجه آمریکا با فرستاده ویژه سازمان ملل درباره بحران یمن

  افزایش تنش‌ها بین تل‌آویو و امان؛ نتانیاهو مانع عبور هواپیماهای اردن شد

  25 اسفند 1399
  افزایش تنش‌ها بین تل‌آویو و امان؛ نتانیاهو مانع عبور هواپیماهای اردن شد

  جانز هاپکینز: تلفات کرونا در آمریکا به ۵۳۵ هزار نفر رسید

  25 اسفند 1399
  جانز هاپکینز: تلفات کرونا در آمریکا به ۵۳۵ هزار نفر رسید

  دادگاهی شدن وزیر کشور فرانسه به اتهام فساد اخلاقی

  24 اسفند 1399
  دادگاهی شدن وزیر کشور فرانسه به اتهام فساد اخلاقی

  کشورهای منطقه باید اولویت دستگاه دیپلماسی ما باشد/ ظرفیت‌های بی‌نظیر همسایگان ایران

  26 بهمن 1399
  کشورهای منطقه باید اولویت دستگاه دیپلماسی ما باشد/ ظرفیت‌های بی‌نظیر همسایگان ایران