22 شهریور 1396
عمل شخص دوم مصداق قتل عمد است

عمل شخص دوم مصداق قتل عمد است

وکیل اولیای دم «بنیتا» در گفتگو با داتیکان مطرح کرد. 

داتیکان: در حالی دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات  پرونده بنیتا در شعبه 9 دادگاه کیفری به ریاست قاضی محمد کشکولی امروز به پایان رسید که یکشبنه هفته آینده قاضی رأی خود را صادر خواهد کرد. بنا به گفته دکتر جعفر کوشا وکیل اولیای دم، یکی از مهمترین مباحثی که در جلسه امروز مطرح شد، اعتراض به منع تعقیب شخص دوم این پرونده بوده است. داتیکان در گفتگو با دکتر کوشا در جریان آخرین وضعیت پرونده بنیتا قرار گرفت.  گفتنی است، مرگ بنیتای 8 ماهه در داخل خودروی پدرش که از سوی سارقین دزدیده شده بود، در 50 روز اخیر به عنوان خبر اول بسیاری از رسانه‌ها قرار گرفته است.

جعفر کوشا در ابتدا با بیان اینکه بازپرس برای عمل شخص دوم پرونده مبنی بر قتل عمد نبودن آن، قرار منع تعقیب صادر کرده است، گفت: «با توجه به اینکه اولیای دم اطلاعی از قانون نداشتند، برگه منع تعقیب برای شخص دوم را امضا کردند. این بدان معناست که اولیای دم عمل شخص دوم را قتل عمد ندانسته و شکایتی از وی ندارد. با این حال آنچه مشخص است، اولیای دم به خاطر عدم آگاهی از قانون این برگه را امضا کرده‌اند. در جلسه امروز من به قاضی گفتم که اگرچه این افراد از قانون مطلع نبوده‌ و اقدام به امضای آن نموده‌اند، با این حال آنچه مشخص است این است که اگر شخص دوم مرتکب قتل عمد شده حتی به فرض عدم پیگیری اولیای دم، جنبه عمومی جرم کماکان قابل پیگیری است و باید این پرونده به دادسرا بازگردد. بعد از صبحت‌های من، قاضی نیز موافقت کرد که پرونده دوباره به دادسرا مرجوع شود.»  

عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه عمل شخص دوم نیز مصداق قتل عمد است اظهار داشت: «به نظر می‌رسد با توجه به اعتراضات امروز بنده، احتمالا برای نفر دوم هم بحث قتل عمد مطرح شود. پیش از این نفر دوم مدعی شده بود که من در پیدا کردن نفر اول کمک کرده‌ام و هیچ نقشی در مرگ بنیتا نداشتم ولی شواهد نشان می‌دهد که او نیز می‌توانسته مانع از مرگ کودک شود و عملا نقش مستقیمی در مرگ بنیتا داشته است.»

این وکیل دادگستری در پایان گفت: «در خصوص ادعای پیشین این افراد که گفته بودند مکان پارک ماشین را به اداره پلیس اطلاع داده‌اند نیز باید گفت که پلیس این ادعا را رد کرده است. مکانی که این افراد ماشین را پارک کرده بودند، بسیار خلوت بوده و جرم خیز نبوده که گشت پلیس آنجا مرتب تردد داشته باشد.»

 

  • منبع : www.datikan.com