روحانی: برخی بخاطر رفع تحریم‌ها گریه و زاری می کنند، واقعا عجیب است
29 اردیبهشت 1400

روحانی: برخی بخاطر رفع تحریم‌ها گریه و زاری می کنند، واقعا عجیب است

رییس جمهوری با بیان اینکه چشم‌های دنیا به انتخابات ایران دوخته شده است، ‌گفت: اعلام شورای نگهبان می‌تواند تشویق کننده جامعه برای حضور در انتخابات یا کند کننده این حرکت باشد.

 حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهاشنبه در جلسه هیات دولت گفت: در روزهای پایانی ماه اردیبهشت و در آستانه ورود به ماه خرداد هستیم که این ایام از لحاظ سیاسی، فرهنگی، ‌اجتماعی اهمیت خاص و ویژه‌ای دارد. علاوه بر  اینکه ماه خرداد اساسا ماه امام است و هم ۱۵ خرداد و هم سالروز رحلت امام راحل را داریم، اما این ایام امسال ویژگی خلاصی دارد و برای یک انتخابات بسیار مهم آماه می‌شویم.

رییس جمهوری اضافه کرد: انتخابات شوراها هم بسیار حائز اهمیت است اما ریاست جمهوری از لحاظ بین المللی و جهانی مورد توجه همه خواهد بود و انتخابات ریاست جمهوری موضوعی است که در اواخر خرداد و ۲۸ خرداد که روز انتخابات است، همه چشم‌های دنیا به ایران دوخته شده است.

وی افزود: در قدم اول موضوع انتخابات شاهد یک حضور و هیجان خوب و مناسبی بوده ایم و کاندیداهایی که برای ثبت نام مراجعه کردند، حضور قابل توجهی داشتند به طوری که از جناح‌های و احزاب و تفکرات مختلف در آن حاضر شدند.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایرنا، فارس، ایسنا و ایلنا بخوانید؛

* قدم دوم را که در روزهای آینده شاهد خواهیم بود اعلام شورای نگهبان است که این اعلام می‌تواند تشویق کننده جامعه برای حضور در انتخابات باشد یا  خدای ناکرده کند کننده این حرکت باشد و امیدوارم این قدم دوم هم به خوبی در چارچوب قانون اساسی و منافع نظام ما برداشته شود و شاهد یک ترکیب بسیار خوب و مناسبی باشیم که همه مردم را برای حضور در انتخابات ۲۸ خرداد تشویق کند.

* قدم سوم دوران تبلیغات است. دوران تبلیغات از اوایل هفته آینده آغاز می‌شود و درباره قدم چهارم که حضور مردم پای صندوق است و مهم‌ترین قدم انتخابات هم می باشد فرصت می‌کنیم چون تا آن روز زمان زیاد است.

*{ با تاکید بر اهمیت تبلیغات به عنوان گام سوم}: قدم سوم بسیار مهم است اولا غش در معامله نباید باشد اگر کالایی به مردم عرضه می‌کنیم که این کالا یا برنامه باید منطبق با واقعیت باشد و اگر خدایی ناکرده با دروغ تهمت و اقدامات غیراخلاقی توام باشد، برای مردم قابل قبول نیست و کسی که آمده برای اینکه سنگین‌ترین بار اجرایی را بر دوش بگیرد و بخواهد از یک مسیر ناصواب به یک هدف هدف بلند برسد، درست نیست.

* اگر می‌خواهیم دولت را نقد کنیم یا شرایط را تشریح کنیم و موضوعی را بگوییم باید ظرف زمانی را درست شرح بدهیم، بگوییم این دولت این اقدامات را در چه شرایطی و در چه زمانی انجام داده است. اگر این‌ها را درست تشریح نکنیم کار غیراخلاقی کرده‌ایم.

*{ با اشاره به اداره بودجه کشور بدون نفت}: اینکه بودجه کشور بدون نفت اداره شده این جزو تصوراتی بود که در گذشته هیچکس فکر نمی کرد که محقق شود. اما این دولت بودجه بدون نفت را اداره کرد؛ چگونه بودجه بدون نفت را اداره کرد؟ درآمد های جدیدی را برای کشور به وجود آورد. این اصلا باید مورد مطالعه قرار گیرد که کشوری که اتکا بودجه‌اش همیشه در تاریخ از زمان کشف نفت با نفت بوده الان بدون نفت بوده چگونه اداره می کند؟ دولت صادرات غیر نفتی را جایگزین نفت کرد و این کار ساده ای نبود. عمده ترین صادراتی که جایگزین کرده این فرآورده پتروشیمی بنزین و فولاد است.

* قدیم عده‌ای می گفتند هدف وسیله را توجیه می‌کند و از هر وسیله می‌توانند استفاده کنند اما ما مسلمانان با این شعار همیشه مخالفت کردیم و آن را مخالف اخلاق و اصول می‌دانستیم چون مسیر، هدف و وسیله باید در ست و قابل  قبول باشد.  

* مساله مهم این است که دولت دوازدهم در یک شرایط پیچیده و مشکل مسئولیت را بر دوش داشت که حداقل در یکصد سال گذشته مشابه آن را نمی‌بینیم. وقتی جنگ اقتصادی را با کرونا در کنار هم ضمیمه کنیم می‌بینیم آنچنان اداره کشور پیچیده بود که با هیچ زمان دیگر قابل مقایسه نیست.

* باید ظرف زمانی درست تشریح شود و بگوییم این دولت در این شرایط چنین کرد، اگر شرایط را نگوییم واقعیت‌ها را تحریف کرده‌ایم و به درستی بیان نکرده ایم. مهم است در طول سه سال و نیم گذشته با کمترین حضور نفت در بودجه با کمترین استفاده از نفت، ‌ کشور را اداره کردیم.  

* اینکه بودجه  کشور بدون نفت در سال‌های گذشته بسته و اداره شده جزو تصوراتی که کسی فکر نمی‌کرد محقق شود. می‌گفتند بودجه بی‌نفت آرزوی بلند مدت است و ۲۰ یا ۳۰ سال دیگر به آن می رسیم اما این دولت بودجه بودن نفت را اداره کرد. دولت با ایجاد درآمدهای بسیار جدید این کار را کرد که باید به این قضیه در چهار سال اخیر پرداخت.

* در کشوری که همه منابع آن را قطع کردند و کشوری که اتکای به بودجه همیشه در تاریخ از زمان کشف نفت، به نفت بوده است و حالا نفت با مشکلات روبرو است، باید پرسید این دولت چگونه با این مشکلات کشور را اداره می‌کند. دولت صادرات غیرنفتی را جایگزین نفت کرد و این کار آسانی نبود.  

* عمده‌ترین صادرات نفتی که در سال‌های اخیر ما را یاری کرده فراورده، پتروشیمی و فولاد بود. البته موارد دیگر هم داریم اما این سه عمده است و بار سنگین را به دوش گرفت تا جای نفت را پر کند. صادرات غیرنفتی با واردات ما تقریبا ولو در این شرایط کرونایی بسیار سخت هم در کنار هم هستند. صادرات غیرنفتی ما ۴۰ میلیارد دلار و واردات ما ۴۲ میلیارد دلار است.

*{ با طرح این پرسش که چه کسانی فولاد، ‌پتروشیمی و فراورده را به اینجا رساندند}:‌ حتی در مخیله آنانی که ما را تحریم کردند هم خطور نمی‌کرد ما در منطقه صادر کننده بنزین شویم. یکی از مقامات آمریکایی گفته بود فکر نمی‌کردیم ایران را تحریم کنیم و صادرات بنزین داشته باشد و می‌گفتیم جلوی واردات بنزین را می‌گیریم چون ما وارد کننده بنزین بودیم اما امروز صادر کننده بنزین، برق و گاز هستیم.

* اگر روزی صادرات نفت بود امروز صادرات گاز، فراورده و برق هم داریم و تحول بزرگی به وجود آمده است و همه آنانی که در صنایع معدنی ما در این ۴ سال فعال بودند بار سنگینی بر دوش گرفتند.

*{ با اشاره به افزایش صادرات ۲۰۰ هزار تنی شمش فولاد در سال ۹۲، به ۶ و نیم میلیون تن در سال ۹۹، این اتفاق را تحول عظیمی توصیف کرد که در کشور روی داده است}:‌ کسی نمی‌گوید این تحول چگونه روی داد و چقدر روی آن سرمایه گذاری و کار شد و چگونه زنجیره فولاد را در مراحل مختلف طی کردیم تا به صادرات شمش برسیم. اینها یا گفته نمی شود یا کمتر گفته می شود یا مردم کمتر مطلع هستند.

* اینکه دولت یازدهم و دوازدهم یک دفعه تصمیم می‌گیرد تولید پتروشیمی را از ۵۰ میلیون تن در سال، به ۱۰۰ میلیون تن در سال ۱۴۰۰ ببرد این کار را شوخی می‌دانند. مگر می‌شود دولت در طول تاریخ پتروشیمی را در سال دو برابر کند اما این دولت این کار را آن هم در شرایط تحریم و سخت انجام داد.

* یک عاملی که آمریکا شکست خورد این بود که در دوران تحریم کشور را اداره کردیم بلکه حرکت خود را در تولید ادامه داده و در سال ۹۹ شاهد جهش تولید در ایران بودیم.

* در عین حال در همین دوران کرونا و در عرض ۱۳-۱۴ ماه، همسان‌سازی حقوق را انجام دادیم و حداقل حقوق بازنشستگان را دو و نیم برابر کردیم، یعنی حقوق ۱۴ ماه پیش، تا ۱۴ ماه بعد ۲.۵ برابر شده است و در همین دوران کرونا این کار را انجام دادیم.

* ۶۰ درصد سهام عدالت را در همین دوران کرونا آزاد کردیم، بازار سرمایه را در همین دوران به اوج رساندیم، بازار سرمایه مخصوص عده‌ای از شرکت‌ها بود که در یک گوشه‌ای کار می‌کردند. بازار سرمایه‌ای که همه مردم حضور پیدا کنند، ۵، ۱۰ و ۱۵ میلیون نفر در این بازار سرمایه فعال هستند، ما بازار سرمایه‌ای با این قدرت نداشتیم که اکنون بسیاری از پروژه‌های مهم و بزرگ را به جای بانک بازار سرمایه به میدان می‌آید.

* البته بازار سرمایه، فراز و نشیبی هم دارد و دولت فقط باید بازار سرمایه را یاری و کمک کند، و هیچ‌ وقت در این بازار مداخله نمی‌کند، بازار سرمایه به دولت مربوط نیست چرا که یک بازار آزاد است و مربوط به شرکت‌ها و مردم است.

*{ با اشاره به مذاکرات وین}: حالا هم که می‌خواهیم تحریم را برداریم یک عده مرثیه می‌خوانند. عجیب است نمی‌شود آدم بگوید من هم به فکر مردم هستم اما وقتی تحریم می‌خواهد برداشته شود گریه و زاری بکند و مرثیه بخواند. مرثیه خوانی برای زندگی مردم توام با روضه خوانی برای برداشتن تحریم قابل جمع نیست. اگر شما به فکر مردم هستید خوب است که ما تحریم را بر می‌داریم چرا انقدر شما ناراحت هستید چرا از وین ناراحت هستید وین یک شهر و کشور دیگر است. می‌گویند چرا وین را رها نمی‌کنید. وین یک مرکزی هست که در آنجا مذاکره می کنند.

* این دولت چه بخواهند و چه نخواهند در هشت سال مذاکره ای نکرد الا اینکه موفق بیرون آمد شرایط این دولت با شرایط قبل فرق می‌کند. بعضی‌ها بودند نرفتند در مذاکره‌ای مگر اینکه قطعنامه‌ای علیه کشور گرفتند و آمدند. ما هیچ مذاکره ای انجام ندادیم مگر این که پایانش پیروزی بود.

* به ملت قول می‌دهم پایان مذاکرات وین پیروزی ملت ایران است و همین امروز قدم‌های بسیار بزرگی ما برداشتیم. اگر معیار معیشت و زندگی مردم است چطور می‌شود کشور را اداره کرد اگر می‌خواهید در بازار مردم راحت تر و ارزاق عمومی دست پیدا کنند ما واردات ۲۰۰۰ قلم جنس را ممنوع کردیم که این ممنوعیت باید برداشته شود و کالاها باید بیاید.


* در طول این مدت هدف ما این بود که دشمن را وادار کنیم که بگوید غلط کردم و این کار را کردیم و ما دشمن را وادار کردیم که بگوید اشتباه کردیم

* مگر این دولت جدید آمریکا چند بار باید بگوید فشار حداکثری و جنگ اقتصادی با ایران شکست خورده و جواب نداده است؟ دشمن ما شکست را قبول کرده و دشمن مصّر بود که پای میز مذاکره برویم و ما پای میز مذاکره رفتیم.

* مسیر ما مسیر درستی بوده و این به‌خاطر صبر و مقاومت مردم بوده است و دولت نماینده مردم است، کسانی که به دولت توهین می کنند نمی فهمند که در واقع به ملت توهین  می‌کنند و ما جز رای و اعتماد مردم چیزی نداریم و البته همیشه رهبری کمک و هدایت کرده است و اگر در برجام موفق شدیم اینگونه بوده است و قدم به قدم خدمت آقا رفته ایم و تمام دستورات کتبی ایشان در مورد برجام مرحله به مرحله است و الان هم دستورات ایشان راجع به وین هست و ایشان چند هفته پیش راجع به وین دستوری دادند که من ابلاغ کردم.

* ۶۰ درصد سهام عدالت را در همین دوران کرونا آزاد کردیم، بازار سرمایه را در همین دوران به اوج رساندیم، بازار سرمایه مخصوص عده‌ای از شرکت‌ها بود که در یک گوشه‌ای کار می‌کردند. بازار سرمایه‌ای که همه مردم حضور پیدا کنند، ۵، ۱۰ و ۱۵ میلیون نفر در این بازار سرمایه فعال هستند، ما بازار سرمایه‌ای با این قدرت نداشتیم که اکنون بسیاری از پروژه‌های مهم و بزرگ را به جای بانک بازار سرمایه به میدان می‌آید.

* البته بازار سرمایه، فراز و نشیبی هم دارد و دولت فقط باید بازار سرمایه را یاری و کمک کند، و هیچ‌ وقت در این بازار مداخله نمی‌کند، بازار سرمایه به دولت مربوط نیست چرا که یک بازار آزاد است و مربوط به شرکت‌ها و مردم است.

* ما هم در این سه سال و نیم تحریم را دور زدیم و حتی بیشتر هم دور زدیم البته کار خوبی انجام دادیم، هر کسی تحریم را دور زده، باید دست او را بوسید. دور زدن تحریم یعنی مخالفت کردن با ظلم یعنی مبارزه کردن با جلاد و ظالم که کار بسیار خوبی است. در این مدت طولانی هیچ فسادی نبود با آن که پیچیده‌تر و سخت‌تر هم بود.

* اینکه دولتی در شرایط سخت، بدون مسائل و حاشیه‌هایی که در سال‌های قبل بوده، اقتصاد را سالم پیش می‌برد، این برای ملت ما افتخار است. همین امروز آماری به دست من رسید پیش بینی اولیه رشد اقتصادی زمستان سال گذشته در شرایط کرونا بود. براساس این گزارش در سه ماهه آخر سال گذشته رشد گروه کشاورزی ۶.۵ ، گروه صنایع و معادن هفت و نیم، و گروه خدمات هم در کمال ناباوری، مثبت شده و یک است. گروه خدمات بسیار مهم است، چرا این گروه در کرونا همه فعالیت‌هایش محدود و جلوی آن گرفته شد. 

* رشد محصول ناخالص ما در فصل آخر سال گذشته، ۴ درصد است، آیا این برای کشور افتخار ندارد؟ آیا این فخر کشور نیست؟ در تحریم اقتصادی، کرونا با این شدت مشکلات با این فراز و نشیب، که چهار موج بزرگ را در کرونا پشت سر گذراندیم.

* ما در کرونا هم افتخار داریم و قدم‌های خیلی مهمی برداشتیم، از مدافعان سلامت که واقعاً کار بزرگ و عظیمی انجام دادند و در برابر آنها سر تعظیم فرود می‌آوریم. مردم و کسبه هم بسیار کمک کردند.با وجود سخت بودن زندگی، هر جا که گفتیم بسته شود مردم آن جا را بستند و بخش حمل و نقل و بخش‌های اقتصادی که تعطیل شد مردم صبر کردند تا اینکه موج چهارم را از اوج و پیک آن رد شدیم و در همه جا طبق برسی دیروز به سمت سراشیبی رفتن هستیم و باید مراقبت کنیم.

* کار بزرگ دیگر واکسیناسون است. واکسیناسیون به خوبی در سراسر کشور آغاز شده است. گروه‌های سنی مختلف و افراد دارای بیماری زمینه‌ای و پرخطر در حال دریافت واکسن هستند. اینکه چند واکسن و کجا و در کدام روستا، زده شده در سامانه وزارت بهداشت لحظه به لحظه مشخص است و این کار بسیار بزرگی است.

* عده‌ای روز اول گفتند از فلان جا واکسن می‌خواهید بیاورید من نمی‌زنم و برای تشویش اذهان مردم می‌گفتند فلان واکسن و فلان واکسن معتبر نیست ما گوش نکردیم و آنچه مصلحت مردم بود عمل کردیم. واکسن به خوبی وارد و تزریق می‌شود و پیش می‌رویم و در داخل هم منتظریم واکسن تولیدی داخل تا تیر وارد بازار شود و واکسیناسیون را آغاز و بتوانیم از این خطر عبور کنیم.

*{ با اشاره به قولی که به مردم داده است}: به مردم قول دادم و از چند ماه پیش گفتم که دولت برای رفع تحریم و شکستن کمر کرونا تمام توان خود را به کار می‌گیرد و کار می‌کند که تا امروز موفق بوده‌ایم. از روز اول جنگ اقتصادی یعنی اردیبهشت سال ۹۷ خسته نشده‌ایم؛ تردید و شک نکردیم و لحظه‌ای هم استراحت نکردیم. 

* دولت با همه توان ایستاد تا دشمن را بشکند و حداقل زندگی مردم را تامین کند و اینکه حرکت تولید متوقف نشود و پیش برود و همزمان در کرونا هم تلاش کردیم سلامت مردم را حفظ کنیم. امروز برای اینکه از پیک موج چهارم عبور کردیم، جمعیت زیادی از مردم واکسینه شدند و میلیون‌ها نفر هم واکسینه می‌شوند.

*{ با تاکید بر مشارکت حداکثری و تامین سلامت مردم در انتخابات}:‌ برای انتخابات ضمن درخواست مشارکت حداکثری سلامت مردم را هم توامان می‌خواهیم و این دو باهم در تضاد نیستند. اگر در این هفته‌ها سلامت را خوب حفظ نکنیم، مشارکت کاهش می‌یابد و اگر در هفته اول و دوم خرداد مراقبت نکنیم دچار موج پنجم می‌شویم و مشارکت مردم خراب می شود و خدای ناکرده مشارکت پایین می‌آید اما اگر ابتلاها کاهش یافت مردم راحت‌تر پای صندوق‌ها می‌آیند و رای می‌دهند و در این شرایط، افتخار مشارکت حداکثری نصیب ما می‌شود. 

*{ خطاب به مردم}:‌ انتخابات مال خودمان است و صندوق آرا از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است جمهوریت ما در سایه حضور در پای صندوق‌های رای است. اگر دروغ رواج یافت، اسلامیت و اگر مشارکت کاهش یافت، جمهوریت صدمه خورده است. همه جا شاهد راست‌گویی، گزارش با واقعیت و بدون تحریف باشیم و برنامه را به مردم ارائه دهیم. فحش که برنامه نمی‌شود. یکی همیشه فحش می‌گوید و اگر از او فحش را بگیری خلع سلاح می‌شود .

* مردم از کاندیداها برنامه می‌خواهند. نامزدها برنامه خودشان را شرح دهند. امسال دچار خشکسالی هستیم کاندیداها برنامه خود را برای خشکسالی بگویند؛ هنوز با تحریم مواجه هستیم و این گام‌ها باید تکمیل شود و باید برنامه‌اش را در دوران تحریم بگوید. هنوز در شرایط کرونا هستیم و کاندیداها از اینها مهمتر استراتژی خود را برای مردم بیان کنند و مردم بفهمند که این نامزد انتخابات، تعاملی است یا تقابلی است.دنبال تعامل یا دعوا با جهان است.

*{ با مهم دانستن استراتژی و راهبرد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری}: رای مردم یک بار تا ۴ سال دیگر یا رای مردم هر روز. هر کاری که می‌خواهیم انجام دهیم با رای مردم است. نامزدی امروز می‌گوید فضای مجازی عالی است و اما فردا که انتخابات تمام شد دنبال فیلتر با دست و پا می‌گردیم. باید بگوییم دنبال چه چیزی هستیم بگوییم که افراط گریم یا اعتدال گرا. این بسیار مهم است که راهبرد و اصولمان را توضیح دهیم و برنامه را ارائه کنیم و دلسوزی خود را نشان دهیم.

* مردم ما در این صورت احساس می‌کنند کاندیداهایی توانمند آمدند که دارای اصول هستند و قرار است دولتی توانمندتر و با برنامه‌تر از دولت یازدهم و دوازدهم تشکیل شود و این آرزوی همه ماست که دولت بعدی دولت بسیار قوی و و توانمند باشد و کشور را در این شرایط بسیار سخت تحریم به نقطه نهایی برساند.

* از کشورهای اسلامی می خواهم تا همه تلاش خود را انجام دهند و برای نجات مردم فلسطین در برابر تجاوزات سبعانه رژیم صهیونیستی خود را هماهنگ کنند.

* می‌بینیم که سازمان ملل، شورای همکاری و اتحادیه عرب اقدامی انجام نمی‌دهند و اینجاست که آدم خود باید توانمند باشد و اگر در روز وانفسا اگر خودمان توانمند نباشیم کسی از ما دفاع نمی‌کند. امروز وظیفه ما این است از مردم فلسطین دفاع کنیم و تردید نداریم پیروزی نهایی با مردم فلسطین در نهایت خواهد بود.

  • منبع :

  اخبار مرتبط

  طرح مجلس درباره کسب و‌کارها تصویب شود، در سال اول 10 هزار وکیل پذیرفته می‌شوند/ افرادی با معدل 5، 6 و 7 هم می‌توانند وکیل شوند / تعداد قابل توجهی از نمایندگان مخالفت خود را با تصویب طرح اعلام کرده‌اند

  30 شهریور 1400
  طرح مجلس درباره کسب و‌کارها تصویب شود، در سال اول 10 هزار وکیل پذیرفته می‌شوند/ افرادی با معدل 5، 6 و 7 هم می‌توانند وکیل شوند / تعداد قابل توجهی از نمایندگان مخالفت خود را با تصویب طرح اعلام کرده‌اند

  در قوانین ما جد پدری هم ردیف پدر قرار می‌گیرد/این اقدام آموزش و پرورش یک عقب‌گرد است/ بر اساس ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی گفته شده نگهداری اطفال هم حق و هم تکلیف ابوین است

  27 شهریور 1400
  در قوانین ما جد پدری هم ردیف پدر قرار می‌گیرد/این اقدام آموزش و پرورش یک عقب‌گرد است/ بر اساس ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی گفته شده نگهداری اطفال هم حق و هم تکلیف ابوین است

  طرح تسهیل صدور مجوز‌ها در مغایرت 100 درصدی با اصول قانون اساسی

  25 شهریور 1400
  طرح تسهیل صدور مجوز‌ها در مغایرت 100 درصدی با اصول قانون اساسی

  تعدادی از نمایندگان مجلس به بی‌راهه می‌روند / طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب وکار خلاف سیاست‌های کلی و قانون اساسی است/ تصویب این طرح مشکلات بسیاری برای جامعه ایجاد می‌کند

  23 شهریور 1400
  تعدادی از نمایندگان مجلس به بی‌راهه می‌روند / طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب وکار خلاف سیاست‌های کلی و قانون اساسی است/ تصویب این طرح مشکلات بسیاری برای جامعه ایجاد می‌کند

  قالیباف: اعمال تحریم‌های یک جانبه علیه مردم ایران مصداق بارز تروریسم اقتصادی است

  5 فروردین 1400
  قالیباف: اعمال تحریم‌های یک جانبه علیه مردم ایران مصداق بارز تروریسم اقتصادی است

  وزیر خارجه چین در مسیر ایران؛ پکن به دنبال جبهه متحد علیه تحریم‌های غرب

  5 فروردین 1400
  وزیر خارجه چین در مسیر ایران؛ پکن به دنبال جبهه متحد علیه تحریم‌های غرب

  رسیدگی به پرونده کودک آزاری در گنبدکاووس با سرعت و قاطعیت

  4 فروردین 1400
  رسیدگی به پرونده کودک آزاری در گنبدکاووس با سرعت و قاطعیت

  مذاکرات جدید هوشمندانه و غیر عجولانه باشد تا تجربه تلخ برجام تکرار نشود

  4 فروردین 1400
  مذاکرات جدید هوشمندانه و غیر عجولانه باشد تا تجربه تلخ برجام تکرار نشود

  عشایر سوریه: مقاومت مسلحانه تنها راه بیرون راندن آمریکا و ترکیه است

  3 فروردین 1400
  عشایر سوریه: مقاومت مسلحانه تنها راه بیرون راندن آمریکا و ترکیه است

  تأکید روسیه و چین بر ضرورت بازگشت بی‌قید و شرط آمریکا به برجام

  3 فروردین 1400
  تأکید روسیه و چین بر ضرورت بازگشت بی‌قید و شرط آمریکا به برجام

  اتحادیه اروپا تحریم علیه ترکیه را بررسی می‌کند

  3 فروردین 1400
  اتحادیه اروپا تحریم علیه ترکیه را بررسی می‌کند

  پس از اعلام تحریم‌های متقابل، چین سفیر اتحادیه اروپا را هم احضار کرد

  3 فروردین 1400
  پس از اعلام تحریم‌های متقابل، چین سفیر اتحادیه اروپا را هم احضار کرد

  امیدواری مسکو برای رفع تحریم ۱۰ شرکت روس بعد از بازگشت آمریکا به برجام

  27 اسفند 1399
  امیدواری مسکو برای رفع تحریم ۱۰ شرکت روس بعد از بازگشت آمریکا به برجام

  مهر تایید شورای نگهبان بر مصوبه مجلس درباره افزوده شدن LPG به سبد سوخت/ آخرین تغییرات مصوبه چه بود؟

  26 اسفند 1399
  مهر تایید شورای نگهبان بر مصوبه مجلس درباره افزوده شدن LPG به سبد سوخت/ آخرین تغییرات مصوبه چه بود؟

  افشای طرح امارات برای انجام ترور و ایجاد نافرمانی مدنی در استان کربلاء

  26 اسفند 1399
  افشای طرح امارات برای انجام ترور و ایجاد نافرمانی مدنی در استان کربلاء

  ناتو: هیچگونه تهدید نظامی مستقیمی از روسیه و چین نمی‌بینیم

  26 اسفند 1399
  ناتو: هیچگونه تهدید نظامی مستقیمی از روسیه و چین نمی‌بینیم

  مک‌کنزی: دولت بایدن در حال ارزیابی «سیاست فشار حداکثری» علیه ایران است

  26 اسفند 1399
  مک‌کنزی: دولت بایدن در حال ارزیابی «سیاست فشار حداکثری» علیه ایران است

  پیشروی ارتش یمن در مأرب و حمله موشکی به محل تجمع نیروهای «منصورهادی»

  25 اسفند 1399
  پیشروی ارتش یمن در مأرب و حمله موشکی به محل تجمع نیروهای «منصورهادی»

  الحشد الشعبی حمله انتحاری علیه شهروندان عراقی در الانبار را ناکام گذاشت

  25 اسفند 1399
  الحشد الشعبی حمله انتحاری علیه شهروندان عراقی در الانبار را ناکام گذاشت

  تقدیم استوارنامه سفیر جدید ایران به رئیس جمهور مکزیک

  26 بهمن 1399
  تقدیم استوارنامه سفیر جدید ایران به رئیس جمهور مکزیک