حقوق بین الملل حقوق بین الملل

7 مهر 1396
مجلس عراق طرح برکناری رئیس‌جمهور را بررسی می‌کند

مجلس عراق طرح برکناری رئیس‌جمهور را بررسی می‌کند

گروهی از نمایندگان عراقی برای برکناری فواد معصوم رئیس‌جمهور کرد عراق اقدام کرده‌اند.

داتیکان: نمایندگان عراقی می‌گویند چون فواد معصوم اقدامی برای جلوگیری از همه‌پرسی استقلال کردستان عراق نکرد پس به سوگند خود برای یکپارچه نگه داشتن عراق وفادار نمانده  و باید از این پست برکنار شود. برخی از نمایندگان خواهان برکناری نمایندگان کرد مجلس هم شده‌اند (متن خبر)

ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی -بزرگترین فراکسیون پارلمان عراق- پشتیبان برکناری فواد معصوم است. بر اساس خبرهای غیررسمی جریان الاحرار (طرفداران مقتدی صدر) و جریان الوطنیه به رهبری ایاد علاوی مخالف برکناری فواد معصوم هستند و سعی دارند مانع به رای گذاشتن این طرح در پارلمان شوند.

در اصل ۶۵ قانون اساسی عراق آمده:‌ «رئیس جمهور، رئیس کشور و نماد وحدت ملی و حاکمیت کشوراست و برای تضمین پایبندی به قانون اساسی و حفظ استقلال عراق، حاکمیت وحدت و تمامیت ارضی آن براساس احکام قانون اساسی تلاش و توجه جدی به خرج خواهد داد.»

در اصل ۷۳ قانون اساسی عراق آمده: «در صورت خالی ماندن پست ریاست جمهوری به هرعلتی، معاون رئیس جمهور جانشین اوست و مجلس نمایندگان باید ظرف سی روز رئیس جمهور جدید را معرفی کند.»

معاون اول رئیس‌جمهور در حال حاضر نوری مالکی است. جریان صدر و برخی نمایندگان اهل سنت به دلیل اختلافاتی که با نوری مالکی دارند سعی در جلوگیری از انجام این کار دارند. روزنامه بغدادپست از قول یک منبع آگاه نوشته با وجود این مخالفتها پارلمان قطعا به برکناری معصوم رای خواهد داد (متن خبر).

فواد معصوم قرار بود در سازمان ملل هم سخنرانی داشته باشد اما هشیار زیباری از رهبران اصلی حزب دمکرات کردستان (جریان بارزانی) و وزیر خارجه سابق عراق نوشته که حبدرالعبادی مانع حضور معصوم در نیویورک شد و فواد معصوم شخصی ضعیف و بی‌لیاقت است.

فواد معصوم از رهبران اتحادیه میهنی کردستان و از اشخاص نزدیک به جلال طالبانی رئیس‌جمهور سابق عراق است. وی هیچوقت به صراحت در مورد همه‌پرسی استقلال کردستان اظهار نظر نکرد. 

  • منبع : http://datikan.com

اخبار مرتبط