حقوق بین الملل حقوق بین الملل

6 اسفند 1396
قطعنامه آتش‌بس در سوریه با رأی مثبت تمام اعضای شورای امنیت تصویب شد

قطعنامه آتش‌بس در سوریه با رأی مثبت تمام اعضای شورای امنیت تصویب شد

بمباران مرگبار غوطه ادامه دارد

داتیکان: شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از سه روز مذاکرات فشرده، به اتفاق آراء قطعنامه‎ای را تصویب کرده که خواهان برقراری یک آتش بس ۳۰ روزه در سراسر سوریه شده است. همه ۱۵ عضو شورای امنیت از جمله روسیه، به این پیش نویس که توسط کویت و سوئد ارائه شده بود، رای مثبت دادند.

در این قطعنامه، داعش، القاعده، النصره و دیگر گروه‌های تروریستی که در فهرست سازمان ملل قرار دارند، از آتش‌بس مستثنا شده‌اند.مستثنا شدن گروه‌های وابسته به القاعده از آتش‌بس، از مهمترین خواسته‌های روسیه پیش از تصویب این قطعنامه بود.

 به گزارش اینترنشنال به نقل از فارس، قطعنامه شورا در حالی تصویب شد که بنا بر گزارش ها، تعداد کشته ‏های حملات هوایی ارتش سوریه به ناحیه غوطه شرقی در نزدیکی دمشق، پایتخت، به بیشتر از ۵۰۰ نفر رسیده است. گفته می شود که حداقل ۱۲۷ نفر از کشته‌ها کودک هستند.

هرچند امید می‌رود که با برقراری آتش‌بس زمینه برای امدادرسانی به مردم گرفتار در غوطه شرقی و سایر نواحی جنگ زده سوریه فراهم شود، خبرگزاری رویترز گزارش داده است که مدت کوتاهی پس از تصویب قطعنامه، بخشی از غوطه یک بار دیگر بمباران شد.

دیدبان حقوق بشر سوریه - مستقر در لندن - می گوید که حداقل ۴۱ نفر، از جمله هشت کودک، طی حملات روز شنبه (۲۴ فوریه) در غوطه کشته شدند.

قطعنامه شورا برای آغاز آتش بس تاریخ دقیقی تعیین نکرده ولی از طرفین درگیر خواسته است که "بی معطلی" آن را به اجرا بگذارند.

در این قطعنامه، اشخاص، گروه‌ها و نهادهایی که پیشتر توسط سازمان ملل متحد تروریستی اعلام شده اند، از جمله القاعده، گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و جبهه نصرت (که پس از ادغام با گروه‌های سفلی دیگر هیئت تحریر شام خوانده می شود) نیز از آتش بس مستثنی اعلام شده اند.

  • منبع : http://www.farsnews.com/