رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

13 شهریور 1395
مهریه حقی به‌نام زنان، به کام مردان

مهریه حقی به‌نام زنان، به کام مردان

سیاوشی: تضعیف حقوق زنان با پرداخت 5درصد مهریه پیش از طرح شکایت در دفاتر ثبت

داتیکان: طیبه سیاوشی، نماینده مجلس در سخنان خود  از شیوه جدید وصول مهریه در برنامه ششم انتقاد کرد و آنرا موجب تضعیف حقوق زنان دانست.

نایب رئیس فراکسیون‌ زنان مجلس با انتقاد از‌ تغییر در شیوه وصول مهریه‌ زنان در برنامه ششم‌ توسعه، گفت: برای طرح‌شکایت دردفاتر ثبت، زنان مجبور به پرداخت ۵درصد مهریه پیش از ثبت می‌شوند که این شیوه موجب تضعیف حقوق‌زنان خواهد‌شد.

به گزارش داتیکان به نقل ازخبرگزاری خانه ملت، طیبه سیاوشی شاه عنایتی، در خصوص اصلاح شیوه وصول مهریه به عنوان یکی از اسناد لازم‌الاجرا در لایحه برنامه ششم توسعه، گفت: وصول مطالبات اسناد لازم ‌الاجرا مانند مهریه پیش از این در شهر مشهد به صورت پایلوت به اجرا درآمده و بر اساس تحقیقات برخی از حقوقدان‌ها با توجه به اجرای آزمایشی، این طرح دارای دو ایراد قانونی است.

تضعیف حقوق زنان با پرداخت 5درصد مهریه پیش از طرح شکایت در دفاتر ثبت

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با تغییر صورت گرفته زنان برای اخذ مهریه خود باید به دفاتر ثبت اسناد و املاک مراجعه کنند، تصریح کرد: در این روش زنان پس از مراجعه به دفاتر ثبت اسناد و املاک و استعلام اموال همسر می توانند برای وصول مهریه بر اساس شرایط تعیین شده اقدام کنند اما اگر دارایی به نام وی ثبت نشده باشد، هیچ راه دومی برای اخذ مهریه زنان پیش‌بینی نشده است.

وی در خصوص دومین ایراد به تغییر شیوه اخذ مهریه در برنامه ششم، گفت: با مراجعه زنان به دفاتر ثبت اسناد و املاک برای طرح شکایت، زنان باید ابتدا پنج درصد مورد مالی سند را پرداخت و بعد اقامه دعوا کنندبه عبارتی در حقیقت زنانی که برای اخذ مهریه خود به دفاتر ثبت اسناد و املا مراجعه می‌کنند باید در نخستین مرحله پنج درصد از مهریه خود را بپردازند تا طرح دعوی آنها ثبت و دنبال شود این در حالی است که اکثر زنان در کشور توان مالی ندارند.

وصول مهریه از طریق دادگستری سخت اما ممکن است

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: هم‌اکنون زنان با مراجعه به دادگستری هم مبلغی اما کمتر برای طرح شکایت مهریه‌ای خود باید پرداخت کنند اما پرداخت این مبلغ پیش از طرح شکایت ضروری نیست، اگرچه راه فعلی وصول مهریه یعنی مراجعه به دادگستری سخت است اما در نهایت مهریه زنان محقق می‌شود اما اصلاح لایحه برنامه ششم توسعه که در شهر مشهد هم پایلوت شده نه تنها آسان نیست بلکه وصول مهریه را غیرممکن می‌کند.

سیاوشی شاه عنایتی با بیان اینکه مهریه پشتوانه مالی زنان محسوب می‌شود، گفت: زنان برای داشتن پشتوانه مالی به دنبال اخذ مهریه خود می‌روند که سخت کردن روند وصول این حق به ضرر زنان خواهد بود، از این رو در کمیسیون تلفیق برنامه ششم از حق زنان دفاع خواهیم کرد.

نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه بسیاری از مردان راه‌های فرار از پرداخت مهریه و دور زدن قانون را به کار می‌گیرند، گفت: با این شرایط قانون به گونه‌ای باید بررسی و تصویب شود که راه‌ فرار از قانون و عدم وصول مهریه زنان اصلاح شود، واقعیت آن است که زنان اگر تمکن مالی داشتند به دنبال اخذ مهریه نمی‌رفتند پس با این وضعیت نباید راه‌های دستیابی به پشتوانه مالی آنان را سخت کرد.

  • منبع : http://www.icana.ir/
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32