19 فروردین 1395
سیگاری ها باید بیشتر مالیات بدهند

سیگاری ها باید بیشتر مالیات بدهند

 احتمال افزایش 16 هزار میلیارد ریالی مالیات بر سیگار در راستای کاهش مصرف سیگار در کشور

عبدالرحمان رستمیان نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم گفت: احتمال افزایش مالیات بر اقلامی دخانی وجود دارد. البته این طرح در کمیسون تایید شده و هم‌اکنون در کمیسیون تلفیق است و لذا باید در صحن علنی مطرح و در خصوص آن رای‌گیری شود.

نماینده مردم دامغان در مجلس نهم با انتقاد از پایین بودن مالیات کالاهای دخانی، افزود: در حال حاضر بخش زیادی از سیگار در بازار به صورت قاچاق عرضه می‌شود که باید برای مقابله با آن چاره‌ای اندیشید.

وی با بیان اینکه باید زمینه کاهش مصرف سیگار را فراهم کنیم، خاطرنشان کرد: لازم است که تمهیداتی اندیشیده شود که سرانه مصرف سیگار را در کشور کاهش دهد.

رستمیان به انتقاد از عرضه سیگار و مواد دخانی در امکان غیرقانونی و بدون مجوز پرداخت و تصریح کرد: یکی از مهمترین راه‌ها برای پیشگیری از افزایش شمار سیگاری‌ها جدی گرفتن همین قوانین و افزایش مالیات بر سیگار است که در برخی کشورها به بیش از 70 درصد می‌رسد و این درحالی است که این رقم با میزان مالیات بر سیگار در کشور ما قابل قیاس نیست.

نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم با بیان اینکه هم‌اکنون در خصوص برنامه ششم توسعه کار می‌کنیم، اضافه کرد: قرار است از روز یکشنبه پیش‌رو وارد فصل بودجه شده و همکاران ما به‌صورت دو شیفته کار کنند تا برنامه ششم را به صحن علنی ببریم.

  • منبع : داتیکان