اعلام درآمد اپراتورها /موضع وزیر پیشنهادی ارتباطات درباره طرح صیانت چیست؟
31 مرداد 1400

اعلام درآمد اپراتورها /موضع وزیر پیشنهادی ارتباطات درباره طرح صیانت چیست؟

بررسی صلاحیت دومین وزیر پیشنهادی کابینه یعنی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعت درمجلس حواشی زیادی داشت

در این نشست، نمایندگان موافق و مخالف نظرات خود را بیان کردند. بررسی نظرات نمایندگان نشان می‌داد بخشی مهم از مخالفت‎ها معطوف به ماجرای موضع‌گیری مبهم و حتی ضد و نقیض وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری در قبال طرح جنجالی صیانت از فضای مجازی بود .

از سوی دیگر برخی دیگر از مخالفان نیز عدم حضور وی در شبکه‎های اجتماعی را نقطه ضعف این وزیر می دانستند .

 مخالفان چه گفتند؟

محمود عباس زاده مشکینی در مخالفت با برنامه های وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فراتر از توانایی و تخصص وزیر پیشنهادی برای این وزارتخانه است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: وزیر پیشنهادی سابقه یک روز کار در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را ندارد در حالی که حدود یکصد هزار کارمند، متخصص، مهندس و ... در این وزارتخانه مشغول هستند.

نماینده مردم مشکین شهر با بیان اینکه فردی که برای این وزارتخانه در نظر گرفته می‌شود باید متخصص میان رشته‌ای باشد، گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اپراتورهایش بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد دارند در حالی که وزیر پیشنهادی تاکنون مجموعه‌ای که یک صدم این گردش مالی را داشته اداره نکرده است.وی خاطرنشان کرد: ما به دنبال تحول هستیم و در صورتی که وزیر توانایی نداشته باشد نمی‌تواند این مهم را محقق کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: شفافیت یکی از مولفه‌های مهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و این در حالی است که وزیر پیشنهادی به موافقان طرح صیانت از کاربران پیام‌رسان‌های اجتماعی گفته که با روح طرح موافق است و در جای دیگر به مخالفان گفته که با روح طرح مخالف است. بهتر است وزیر پیشنهادی پشت همین تریبون مطرح کند که با روح طرح صیانت موافق است یا مخالف.

حسین حاتمی، نماینده کلیبر نیز در مخالفت با برنامه های پیشنهادی وزیر ارتباطات گفت: وزیر پیشنهادی به پلتفرم‌ها هیچ اعتقادی ندارد و در هیچ فضای مجازی عضو نیست و برنامه‌های وی صرفا ابعاد پژوهشی داشته و عملی نیست.

وی گفت: وزیر پیشنهادی از  ظرفیت اقتصاد در فضای ارتباطات اطلاعی نداشته و یا در برنامه‌های خود از آن نام نبرده است، مزیت‌های فناورانه وزارت ارتباطات با دایره عمل حوزه فناوری قوه قضائیه تفاوت دارد و این موضوع نباید ملاکی بر تصدی این وزارتخانه شود ضمن اینکه برنامه‌های وی فاقد اهداف کیفی و کمی بوده و قابلیت ارزش‌گذاری ندارد.

عنابستانی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز گفت: وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه خود درخصوص طرح بسیار مهم موسوم به صیانت، اظهارنظر نکرده و روش خودشان را عمل نکرده‌اند. متاسفانه ما در کشور در عرصه فناوری اطلاعات، ابتکار عمل را در دست نداریم و هیچ سیستم عامل بومی هم نداریم، صاحب هیچ پلتفرم نوظهوری نیستیم و سخت‌افزار قابل اعتنایی هم تولید نمی‌کنیم.

عنابستانی عنوان کرد: متاسفانه در طول سال‌های گذشته از نوآوران این عرصه هم حمایت نکرده‌ایم و هیچ سرمایه ای در اختیار کارآفرینان در این عرصه قرار نداده‌ایم و تلاش کردیم با چند کپی ناشیانه از نرم‌افزارهای خارجی که بدون حمایت دولتی ایجاد شده در این عرصه تاثیرگذار باشیم که تقریبا غیرممکن شده است.

سید نظری غنی خانقاه، در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی نیز در مخالفت با «عیسی زارع پور» وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: دلیل مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات، عدم شفافیت ایشان است. چرا که در یک کمیسیون می‌گوید با طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان‌های مخالف است ولی در کمیسیون فرهنگی که کمیسیون تخصصی این طرح است رای به موافقت با این طرح می‌دهد.

وی افزود: چنین روحیه‌ای برای وزیر قابل قبول نیست که در وزارتخانه‌ای پر پول مشغول به فعالیت شود که در تمام ایران شعبه دارد.

مجلس

موافقان چه می‌گویند؟

مالک شریعتی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در دفاع از عیسی زارع پور گفت: عیسی زارع‌پور نماد دولت جوان حزب‌اللهی است و مراحل رشد حرفه‌ای خود را منطقی و البته پرافتخار طی کرده و دارای کارنامه و کاملا عملگراست.

وی افزود: قدرت در دنیای سنتی بر چهار ستون اقتصاد، فرهنگ، سیاست و امنیت استوار بود، اما قدرت مدرن امروز بر دو مولفه اساسی «اطلاعات» و «انرژی» بنا شده است لذا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز مسوول ارتقا و تعالی یکی از دو پایه اساسی اقتدار نظام مقدس ماست که متولی تامین سخت‌افزار و زیرساخت و مهم‌تر از آن نرم افزار و محتواست.

مصطفی طاهری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در دفاع از وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ایجاد زیرساخت‌های لازم برای جلوگیری از قاچاق و فرار مالیاتی و مبارزه هوشمند با فساد اقتصادی، توزیع یارانه‌ها و بسط عدالت در اولویت برنامه‌های وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

وی افزود: معیارهای من برنامه، کارنامه و صحبت های وی بوده است. تحصیلات زارع‌ پور در تمامی مقاطع تا فوق دکتری مرتبط با حوزه ارتباطات بوده است.

سید مجتبی محفوظی، نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زارع پور تجربه قابل قبولی در زمینه فناوری اطلاعات دارد، گفت: توانمندی‌های ارتباطاتی و فناوری اطلاعات به پشتوانه سال‌های تجربه در فضای مجازی کشور در زارع‌پور وجود دارد.

وی با اشاره به اقدام اخیر گوگل پلی در حذف اپلیکیشن‌های ایرانی و نقض حقوق کاربران ایرانی خطاب به وزیر پیشنهادی ارتباطات خاطرنشان کرد: اعلام کنید آیا باید شاهد اقدام زورگویی و یک‌جانبه علیه کاربران ایرانی باشیم یا برای فضای مجازی برنامه دارید؟ همچنین انتظار داریم شبکه ملی اطلاعات را مطابق با طرح جامع و مصوب شورای عالی فضای مجازی به انجام برسانید تا مردم از مزایای این شبکه مانند پهنای باند ارزان و باند بسیار زیاد برای همه کاربردها، ایجاد کسب و کارهای جدید و اقتصاد دیجیتال با تأکید بر بومی بودن و بهره‌گیری از پلت‌فرم‌های داخلی که با فکر جوانان این مرز و بوم طراحی شده، بهره‌مند شویم.

مجتبی یوسفی نیز در دفاع از وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: کابینه توانمند یا به فرمایش رهبری جوانان مومن انقلابی یعنی کارآمدترین و متخصص‌ترین فرد در این شرایط حساس کشور مشکلات مردم را حل کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: رشته تخصصی وزیر پیشنهادی ارتباطات در حوزه زیرساخت است. نباید فراموش کرد در وزارت ارتباطات ۲ ساحت داریم، یکی در حوزه زیرساخت‌ها که باید کار شود اما کارهای زیادی به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته و دیگری در حوزه نرم‌افزار و مدیریت منابع در حوزه حکمرانی در فضای مجازی که بهتر بگویم فضای مجازی امروز فضای حقیقی است و بیشتر جریانات و تصمیم‌گیری‌ها، معیشت و اقتصاد مردم به فضای مجازی گره خورده است.

 وزیر پیشنهادی چه می‌گوید؟

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات، با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات چندین لایه دارد که لایه زیرساخت آن آغاز شده و لایه‌های مربوط به مراکز داده‌ها، خدمات و محتوا نیز دارد، گفت: رتبه ایران از نظر کمیت خدمات الکترونیکی در دنیا ۸۹ و از نظر  کیفیت ۱۱۸ هستیم.

عیسی زارع‌پور وعده داد: ما در سقف زمانی ۴ سال آینده شبکه ملی اطلاعات و تمام تکالیف مربوط به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که حدود ۷۰ درصد اجرای این شبکه است را اجرایی می‌کنیم.

وی با برشمردن سوابق خود ادامه داد: به عنوان یکی از میلیون ها تربیت یافته مکتب امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری به عنوان جوان گام دومی آماده ام که تجربه تخصصی و اجرایی ۱۵ ساله ام و همچنین آشنایی با تجربیات جهانی را در صورت رأی اعتماد شما به کار گیرم.

زارع پور با بیان اینکه امروزه فناوری ارتباطات و اطلاعات تبدیل به بخش جدایی ناپذیر زندگی مردم شده، گفت: بیش از ۵۰ میلیون نفر در شبکه های اجتماعی حضور دارند و بیش از ۳۵ میلیون نفر از نوجوانان و جوانان به عنوان بازیگران حرفه ای در این فضا مشغول هستند و امروزه کسی بدون این فضا نمی تواند امور روزمره خود را پیگیری کند و در واقع به فناوری اجتماعی تبدیل شده و در زندگی مردم رسوخ پیدا کرده و بخش جدایی ناپذیر شده بنابراین اگر در این حوزه برنامه‌ریزی مناسب و نگاه فعال نداشته باشیم به آسیب‌های آن دچار خواهیم شد.

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: امروز برای مردم کوچه و خیابان هم مهم است که چه کسی سکان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را برعهده می‌گیرد زیرا هر اقدامی در این وزارتخانه می تواند زندگی، کسب وکار، اقتصاد، معیشت، امنیت و فرهنگ آن ها را تحت تاثیر قرار دهد؛ این فناوری فرصت بی نظیری را برای ما فراهم کرده تا بتوانیم از آن استفاده و جهش فوق العاده ای را داشته باشیم و به تعبیر رهبر معظم انقلاب می توان در این فضا تمدن سازی کرد.

وی ادامه داد: البته این فناوری شمشیر دولبه است و فرصت های بی نظیر و تهدیدهای جدی دارد اما معتقدم که فرصت این فضا بسیار بیشتر از آسیب های آن است و اگر برنامه ریزی و آینده نگری داشته باشیم می توان از فرصت‌های آن بهره زیادی ببریم؛ براساس اسناد بالادستی و مصوبات بر زمین مانده شورای عالی فضای مجازی برنامه ای را تدوین کردم که در کمیسیون‌ها بررسی و از نقطه نظرات نمایندگان استفاده کردم.

  • منبع :

  اخبار مرتبط

  طرح مجلس درباره کسب و‌کارها تصویب شود، در سال اول 10 هزار وکیل پذیرفته می‌شوند/ افرادی با معدل 5، 6 و 7 هم می‌توانند وکیل شوند / تعداد قابل توجهی از نمایندگان مخالفت خود را با تصویب طرح اعلام کرده‌اند

  30 شهریور 1400
  طرح مجلس درباره کسب و‌کارها تصویب شود، در سال اول 10 هزار وکیل پذیرفته می‌شوند/ افرادی با معدل 5، 6 و 7 هم می‌توانند وکیل شوند / تعداد قابل توجهی از نمایندگان مخالفت خود را با تصویب طرح اعلام کرده‌اند

  طرح تسهیل صدور مجوز‌ها در مغایرت 100 درصدی با اصول قانون اساسی

  25 شهریور 1400
  طرح تسهیل صدور مجوز‌ها در مغایرت 100 درصدی با اصول قانون اساسی

  آیا اعلام نظر کمیسیون در صحن علنی مجلس مغایر قانون است؟/ بیش از یک ششم نمایندگان در جلسه بررسی صلاحیت وزرا غایب هستند

  1 شهریور 1400
  آیا اعلام نظر کمیسیون در صحن علنی مجلس مغایر قانون است؟/ بیش از یک ششم نمایندگان در جلسه بررسی صلاحیت وزرا غایب هستند

  بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا درباره برجام/ تکرار وعده‌درمانی‌ها

  5 فروردین 1400
  بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا درباره برجام/ تکرار وعده‌درمانی‌ها

  واشنگتن: منتظر طرح ایران درباره برجام هستیم

  5 فروردین 1400
  واشنگتن: منتظر طرح ایران درباره برجام هستیم

  وزیر خارجه چین در مسیر ایران؛ پکن به دنبال جبهه متحد علیه تحریم‌های غرب

  5 فروردین 1400
  وزیر خارجه چین در مسیر ایران؛ پکن به دنبال جبهه متحد علیه تحریم‌های غرب

  قطر: با ایران و آمریکا در ارتباط هستیم؛ اقدامی از دولت بایدن دیده نشده است

  5 فروردین 1400
  قطر: با ایران و آمریکا در ارتباط هستیم؛ اقدامی از دولت بایدن دیده نشده است

  پکن: از توافقات نفتی خود با ایران محافظت می‌کنیم

  5 فروردین 1400
  پکن: از توافقات نفتی خود با ایران محافظت می‌کنیم

  آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز ۴ فروردین

  4 فروردین 1400
  آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز ۴ فروردین

  عراق؛ بزرگترین عملیات پاکسازی جنوب موصل؛ ۲۷ داعشی کشته شدند

  4 فروردین 1400
  عراق؛ بزرگترین عملیات پاکسازی جنوب موصل؛ ۲۷ داعشی کشته شدند

  تأکید روسیه و چین بر ضرورت بازگشت بی‌قید و شرط آمریکا به برجام

  3 فروردین 1400
  تأکید روسیه و چین بر ضرورت بازگشت بی‌قید و شرط آمریکا به برجام

  اتحادیه اروپا تحریم علیه ترکیه را بررسی می‌کند

  3 فروردین 1400
  اتحادیه اروپا تحریم علیه ترکیه را بررسی می‌کند

  لاوروف:اتحادیه اروپا روابط با روسیه را نابود کرده است

  3 فروردین 1400
  لاوروف:اتحادیه اروپا روابط با روسیه را نابود کرده است

  وزیر خارجه سوریه: بایدن باید بدون پیش‌شرط به توافق هسته‌ای با ایران برگردد

  27 اسفند 1399
  وزیر خارجه سوریه: بایدن باید بدون پیش‌شرط به توافق هسته‌ای با ایران برگردد

  درخواست ریاض برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

  27 اسفند 1399
  درخواست ریاض برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

  قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۹۹/۱۲/۲۶|سکه گران شد/ دلار ثابت ماند

  26 اسفند 1399
  قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۹۹/۱۲/۲۶|سکه گران شد/ دلار ثابت ماند

  پنتاگون: چین از مشغله آمریکا در خاورمیانه استفاده و متحدان ما را تهدید کرد

  26 اسفند 1399
  پنتاگون: چین از مشغله آمریکا در خاورمیانه استفاده و متحدان ما را تهدید کرد

  افشای طرح امارات برای انجام ترور و ایجاد نافرمانی مدنی در استان کربلاء

  26 اسفند 1399
  افشای طرح امارات برای انجام ترور و ایجاد نافرمانی مدنی در استان کربلاء

  امشب آخرین مرحله از یارانه حمایت معیشتی ویژه اقشار کم درآمد واریز می‌شود

  25 اسفند 1399
  امشب آخرین مرحله از یارانه حمایت معیشتی ویژه اقشار کم درآمد واریز می‌شود

  گفت‌وگوی مقامات عراقی و قطری درباره افزایش همکاری‌های امنیتی

  25 اسفند 1399
  گفت‌وگوی مقامات عراقی و قطری درباره افزایش همکاری‌های امنیتی