رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

5 مهر 1395
گزارش همایش «از جبهه تا محکمه»

گزارش همایش «از جبهه تا محکمه»

مشاور معاون اول قوه قضاییه: از حضور و ودفاع وکلا در مراجع قضایی دفاع می کنیم

داتیکان: سومین همایش بزرگداشت دفاع مقدس با عنوان از جبهه تا محکمه روز یکشنبه 4 مهر ماه در تالار جلالی نایینی برگزار شد. در این برنامه جانفشانی های رزمندگان و ایثار گران ارج گذاری و یاد شهدا گرامی داشته شد.

به گزارش داتیکان به نقل از روابط عمومی کانون وکلای مرکز، در آغاز برنامه مجری همایش پیامی از  دکتر حسين آبادی  (رئیس کانون وکلای مرکز) را كه به علت سفر اجلاس بين المللي وكلا حضور نداشتند در باب تجلیل از حق دفاع و گرامیداشت این ايام عزيز  و تاكيد بر مقام ارزشمند ايثارگران خصوصا وكلاي ايثارگر كه از جبهه تا محكمه در مقابل زور و ستم در حال نبرد هستند  قرائت کرد. اسماعیل مصباح،  نائب رئيس كانون به عنوان سخنران اول  ضمن تاييد و تقدیر از پیام آقای دکتر حسين آبادي،  به حضار خوشامد گفت و هفته دفاع مقدس را گرامی شمردند. ایشان خاطرنشان کردند که این نیروی مردمی و پشتیبانی مردم بود که در کنار رزمندگان و  ایثارگران عزیز و ارجمند، از میهن اسلامی دفاع نمودند و به دشمنان فهماندند که نميتوانند به خاک میهن تعرض نمایند و حاليه ما با ارامش در اين مملكت زندگي ميكنيم.

مشاور معاون اول قوه قضاییه: از حضور و ودفاع وکلا در مراجع قضایی دفاع می کنیم

در ادامه مراسم مجری برنامه پیامی کوتاه از دکتر آذربایجانی (نائب رئیس  کانون وکلای مرکز) که ایشان نیز به دلیل سفر اجلاس بين المللي امکان حضور نداشتند راقرائت نمود. دکتر آذربایجانی نیز در پيام خود ضمن تقدیر و گرامیداشت این هفته مقدس، لزوم بزرگداشت یاد و خاطره رزمندگان و ایثارگران عزیز و هشت سال دفاع مقدس را خاطرنشان ساختند.

سپس دکتر نبي الله احمدلو، وکیل دادگستری و رزمنده و ایثارگر، خاطره‌ای از دوران جنگ تحمیلی ، دفاع مقدس ، حضور فعال خود در جبهه (گردان المهدی و عملیات کربلای 5و6) بیان نمودند و به فداکاری و خلوص نیت و جسارت و شجاعت رزمندگان دلاور در جنگ تحميلي اشاره نمودند.

در قسمت بعدي كليپي از تصاویر جنگ تحمیلی و نبرد حق علیه باطل که مبین و نشانگر حضور فعال و صادقانه تمام اقشار مردم در جبهه‌ها و سنگرها و همچنین در پشت جبهه‌ها و پشتیبانی مردم بود به همراه موسيقي پخش  گردید.

پس از آن آقاي دکتر حسین ذبحی، مشاور معاون اول قوه قضاییه سخنرانی كردند و ضمن تقدیر و تجلیل از این همایش مقدس، خاطرنشان کردند که پیام هشت سال دفاع مقدس این بود که با اتمام این هشت سال، جنگ في الواقع پایان نیافته و ما هم‌اکنون جنگ سخت را با جنگ نرم در عرصه‌های مختلف و در جبهه‌های گوناگون داریم و در حال نبرد هستیم.

دكتر ذبحي: ما هم‌اکنون در سنگرهای جلوتر از مرزهایمان در حال جنگ و دفاع هستیم. دفاع قضایی و ضرورت جامعه قضایی امروز، این است که ما همیشه در حضور وکلا در محکمه و پرونده‌ها استقبال کرده و مي كنيم.

ایشان افزودند : یاور حقیقی قاضی، وکیل است که در پرونده حضور دارد و دفاع می‌کند. حضور وکلا در عرصه‌ی قضایی بسیار مهم است ولی باید فرهنگ بسیجی و ایثار و حمایت از حق و مظلوم وجود داشته باشد. شغل وکالت از شریف‌ترین شغل‌هاست و شیرینی احقاق حق یک مظلوم و دفاع از ستمدیده قابل وصف نیست. وکیل باید ابتدا به محق بودن موکل توجه نماید و با عدالت‌خواهي و حق‌طلبي فعاليت نمايد

در ادامه اعلام داشتند: البته هم‌اکنون با ضعف فرهنگ مراجعه به وکیل نیز مواجه هستیم و اگر این فرهنگ غنيسازی گردد طرح بسیاری از پرونده‌های حقوقی و کیفری ، کاهش مي يابد.

پس از  سخنان دکتر حسین ذبحی  ، یادی از شهید محمد یعقوبی، که در نوزدهم ماه مبارک رمضان سال جاری به درجه‌ رفیع شهادت رسید شد.

 در ادامه آزیتا پولادوند خواهر شهيد اميرسرلشگر جهانگير پولادوند ، وکیل  دادگستری و عضو کمیسیون روابط عمومی ، نثری مسجع در باب گرامیداشت هفته‌ دفاع مقدس قرائت نمود . آن گاه حجت الاسلام والمسلمين نقدی ، رئیس ضوابط شرعی وزارت دفاع ، به عنوان سخنران پاياني ،  به وصف واژه دفاع مقدس و تبیین و تشریح مفهوم و معنی این واژه مقدس پرداخت.

وی همچنین خاطرنشان کرد که عزت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی مدیون شهدا و ایثارگران عزیزمان است و گرامیداشت یاد و خاطره ا ،وظیفه و رسالت تک‌ تک ماست.

در انتها با حضور اعضاي  هيأت مدیره  و رياست اسكودا از هشت نفر از وکلای رزمنده، جانباز و ایثارگر، به پاس خدمات با اهدای لوح تجلیل شد.یاداور می شود در این همایش با شکوه که وکلا و قصات دادگستری نیز حضور داشتند، رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلا و اعضای هیت مدیره کانون مرکز نیز حاضر بودند. اجرای این  برنامه توسط آقای  پرنیان و قرایت قران توسط مهدی فیروزی قاری بین المللی ووكيل دادگستري با تحسین حاضرین مواجه شد و بر کیفیت برنامه افزود. همچنین پیش از آغاز برنامه با  گل سرخهاي اهدايي اعضاي كميسيون روابط عمومي به نشانه تقدیس خون شهیدان و ایثارگران از حاضرین استقبال شد.

  • منبع : سایت حقوقی داتیکان