درمقابل وارد کنندگان اسلحه غیرمجاز می ایستیم

رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

28 فروردین 1395

درمقابل وارد کنندگان اسلحه غیرمجاز می ایستیم

بهترین اقدام برای کاهش سلاح غیرمجاز در دست مردم، انسداد مرزهاست

فرهاد افشارنیا در نشست مشترک فرماندهان نیروی انتظامی استان خوزستان با مدیران قضایی استان بر عزم جدی دستگاه قضایی در مقابله با وارد کنندگان اسلحه و مهمات غیرمجاز به کشور تأکید کرد.

مسئله ورود و استفاده غیر مجاز از سلاح تبعات سنگینی دارد،عامل بسیاری از جرائم بویژه قتل های عمد و سرقت های مسلحانه سلاح هایی هستند که به صورت غیر مجاز وارد شده اند.

با وجود فعالیت 170 کارخانه اسلحه سازی در کشور ترکیه، نابسامانی کشور عراق و نبود دولت قوی در این کشور، ورود تعداد زیادی از اتباع بیگانه به کشور و حلال دانستن قاچاق سلاح از سوی علمای اهل سنت، کشور ایران در تهدید ورود سلاح غیرمجاز قرار دارد.

جلوگیری از ورود این سلاح ها،اعمال مجازاتهای سنگین برای قاچاقچیان و همچنین شناسایی و مجازات افرادی که این سلاح ها را حمل میکنند نیازمند تنظیم مقررات جامع برای انتظام امور و همچنین همکاری بین نهادهای انتظامی ،دادگستری،قانونگذاری و مردم است.

اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما و استفاده از ظرفیت رسانه ای شهرستان ها، ایجاد راهکارهای پیشگیرانه برای ورود سلاح به استان، تشدید برخورد با قاچاقچیان سلاح و مهمات ازدیگر اقداماتی است که در زمینه کاهش ورود واستفاده اسلحه قاچاق موثر خواهد بود.

رئیس کل دادگستری استان خوزستان گفت: این دادگستری آمادگی دارد تا در راستای مقابله با ورود اسلحه و مهمات غیرمجاز و برخورد قطع با قاچاقچیان و توزیع کنندگان آن‌ها، گام‌های تازه‌ای از جمله تشکیل شعب ویژه و اختصاصی در این خصوص بردارد.

وی اظهار امیدواری کرد: هرکدام از این جلسات به اتخاذ تصمیمات اصلح برای عموم مردم استان خوزستان بینجامد.

وی گفت: در این خصوص باید کارگروهی از مجربین هر دو دستگاه تشکیل و راهکارهای اصولی و متقن را پیگیری نمایند.

افشارنیا به تشکیل کمیته‌های دیگری از جمله کمیته پیگیری پرونده‌های خاص در استان اشاره کرد و گفت: برای جلوگیری از افزایش نرخ وقوع سرقت و مبارزه با سارقان، علاوه بر فعالیت‌هایی که هم‌اکنون صورت می‌گیرد، باید کمیته‌ای نیز تشکیل گردد تا تصمیمات کلان در این کمیته اتخاذ شود.

وی از عملکرد فرماندهان نیروی انتظامی استان خوزستان در سال 1394 و تعطیلات نوروز سال جاری و همچنین در برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، تقدیر کرد و گفت: برگزاری این نشست‌های مشترک می‌تواند فرصت مناسبی برای ایجاد انس و الفت و همدلی میان دستگاه قضایی و انتظامی باشد.

در ادامه این دیدار فرمانده انتظامی استان خوزستان نیز طی سخنانی از مجموعه ریاست، مدیران و قضات دادگستری استان برای اقدامات و تدابیر صورت گرفته در کاهش شش درصدی وقوع سرقت و رسیدگی به پرونده‌های مهم جنایی در سال گذشته قدردانی کرد.

سردار اسحاقی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص کاهش وقوع تصادفات منجر به فوت در حوزه درون شهری و برون شهری استان، اظهار داشت: استان خوزستان در چهار سال گذشته به صوت متوالی به عنوان استان برتر در کاهش حوادث رانندگی منجر به فوت معرفی شده است.

وی تصریح کرد: آمار حوادث رانندگی استان خوزستان در سال 1394 نسبت به سال قبل از آن، در بخش تصادفات برون شهری 60 درصد و در تصادفات درون شهری 30 درصد کاهش نشان می‌دهد.

سردار اسحاقی افزود: باعث افتخار است که این همه تعامل میان دو مجموعه انتظامی و قضایی استان خوزستان برقرار است و افتخاراتی که از سوی دستگاه انتظامی استان کسب می‌شود، مرهون تعامل سازنده با دستگاه قضایی و حمایت‌هایی است که از سوی رئیس کل محترم دادگستری استان صورت می‌گیرد.

در پایان این نشست فرماندهان انتظامی استان خوزستان با دریافت لوح تقدیر و هدایایی از سوی رئیس کل دادگستری استان مورد تشویق قرار گرفتند.

  • منبع : موسسه حقوقی داتیکان
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32