رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

19 فروردین 1395
مجلس شورای اسلامی از رسالت نظارتی خود به‌شدت عقب مانده است

مجلس شورای اسلامی از رسالت نظارتی خود به‌شدت عقب مانده است

با تنقیح و اصلاح قوانین موجود در مجلس شورای اسلامی بسیاری از مشکلاتی که حقوقدانان، قضات و مردم دارند، مرتفع خواهد شد.

قاسم شعبانی حقوقدان و وکیل دادگستری گفت:‌ مجلس شورای اسلامی از رسالت نظارتی خود به‌شدت عقب مانده و به وظایفش در این راستا به‌درستی عمل نکرده است.

این حقوقدان اظهار کرد:‌ یکی از مهمترین وظایفی که مجلس شورای اسلامی در حال حاضر بر عهده دارد، تنقیح قوانین موجود است؛ در واقع قبل از نگارش قانون و این حجم متراکم از قوانینی که شاید خیلی از آنها ضرورت نداشت، تنقیح و اصلاح قوانین موجود از سوی مجلس شورای اسلامی بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: با تنقیح و اصلاح قوانین موجود در مجلس شورای اسلامی بسیاری از مشکلاتی که حقوقدانان، قضات و مردم دارند، مرتفع خواهد شد.

شعبانی خاطرنشان کرد:‌ بررسی ساز و کارهای نظارتی و عملکرد مدیران، مسئولان یکی دیگر از رسالت‌های مجلس شورای اسلامی است؛ یعنی رسالت نظارتی مجلس شورای اسلامی در حال حاضر به مراتب نسبت به قانونگذاری واجب تر و ضرورتی‌تر است.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی در رابطه با قانون تجارت و مسائل مربوط به حوزه اقتصاد، حتما باید تلاش کند تا مقررات موجود را کارآمد و قابل اجرا کند؛ زیرا این مقررات به شدت دچار ابهامات و مشکلات جدی هستند، به‌ویژه در حوزه مسائل مالیاتی کشور، مقررات موجود ناچیز و دارای مشکل است؛ لذا این قوانین باید پالایش و کارآمد شود.

وی افزود: بجای اینکه زندان‌های‌مان را از افرادی که دچار گرفتاری‌های مواد مخدر و نابسامانی‌های شخصیتی و خانوادگی شدند پر کنیم، باید مملو از کسانی شود که مرتکب مفاسد اقتصادی و مالی در کشور شدند؛ در واقع بسیاری از خانواده‌هایی که گرفتار نان شب خود هستند مجبور می‌شوند مرتکب جرم شوند و به عقیده من عامل این موضوع به مفاسد اقتصادی باز می‌گردد.

شعبانی گفت: مجلس شورای اسلامی باید نظارت بر رشوه‌خواری و تحصیل مال نامشروع توسط دست‌اندرکاران بخش‌های مختلف کشور را در اولویت فعالیت‌های خود قرار دهد.

این حقوقدان خاطرنشان کرد: مجلس جدید شورای اسلامی هنوز تشکیل نشده و بافت واقعی مجلس شکل نگرفته، اما امیدواریم چنین قابلیت‌هایی را داشته باشد و بتواند بحث نظارت مفاسد اقتصادی و غیره را در اولویت فعالیت‌های خود قرار دهد.

  • منبع : http://www.isna.ir/