حقوق بین الملل حقوق بین الملل

18 مهر 1395
سوریه، گرفتار در بن بست راه نجات

سوریه، گرفتار در بن بست راه نجات

پس از ناکام ماندن طرح فرانسه در شورای امنیت، این کشور به همراه امریکا و انگلیس طرح پیشنهادی روسیه را وتو کردند

داتیکان: جداسازی مخالفان از گروه های تروریستی در سوریه و ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان حلب، وتو شدند.

به گزارش داتیکان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، روسیه پیش نویس قطعنامه پیشنهادی فرانسه در شورای امنیت را مبنی بر ایجاد منطقه پرواز ممنوع در حلب وتو کرد.

 روسیه پیش نویس قطعنامه فرانسه را درباره سوریه در شورای امنیت سازمان ملل وتو کرد.

بر اساس قطعنامه ای که فرانسه ارائه کرده بود، پیشروی ارتش سوریه در حلب باید متوقف شود و جنگنده های سوریه و روسیه نیز حق پرواز در آسمان منطقه را نخواهند داشت. فرانسه ادعا می کند که برای جلوگیری از آسیب رسیدن به غیرنظامیان این پیشنهاد را ارائه کرده است.

شورای امنیت امروز (شنبه) دو پیش‌نویس قطعنامه‌ای که یکی از سوی فرانسه و دیگری از سوی روسیه درباره اوضاع کنونی حلب ارائه شده، بررسی می‌کند.
به گزارش داتیکان به نقل از ایسنا، روسیه بعد از فرانسه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه کرده است که در برگیرنده الحاقیه‌ای شامل بر توافقنامه امضا شده بین آمریکا و روسیه در سپتامبر گذشته است.
به موجب پیش‌نویس قطعنامه روسیه، مسکو از شورای امنیت می‌خواهد تا به موجب توافقنامه آمریکا و روسیه در راستای امدادرسانی به مناطق محاصره شده به این دو کشور راهنمایی بدهد و از طرفین درگیری بخواهد فورا درگیری‌ها را متوقف کند.
در این پیش‌نویس قطعنامه همچنین بر جداسازی گروه‌های مخالف میانه رو از جبهه فتح الشام به عنوان یک اولویت اصلی تاکید شده است.
همچنین این پیش‌نویس قطعنامه از طرح اخیر استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه که خواستار خروج جبهه النصره از محله‌های شرقی حلب شده بود، استقبال کرده و از سازمان ملل می‌خواهد طرحی فراگیر و کامل برای اجرای این مساله در نظر بگیرد.
فرانسه پیش از این نیز قطعنامه‌ای را در خصوص اوضاع حلب ارائه کرده بود که در آن خواستار توقف درگیری‌ها در این شهر، منطقه پرواز ممنوع بر فراز حلب و نیز امدادرسانی به ساکنان محاصره، شده بود.
پیش‌نویس قطعنامه فرانسوی تهدید کرده بود که در صورتی که خواسته‌های مطرح شده در این پیش‌نویس مورد احترام قرار نگیرد طرح‌های دیگری را اتخاذ خواهد کرد اما در عین حال از فصل هفت منشور سازمان ملل که اعمال زور و تحریم را مجاز می‌داند، صحبت نکرده بود.
خبرنگار الجزیره تصریح کرد: در سایه اینکه ممکن است هر یک از طرفین از حق وتوی خود استفاده کنند پیش‌بینی نمی‌شود هیچ یک از این دو طرح به تصویب برسد.
خبرنگار الجزیره افزود: شورای امنیت به منظور بررسی پیش‌نویس فرانسه و سپس روسیه ظهر امروز به وقت نیویورک تشکیل جلسه می‌دهد.
متیو ریکرافت، سفیر انگلیس در سازمان ملل نیز درباره پیش‌نویس قطعنامه روسیه گفت: این اقدام تلاشی برای بازداشتن نگاه‌ها از بمباران حلب است.
این درحالی است که ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل تصریح کرد: پیش‌نویس قطعنامه فرانسه درباره توقف درگیری‌ها در شهر حلب قابل اجرا نیست.
وی ادامه داد: من اطمینان دارم که هدف طرح فرانسه تحقق پیشرفت در سوریه، خارج کردن این کشور از بحران یا کمک به دی میستورا نیست بلکه به چالش کشیدن روسیه برای استفاده از حق وتو است.
این در حالی است که شورای امنیت روز جمعه نیز به درخواست روسیه جلسه‌ای را بررسی طرح دی میستورا برای خروج جبهه فتح الشام از حلب برگزار کرد.

 

  • منبع : http://isna.ir/
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32