تازه های قوانین و مقررات تازه های قوانین و مقررات

19 اسفند 1394
تصویب لایحه دو دوازدهم بودجه توسط هیئت دولت، راهکاری برای تسریع در انجام امور

تصویب لایحه دو دوازدهم بودجه توسط هیئت دولت، راهکاری برای تسریع در انجام امور

تصویب لایحه دو دوازدهم بودجه با قید دو فوریت تقدیم مجلس میشود.

تصویب لایحه دو دوازدهم بودجه سال 1395،یکی از مهم ترین مصوبات امروز هیئت دولت بود که با قید دو فوریت تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

طبق ماده ۲۱۶ آیین نامه داخلی مجلس، دولت تا ۱۵ آذرماه هر سال مهلت دارد تا لایحه بودجه سال آینده را تقدیم مجلس کند.چنانچه دولت نتواند تا این تاریخ، لایحه بودجه را تقدیم مجلس کند، نمایندگان برای تسریع در انجام امور ممکن است بودجه دو یا سه دوازدهم را از دولت مطالبه کنند.

با توجه به توضیحات فوق در این شرایط برای این که کارهای عمرانی و امور جاری کشور در ابتدای سال آینده دچار اخلال نشود برای ۲ یا ۳ ماه ابتدای سال آینده بودجه به صورت دو یا سه دوازدهم تصویب می شود. بودجه دو یا سه دوازدهم در حقیقت دو یا سه دوازدهم از کل رقم بودجه پیشنهادی دولت در لایحه است که مجلس تصویب می کند تا دولت بتواند از خزانه برداشت کند تا در این فاصله کل لایحه بودجه در مجلس تصویب شود و شورای نگهبان هم تایید کند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس، وضعیت کشور و اقتضائات آن از لحاظ تحریم‌ها را از دلایل این دیرکرد دانست و گفت البته انتظار برای مشخص شدن موضوع PMD  و نیز افت شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی و اوپک و وضعیت مبهم قیمت آن در آینده، نیز از دیگر دلایل تأخیر دولت در ارائه لایحه بودجه است.

همچنین در جلسه امروز هیئت دولت، آقای روحانی رئیس جمهور کشورمان حضور مقتدرانه و پیروزمندانه قهرمانان کشور در المپیک آینده و حضور تیم‌های ملی در میادین جهانی را از اهداف و خواسته‌های مهم ملی دانست و اظهارداشت: تقویت ورزش همگانی و قهرمانی به عنوان اولویت‌های مهم دولت است.

در ادامه جلسه، هیأت وزیران تعرفه‌های سود بازرگانی کالاهای مشمول قانون مقررات صادرات و واردات را با رویکرد حمایت از تولید داخلی در بخش‌های مختلف صنعت، معدن، کشاورزی و خدمات جهت استمرار تولید و خدمات با کیفیت و رقابتی در بازارهای داخلی و خارجی و جلوگیری از قاچاق کالا و توسعه تجارت خارجی در چارچوب اقتصاد مقاومتی تعیین کرد.

این تعرفه‌ها از ابتدای سال 1395 اجرا خواهد شد. همچنین بر اساس اصلاحات انجام شده در تعرفه‌های مربوط به واردات خودرو، بار دیگر بر ممنوعیت ثبت سفارش و ورود خودروهای سواری با حجم موتور بیش از 2500 سی سی تأکید شد.

دولت همچنین به وزارت کشور اجازه داد نسبت به انجام مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقتنامه همکاری در زمینه مبارزه با جرایم سازمان یافته بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری لهستان ظرف مدت سه سال از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه اقدام کند.

 

  • منبع : موسسه حقوقی داتیکان
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32