رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

18 فروردین 1395
اصلاح و تربیت، بدون آموزش مهارت های شغلی امکان پذیر نیست

اصلاح و تربیت، بدون آموزش مهارت های شغلی امکان پذیر نیست

توانمند سازی زندانیان مهم ترین عامل کاهش جرم خواهد بود

از آنجایی که بیکاری مهم ترین عامل ارتکاب جرم از سوی افراد در جامعه است،توانمند سازی زندانیان از طریق آموزش های فنی و حرفه ای،تاثیر زیادی در کاهش آمار بازگشت مجدد افراد به زندان و همچنین کاهش جرم در جامعه دارد. در همین راستا گسترش برنامه های آموزش حرفه ای در زندانها حائز اهمیت فراوانی است.اگر آموزش ها متناسب با نیاز بازار کار در بیرون از زندان باشد باعث میشود افراد پس از طی دوره محکومیت خود به شکلی مفید وارد جامعه شده و بتوانند فعالیتی انجام دهند و این مهارتهای کسب شده احتمال بازگشت آنها به دنیای جرم و جنایت را کاهش میدهد. البته این مهم مستلزم همکاری در تمام بخش های مربوط به اشتغال

است.اصلاح و تربیت بدون آموزش مهارتهای شغلی به سرانجام نمیرسد،این امر مهم مستلزم همکاری و تعامل بین دستگاههای درون و بیرون سازمانی و همچنین آموزش فرهنگی به افراد جامعه در پذیرفتن افراد زندانی به آغوش جامعه است.

درادامه سخنان بالا اولین جلسه کمیته اشتغال و حرفه آموزی اداره کل زندان‌های خراسان جنوبی با حضور مدیر کل و اعضاء برگزار شد.در این جلسه حاضرین در باره بررسی مشکلات و موانع در حوزه اشتغال و همچنین بکارگیری جمعیت بیشتری از زندانیان در کارگاه‌های حرفه آموزی و اشتغال زندان‌های استان به بحث و تبادل نظرپرداختند..

اربابی مدیر کل زندان‌های استان خراسان جنوبی با تاکید بر گسترش فعالیت‌های حرفه آموزی و اشتغال عنوان کرد: با عنایت به نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به نام سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل و نگاه ویژه معظم له به صنایع متوسط و کوچک که یکی از ده اقدام اساسی برای نجات اقتصاد کشور باشد که می‌بایست متولیان امر اشتغال در جهت اجرائی شدن مصوبات کمیته اشتغال زندان‌های استان اقدام کنند.

وی عنوان کرد: با اعزام زندانیان به کارگاه‌های حرفه آموزی و اشتغال پایدار و مستمر، شاهد کاهش تکرار جرم در جامعه خواهیم بود.

تعداد زیادی از زندانیان کشور را زنان تشکیل می دهند با توجه به نقش اساسی زنان در حفظ کیان خانواده و تربیت نسل های آینده، باید توجه خاصی به آموزش آنان شود. در همین راستا مدیر کل زندان های استان خراسان جنوبی اظهار کرد:

لوازم مورد نیاز زندانیان زن که تمایل به بافت تابلو فرش برای خودشان دارند با همکاری بنیاد تعاون زندان‌های استان، مواد اولیه تهیه و در اختیارشان قرار گیرد.

  • منبع : موسسه حقوقی داتیکان
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32