حقوق بین الملل حقوق بین الملل

14 مهر 1396
ادامه بحران جدایی‌خواهی کاتالونیا در اسپانیا

ادامه بحران جدایی‌خواهی کاتالونیا در اسپانیا

دادگاه قانون اساسی اسپانیا تشکیل جلسه پارلمان کاتالونیا را ممنوع اعلام کرد تا مانع اعلام استقلال این ایالت شود.

داتیکان: دادگاه قانون اساسی اسپانیا روز پنجشنبه دستور تعلیق جلسات پارلمان ایالتی کاتالونیا در هفته آینده را اعلام کرد. قرار است در این جلسات موضوع استقلال کاتالونیا به بحث گذاشته شود. در این دستور به رئیس مجلس اخطار شده که در صورت تشکیل جلسه پارلمان، او و سایر اعضای هیات رییسه تحت پیگرد قضایی قرار خواهند گرفت.

رهبران کاتالونیا هنوز واکنشی به این دستور نشان دادند اما در روزهای گذشته مقامات محلی کاتالونیا از اجرای سایر دستورات دادگاه قانون اساسی اسپانیا خودداری کرده بودند و همه‌پرسی استقلال با وجود دستور دادگاه مبنی بر توقف آن، روز شنبه برگزار شد که با برخورد پلیس دولتی اسپانیا برای جلوگیری از برگزاری انتخابات به خشونت و درگیری کشیده شد.

کارلوس پوجدمونی رهبر استقلال‌طلبان کاتالونیا اعلام کرده که رای مردم در همه‌پرسی استقلال روز شنبه به این معناست که کاتالونیا حق استقلال را به دست آورده اما تخست وزیر اسپانیا ماریو راخوی از خواسته تا برنامه خود برای اعلام استقلال را لغو کند. با این حال پوجدمونی تاکید کرده برنامه او برای اعلام جدایی در جلسات هفته آینده پارلمان پیگیری خواهد شد و در عین حال با میانجیگری برای حل این منازعه موافق است.

مایو راخوی اعلام کرده که دولت اسپانیا با کسانی که قصد تجزیه کشور را دارند مذاکره نمی‌کند. در واقع راخوی اصرار دارد که پیجدمونی ابتدا باید از تهدید اعلام استقلال صرفنظر کند تا امکان میانجیگری و مذاکره فراهم شود.

با شروع بحران در کاتالونیا دولت مرکزی اسپانیا بیش از ۵ هزار نیروی نظامی و امنیتی را به این منطقه اعزام کرده‌است. در قانون اساسی اسپانیا جدایی هر یک از مناطق کشور ممنوع اعلام شده و مقرر شده که تمام اتباع اسپانیا در حاکمیت ملی کشور سهیم هستند. 

  • منبع : http://www.jurist.org/

اخبار مرتبط