رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

15 مهر 1395
بازداشت یک پیمانکار آژانس امنیت ملی آمریکا

بازداشت یک پیمانکار آژانس امنیت ملی آمریکا

سرقت کدهایی که آژانس امنیت ملی آمریکا از آنها برای نفوذ به شبکه‌های کامپیوتری دولت‌های ایران، چین، روسیه و کره شمالی استفاده می‌کند

داتیکان: وزارت دادگستری آمریکا از بازداشت یک کارمند شرکت «بوز الن همیلتون» خبرداد. شرکتی که ادوارد اسنودن افشاگر بزرگ اطلاعات امنیتی آمریکا نیز کارمند آن بود.

به گزارش داتیکان به نقل ازایلنا، وزارت دادگستری آمریکا، روز چهارشنبه اعلام کرد که یک کارمند پیمانکار آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) حدود یک ماه و نیم پیش به اتهام سرقت اطلاعات محرمانه بازداشت شده است و تحقیقات درباره او ادامه دارد.

فرد بازداشت‌شده «هارولد توماس مارتین» معرفی شده که کارمند شرکت «بوز الن همیلتون» بود. شرکتی که ادوارد اسنودن افشاگر اطلاعات امنیتی آمریکا نیز کارمند آن بود.

هارولد توماس مارتین (۵۱ ساله) به سرقت اموال دولتی، حذف غیرمجاز اطلاعات و ذخیره اطلاعات طبقه‌بندی شده و حساس متهم شده است.

بر اساس این گزارش، مارتین ۲۷ ماه اوت گذشته توسط پلیس «اف.بی.آی» در منزلش بازداشت شد.

 بخشی از اطلاعاتی که توسط مارتین به سرقت رفته، کدهایی بوده است که آژانس امنیت ملی آمریکا از آنها برای نفوذ به شبکه‌های کامپیوتری دولت‌های ایران، چین، روسیه و کره شمالی استفاده می‌کند.

مقام‌های قضایی آمریکا می‌گویند او در صورت اثبات مجرمیت، به ده سال زندان محکوم خواهد شد.

با این حال، وکلای مدافع هارولد توماس مارتین به رسانه‌های آمریکایی گفته‌اند که مارتین در طول زندگی حرفه‌ای خود همواره به آمریکا خدمت کرده و هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد او به کشور خود خیانت کرده است.

در پی انتشار خبر بازداشت هارولد توماس مارتین کارمند شرکت «بوز الن همیلتون»، ارزش سهام این شرکت سه و هفت دهم درصد سقوط کرد.

پیشتر نیز افشای اسنادی از سوی «ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا و انتشار آنها در نشریات اروپایی در سال ۲۰۱۳ میلادی خبرساز شده بود.

  • منبع : http://www.ilna.ir/