رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

3 اردیبهشت 1397
ابطحی: ستاد حقوق بشر قوه قضائیه پیرامون مسائل حقوق بشر در داخل کشور گزارشی ارائه نکرده است

ابطحی: ستاد حقوق بشر قوه قضائیه پیرامون مسائل حقوق بشر در داخل کشور گزارشی ارائه نکرده است

موضوع حقوق بشر در کشور ما مغفول و مبهم مانده است

داتیکان: عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گزارشی را پیرامون مسائل حقوق بشر در داخل کشور ارائه نکرده و بیشتر به موضوعات خارجی پرداخته است.

سید محمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص مذاکره در مورد مسائل حقوق بشری، اظهار داشت: ستادی در قوه قضائیه پیگیر مسائل حقوق بشری است و باید بودجه،عملکرد و کارایی این ستاد را در عرصه بین المللی بررسی کرد.

نتوانسته‌ایم مفاهیم حقوق بشر اسلامی را برای دیگر کشورها تبیین کنیم

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فریاد ما در سازمان ملل پیرامون حقوق بشر تاکنون عقیم مانده است، بیان کرد: وقتی رژیم کودک آل سعود مسئول کمیته حقوق بشر می‌شود و اسرائیل قهرمان ضد تروریسم تلقی می‌شود، باید عملکرد مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در عرصه بین المللی بررسی شود زیرا نتوانسته‌ایم مفاهیم حقوق بشر اسلامی و دیدگاه های خود را برای کشورهای دیگر تبیین کنیم.

وی افزود: نمی‌توان گفت همه کشورها، دست نشانده آمریکا هستند و کشورهایی در مجمع عمومی سازمان ملل هستند که اگر با آن‌ها به صورت منطقی صحبت کنیم، موثر واقع شود. بر اساس آیه شریفه "وَجادِلهُم بِالَّتی هِیَ أَحسَن" دین اسلام، مکتب گفتگو است.

ستاد حقوق بشر قوه قضائیه پیرامون مسائل حقوق بشر در داخل کشور گزارشی را ارائه نکرده است

ابطحی با بیان اینکه میزان پیگیری مسائل حقوق بشر داخلی از سوی ستاد حقوق بشر قوه قضائیه را باید بررسی کنیم، ادامه داد: با وجود فضای سنگین رسانه‌ای و فضای مجازی، ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گزارشی را پیرامون مسائل حقوق بشر در داخل کشور هم ارائه نکرده و بیشتر به موضوعات خارجی پرداخته است.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: معتقدم با توجه به وجود هجمه‌های زیادی که برای سلب اعتماد عمومی از نظام می‌شود و مسائلی که راجع خودکشی ها، تزریقات و شکنجه‌ها پخش می‌کنند، باید مشخص شود که ستاد حقوق بشر قوه قضائیه چه اقدامی انجام داده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اسلام ظرفیت مطلوب و منطق روشنی دارد و می‌توان از آن در زمینه تبین مفاهیم حقوق بشر اسلامی استفاده کرد، اظهار داشت: اگر در داخل کشور برخی خودسرانه از موازین عدول کرده‌اند باید مورد برخورد قرار گیرند و به طریق قانونی مجازات شوند، در صورتی که این شفاف‌سازی را انجام دهیم، مشکلات در حوزه حقوق بشر را در عرصه بین‌المللی نیز مرتفع کنیم.

وی افزود: در یک مقطع از ابتدای انقلاب، مسائلی پیرامون عدم رعایت موازین حقوق بشر در زندان‌ها مطرح شد که امام خمینی (ره)، شهید محمد منتظری را مامور کردند تا به این مسائل رسیدگی کرده و از زندان اوین و سایر زندان‌ها گزارش‌هایی تهیه شود.

موضوع حقوق بشر در کشور ما مغفول و مبهم مانده است

ابطحی بیان کرد: موضوع حقوق بشر در کشور ما مغفول و مبهم مانده است، برای مثال مسائلی مانند کهریزک را مطرح می‌کنند ولی کسی پیگیر آن نیست تا نتیجه کار را ارائه کند و از تبدیل شدن شایعات به واقعیات جلوگیری کند تا منجر به سلب اعتماد عمومی از نظام نشود.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: از آقای محمدجواد لاریجانی که فردی متدین و فرهیخته است می‌خواهم تا موضوعات حقوق بشری داخلی را تعقیب کنند تا گروه‌های دوستی و نمایندگانی که در نشست های بین‌المجالس حضور پیدا می‌کنند راحتی بتوانند به موضوعات حقوق بشری پاسخ دهند.

ابطحی بیان کرد: در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی به برزیل رفتم و در مجلس این کشور از من در مورد پرونده زن متاهلی که با همدستی معشوق خود، همسرش را به قتل رسانده و به اعدام محکوم شده بود پرسیدند، این در حالی بود که جوّ رسانه‌ای سنگینی نیز در این زمینه که چرا این زن را اعدام می‌کنید، ایجاد شده بود، من در برزیل پاسخ دادم و مواضع قانونی و حقوقی نظام اسلامی را تشریح کردم و آن‌هایی که این موضوعات را نمی دانستند، اقناع شدند.

وی افزود: همچنین در آن سفر در مورد سنگسار مسائلی مطرح شد و در پاسخ به آن‌ها، مبانی این حکم و شرایط سخت تحقق جرمی که مجازات آن سنگسار باشد را وقتی تشریح کردم و با احکام اعدام آن‌ها مقایسه کردم، آن‌‎ها قانع شدند که احکام اسلامی به حقوق بشر نزدیکتر است.

حرف‌های زیادی برای گفتن در زمینه حقوق بشر داریم

این نماینده مردم در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: از موضوع حقوق بشر به هیچ وجه نباید دوری کنیم زیرا در این زمینه حرف‌های زیادی برای گفتن داریم.

  • منبع : http://www.icana.ir
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32