رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

18 اردیبهشت 1395
اختیارات کامل به دانشگاه‌ها در پذیرش دانشجوی دکتری از سوی سازمان سنجش

اختیارات کامل به دانشگاه‌ها در پذیرش دانشجوی دکتری از سوی سازمان سنجش

سازمان سنجش دانشگاه‌ها را مجاز کرد به شیوه‌ی مد نظر خود اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع دکتری نمایند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد بر اساس مصوبات جدید دانشگاه‌ها مجاز به برگزاری امتحان، مصاحبه، بررسی سوابق تحصیلی و مدارک دانشجو برای پذیرش دوره دکتری هستند.

ابراهیم خدایی در این باره افزود: آیین نامه اجازه برگزاری امتحان، مصاحبه، بررسی سوابق تحصیلی و مدارک برای پذیرش دانشجویان دکتری به دانشگاه ها را داده است و فعالیت دانشگاه ها در این خصوص خلاف ضوابط نیست.

وی تأکید کرد که آیین‌نامه جدید اجازه برگزاری آزمون کتبی را به دانشگاه‌ها داده و دانشگاه‌ها مجاز هستند علاوه بر امتحان کتبی، با گرفتن مصاحبه شفاهی و بررسی سوابق دانشجو، اقدام به پذیرش در دوره دکتری نمایند و دانشگاه‌ها اختیار کامل را دارند با بتوانند دانشجو مد نظر خود را برگزینند.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: ما به دانشگاه ها اعلام کرده ایم اگر قرار است امتحان کتبی برگزار شود، نباید با امتحان قبلی داوطلب، مشترک باشد. البته دانشگاه‌ها در برخی رشته‌ها چاره‌ای جز برگزاری امتحان کتبی ندارند چرا که برخی از میان رشته‌ای‌ها اصولا از ترکیبی از رشته ها ایجاد شده اند. در نهایت دانشگاه ها کار خلاف ضوابط انجام نمی دهند.

وی درباره اینکه شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی چه زمانی تشکیل جلسه می دهد، افزود: این شورا مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی در رابطه با قانون سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی تشکیل جلسه می دهد.

خدایی ادامه داد: این قانون ۱۸ اسفند ۹۴ نهایی و ابلاغ شد، در این قانون پیش بینی شده است که وزیر علوم تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، دو نفر از روسای دانشگاه ها، و رئیس دانشگاه پیام نور جزء اعضای این شورا بوده و از حق رای برخوردارند و برخی افراد نیز بدون حق رای دراین شورا شرکت می کنند.

وی ادامه داد:  طبیعی است که ما وارد فاز تهیه آیین نامه اجرایی، تعیین شورای سنجش و پذیرش خواهیم شد و برای سال ۹۶ آن قانون ملاک خواهد بود. در آنجا روش پذیرش را توضیح خواهیم داد. موضوع تعدد آزمون‌ها و میزان اعتبار آزمون ها مانند آیین نامه فعلی خواهد بود.

رئیس سازمان سنجش اضافه کرد: تنها تفاوت با قانون فعلی این است که از نظر اجرایی، در قانون فعلی که به آن عمل می کنیم مرحله دوم ۱۰۰ درصد در اختیار دانشگاه است و آزمون مرحله اول غربال‌گر و فقط صرفاً جداکننده نمرات بالاتر بود اما در قانون جدید دکتری ۵۰ درصد آزمون و ۵۰ درصد اختیار دانشگاه ها تاثیر خواهد داشت.

  • منبع : سایت حقوقی داتیکان