حقوق بین الملل حقوق بین الملل

4 دی 1396
شبکه کارت‌های بانکی ایران و روسیه متصل می‌شوند

شبکه کارت‌های بانکی ایران و روسیه متصل می‌شوند

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از انجام مذاکرات حقوقی ایران و روسیه برای اتصال کارت‌های بانکی خبر داد

داتیکان: مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از انجام مذاکرات حقوقی ایران و روسیه برای اتصال کارت‌های بانکی خبر داد و گفت: ایران در حوزه کارت های اعتباری بین المللی اکنون جدی ترین ارتباط را با روسیه دارد

به گزارش داتیکان به نقل از ایرنا، «داود محمد بیگی» افزود: برای این کار و در حوزه تکنیکیی کارهای خوبی انجام شده و آزمایش های مربوط به آن در حال انجام است.
وی اظهارداشت: البته در یکی دو ماه اخیر مقداری از سرعت، تست ها به دلیل مباحث حقوقی کاسته شده است البته هر ارتباطی بخواهد انجام شود، باید قراردادی بین دو کشور و بانک های مرکزی منعقد شود.
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه سامانه میر روسیه باید در دسامبر عملیاتی می شد، افزود: متاسفانه این امر به دلیل مباحث حقوقی تا کنون انجام نشده زیرا که تا زمانی که قرارداد منعقد نشود، طرف روس برای عملیاتی شدن آن مشکلاتی را بیان کرده است.
محمد بیگی با تاکید بر اینکه تغییرات را برای طرف روس ارسال کرده ایم، ادامه داد: یکی از مباحث اصلی ایران در بحث ارتباطات بین المللی، بحث استانداردهای امنیتی و کسب و کاری است که متاسفانه در کشور با وجود تمام توسعه هایی که در حوزه بانکداری الکترونیک داشتیم، به دلیل نبود ارتباط با جامعه بین المللی بانک های ایرانی هنوز آمادگی لازم را ندارند.
وی در پاسخ به اینکه آیا این کارت ها ارزی خواهند بود، گفت: این کارت‌ها ریالی هستند و مشتری از همین کارت در خارج از کشور استفاده می کند به این صورت که با توجه به نرخی که با بانک توافق شده، بانک مبلغ ارز را پرداخت کرده ولی از حساب مشتری ریال برداشت می کند.
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت: با روسیه هم همین مدل را داریم منتهی نه در حوزه کارت های هوشمند بلکه در حوزه کارت های مگنت این همکاری انجام می شود.
به گزارش ایرنا، اتصال نظام پرداخت ایران به بانکداری بین الملل پس از اجرای برجام در دی ماه سال 94 در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت و مذاکرات آن آغاز شد؛ ناصر حکیمی معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در این باره گفته است که در کنار تلاش برای اتصال ایران به نظام بین الملل پرداخت، انعقاد قراردادهای دو جانبه با کشورهای مختلف در این زمینه را در اولویت خود قرار داده است.
حکیمی، مذاکره با روسیه، جمهوری آذربایجان و عراق را برای پذیرش کارت های ایرانی در بانک های این کشور و به طور متقابل کارت های بانکی کشورهای یاد شده در خاک ایران را نمونه ای از اقدام بانک مرکزی برشمرد.
هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت با موضوع «نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی» روزهای دوم و سوم بهمن ماه امسال در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

 

  • منبع : www.irna.ir

اخبار مرتبط