رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

13 بهمن 1395
محمودزاده: واردات از گمرکات بدون مجوز قانونی

محمودزاده: واردات از گمرکات بدون مجوز قانونی

صدور مجوزهای انحصاری برای افراد محدود دارای رانت

داتیکان: عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به اینکه فرصت‌های خاص و دریافت مجوزهای انحصاری یا توصیه‌نامه‌های انحصاری بدون ثبت سفارش در مرزها برای افراد محدودی است که در دولت و گمرکات دارای رانت هستند، از این روند انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،جلال محمودزاده در نشست علنی امروز (سه شنبه، 12 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در طرح سوال خود از وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: سوال اینجانب در خصوص عدم کنترل گمرکات کشور به دلیل ورود بی رویه محصولات کشاورزی می باشد.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی خطاب به طیب نیا افزود: در رابطه با واردات بی رویه محصولات یا صادرات باید تاکید کنم واردات بی رویه محصولات از جمله محصولات کشاورزی بیش از نیاز کشور حوزه کشاورزی و بخش تولید داخلی را با مشکل روبرو کرده است.

وی تاکید کرد: محصولاتی همچون برنج، سیب، پرتقال، شکر در دست کشاورزان داخلی مانده است اما جنابعالی اجازه می دهید واردات بی رویه بدون مجوز به داخل کشور از محوطه و محل گمرکات صورت گیرد. شاید شما پاسخ دهید که گمرک و وزارت اقتصاد متولی صدور مجوز واردات نیست ما نیز به این موضوع آگاه هستیم اما منظور از واردات این است که بدون مجوز قانونی واردات از گمرکات صورت می گیرد.

محمودزاده ادامه داد: چه کسی جوابگوی واردات هزاران تن پرتقال و خشکبار از مرزهای غربی و شرقی کشور است. ما از مرزها به عنوان فرصت باید استفاده کنیم این در حالی است که مرزها در شرق و غرب کشور و در بنادر تبدیل به نعمت و فرصت برای عده ای شده است اما این فرصت های خاص و دریافت مجوزهای انحصاری یا توصیه نامه های انحصاری بدون ثبت سفارش در مرزها برای افراد محدودی است که در دولت و گمرکات دارای رانت هستند.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: در دو روز اخیر و در سکوت کامل رسانه ای شاهد کشته و زخمی شدن 16 نفر از جوانان بی گناه کولبر در مرزهای غربی کشور به دلیل سقوط بهمن بودیم جوانانی که به خاطر 100 هزار تومان درآمد ناقابل با شغل سخت کولبری در سردترین روزهای سال امرار معاش می کنند. فرد و یا افرادی با یک تلفن و بدون طی نمودن مراحل قانونی از محوطه مرزی در جلوی چشمان مامورین هزاران تن محصول وارد کشور می کنند و میلیاردها تومان به جیب می زنند بدون آنکه حتی یک کیلوگرم بر دوش خود احساس کنند.

وی گفت: اما جوانان بیکار برای درآمد یکصدهزار تومان زیر بار 300 کیلوگرم محصول قرار می گیرند و کیلومتر ها را طی می کنند آیا این عدالت است ما نمایندگان برای پیگیری امور کولبران به همراه نماینده سردشت، اشنویه جلساتی با وزیر کشور برگزار کردیم اما کسی حرف ما را نشنید بنابراین در کنار این پیگیری ها باید دعا کنیم تا ناعدالتی ها برطرف شود.

محمودزاده تصریح کرد: کشاورزان، برنج کاران در استان های مرزی و شمالی و برخی کشاورزان در استان همدان و کردستان محصولات خود را حتی نمی توانند به قیمت تمام شده کارگری به فروش برسانند اما برخی افراد بدون مجوز قانونی محصولات کشاورزی را وارد کشور می کنند بنابراین شما به عنوان یک عضو از دولت باید بگویید این افراد توسط چه کسانی حمایت می شوند.

وی ادامه داد: چه کسی به داد نمایندگان استان های مرزی می رسد؟ شما می گویید به صورت رسمی از وجود قاچاق به کشور جلوگیری می کنید اما برای قاچاق غیر رسمی توسط برخی افراد هم پاسخی دارید؟ چرا برخی افراد با یک تماس تلفنی و بدون مجوز قانونی اقدام به ورود کالای قاچاق به کشور می کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس تصریح کرد: مرزها برای اهالی همان منطقه باید باشد. درآمد مرزها باید برای کولبرانی باشد که در حال حاضر در زیر خروارها برف مدفون شدند چرا کسی به داد نمایندگان مرزی نمی رسد؟ آیا این عدالت است؟ آیا ما باید منتظر باشیم محصولات کشاورزی در دست مردم باقی بماند تا تعدادی در رفاه و آسایش به درآمدهای میلیاردی برسند چرا دستگاه های نظارتی هیچ اقدامی نمی کند.

  • منبع : http://www.icana.ir
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32