اعدام بابک زنجانی‌ها، پول نمی‌شود
31 خرداد 1396

اعدام بابک زنجانی‌ها، پول نمی‌شود

مبارزه با فساد تعارف، شوخی و تبلیغات ندارد

حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی،وزیر دادگستری دربرنامه «نگاه یک» اظهار کرد: بحث اقتصاد مقاومتی بحث بسیار مهمی است و رهبری با علم به اهمیت این موضوع نام سال را اقتصاد مقاوتی،اقدام و عمل گذاشته‌اند زیرا داشتن یک اقتصاد سالم و پویا از ضرورت‌های امروز جامعه ما است و همه مسئولین با کمک مردم باید به تحقق این شعار کمک کنند. وی گفت: مکتب اسلام به مقوله اقتصاد سالم اشارات فراوانی دارد و اقتصاد باید به خود جامعه متکی باشد و اگر این چنین شد زمینه ماندگاری و پایداری در شرایط سخت محقق می شود و قابل مدیریت و تنظیم خواهد بود.

پرداختن به مقوله اقتصاد سالم وبرخورداری جامعه از حداقل رفاه و آرامش از اصول اساسی تمام جوامع است و تمام کشورها در تلاشند جامعه از حداقل رفاه برخوردار باشد و طبیعتا جامعه ما هم از این امر مستثنا نیست و تلاش تمام مسئولین رسیدن به این هدف است.

یکی از مهم‌ترین ابزار‌های رسیدن به اقتصاد پویا و پیشرفته،داشتن سیستم بانکی کارآمد است.داشتن سیستم بانکی قوی و پیشرفته با گردش مالی شفاف یکی از ضروریات است. یکی از عوامل اصلی پیشرفت کشور‌های درجه یک اقتصادی یا توسعه یافته داشتن سیستم بانکی توسعه یافته است ولی متاسفانه در کشور ما ایران، نظام بانکی از ضعف‌های جدی برخوردار است. وی افزود یکی از عواملی که منجر به بلوکه شدن دارایی ایرن در چند روز اخیر در آمریکا شد ضعف نظام بانکی ما در نظام بین‌الملل بود زیرا این سیستم به دلیل عقب ماندگی خود نمی‌تواند از حق ایران دفاع کند.

پورمحمدی افزود: سیستم بانکی تا تأمین نشود ما نمی توانیم قول اقتصاد سالم را بدهیم و باید سیستم بانکی، مالی و پولی کشور با شفافیت، روزآمد و مرتبط با هم کار کند و تمام فعالیت های بانکی تحت نظارت باشد که اگر این طور شد آن زمان می توانیم بگوییم یک گام جدی در جهت سلامت سیستم بانکی برداشته ایم. پورمحمدی افزود: فقط در سال ۹۳ در بحث شبکه الکترونیک ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی داشتیم و حجم تسهیلات بانک ها سالانه چندصد هزار میلیارد تومان است و این گردش بزرگ اقتصادی مراقبت های زیادی می خواهد.

نظارت بر این اقتصاد بزرگ کار سیستم هاست نه افراد و بیش از ۹۰ درصد نظارت بر صحت اجرای قوانین فقط با سیستم امکان دارد و اتکاء به نیروی انسانی حتی نیروی انسانی سالم اشتباه است.حتی اگر همه دادگاه ها و دستگاه های نظارتی چند نوبته در بحث مبارزه با فساد کار کنند تا سیستم اجرای الکترونیک و دولت الکترونیک محقق نشود راه به جایی نخواهیم برد.بنابراین ما نیاز به یکپارچه سازی و تجهیز سیستم های اطلاعاتی داریم که تحقق این امر مستلزم بسیج همگانی است.همه باید به دولت که با این نگاه جدی آمده و می خواهد طرح های گذشته را تکمیل کند کمک کنیم.

مشکلات سیستم بانکی حتی منجر به این نظر از سوی برخی محققین شده است که می‌گویند:اگر برجام برداشته شود، به راحتی نمی‌توانیم به دلیل ضعف‌های اجرایی و عملیاتی است که دچار آن هستیم در اقتصاد بین‌المللی وارد شویم.

پورمحمدی در رابطه با نظام مالیاتی کشور نیز خاطرنشان کرد: نظام مالیاتی در هر کشوری بسیار حائز اهمیت است. اقتصاد کشور‌های صنعتی و پیشرفته بر مبنای مالیات حرکت می‌کند اما متاسفانه در کشور ما نظام مالیات گیری و مالیات دهی دچار مشکلات اساسی است و بارها اعلام شده که سیستم مالیاتی کشور باید الکترونیکی شود. البته در دو سال اخیر گام‌های خوبی در این راستا برداشته شد و درآمد مالیاتی کشور رشد پیدا کرده است.  در حال حاضر متاسفانه ما با بخش بزرگی از فرارهای مالیاتی مواجه هستیم و حتی بسیاری از نهادها و شرکت‌های دولتی وجود دارند که از مالیات فرار می‌کنند. در واقع اقتصادی که مالیات را پرداخت نکند رو به فساد می‌رود زیرا یکی از ارکان سلامت سیستم اقتصادی کشور سیستم مالیاتی است.

وی افزود: از سال گذشته سیستم گمرکی در گمرک وارد شد و درآمد گمرکی ما ظرف دو سال گذشته دو برابر شده و قاچاق نیز کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد:در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش تمام نهاد‌ها و قوا دارای اهمیت است به عنوان مثال نقش وزارت دادگستری در اجرای عدالت و تضمین اجرای حقوق، سالم سازی محیط کسب و کار و حمایت از حقوق مالکیت بسیار بااهمیت است.

وزیر دادگستری افزود:مهم‌ترین عامل سرمایه‌گذاری به ویژه در مراودات خارجی این است که سرمایه‌گذاربه این اطمینان برسد که سرمایه‌اش در معرض تهدید نیست و از سرمایه و کارآفرینی اش حمایت می شود، این شرایط را وزارت دادگستری و قوه قضائیه با مراقبت ازقانون تجارت فراهم می‌کنند.

نقش و جایگاه وزارت دادگستری برای مبارزه با فساد نیز اساسی است. مشکل ما در این مبارزه کمبود قوانین نیست حتی ما تورم قوانین و اصطکاک آنها با هم را داریم،ما نیاز به رفع ابهام از قوانین و شفاف سازی داریم.مهمترین بخش مبارزه با فساد، اجرای خوب، قوی و به موقع قوانین است.پورمحمدی افزود: اگر مجریان ما قانون را خوب رعایت کنند و انضباط اجرایی و نظارت دقیق محقق شود جلوی فساد گرفته خواهد شد.

وزیر دادگستری در خصوص مؤسسات اعتباری غیرمجاز افزود: تعاونی اعتباری یعنی یک صندوق قرض الحسنه که کارکنان پول بگذارند و به هم وام بدهند که اندازه و تعداد آن محدود است در دولت گذشته وزارت تعاون سابق مسئول مجوز دادن به این تعاونی ها بود و کسانی پیدا شدند که این مجوزها را تبدیل به بانک کردند.

وی گفت: ما امروز به مؤسساتی ۵۰۰ شعبه رسیده ایم که گیرهای بزرگی دارند و بعضی از آنها بیش از دو میلیون سپرده گذار دارند و حالا به یک معضل و یک غده سرطانی در اقتصاد کشور تبدیل شده اند که به راحتی درمان نمی شوند.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: ما جلوی فعالیت های این دست مؤسسات را گرفته ایم و برای بررسی حساب هایشان بازرس فرستاده و حساب ها را به بانک های بزرگ منتقل کرده ایم.

وزیر دادگستری تاکید کرد: در دو سال گذشته تمام تلاش خودمان را کردیم که جلوی فساد را بگیریم، فساد تعارف، شوخی و تبلیغات ندارد و گام اول جلوی توسعه فساد را گرفتن است.

وی در خصوص معرفی مسئولان در صورت فساد افزود: قوانین دولت به کرات گفته شده و هیچ متخلفی از مقام بالا، متوسط و پایین دفاع نخواهد کرد و خط قرمز نداریم و این مسئله به دستگاه های قضائی اعلام شده که با هر متخلفی با هر مقامی برخورد شود.

وزیر دادگستری در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه گفته می‌شود در پرونده بابک زنجانی و مهدی هاشمی تسویه حساب‌های سیاسی صورت گرفته است، گفت: از جزئیات این موضوع اطلاعی ندارم اما سخنگوی محترم قوه قضاییه پیوسته گزارش‌های مربوط را ارائه می‌دهند تا شائبه‌ها برطرف شود اما اگر هم کسی گفت پرونده‌ها سیاسی است آیا باید از محاکمه دست برداریم؟ مبارزه با فساد امری است که در هیچ شرایطی نباید متوقف بماند. جایی که فساد بروز پیدا کند رشد و تعالی بیرون خواهد رفت. بنابراین نباید گفت که اگر مدیری فساد کرده خدمت‌هایی هم داشته است بلکه باید به فکر پیشرفت کشور، امید به آینده و اعتماد ملت بود چرا که اینها از همه عوامل مهم‌تر هستند.

وی ادامه داد: برای مثال در پرونده بابک زنجانی برای عموم مردم مجازات بابک زنجانی مهم‌تر است یا بازگشت پول؟ حال فرض کنید که متهم را اعدام کردند. آیا این موضوع برای مملکت پول می‌شود؟ البته منظور این نیست که متخلف محاکمه نشود بلکه اولویت مهم‌تر است.

پورمحمدی در رابطه با پرونده کرسنت گفت: در این پرونده قراردادی صورت گرفته اما به آن عمل نشده است. البته ضعف‌هایی هم داشته است که متاسفانه قرارداد اجرا نشده و طرف مقابل ادعای خسارت زیاد دارد که این موضوع به دعوای بین‌المللی تبدیل شده است. حال اینکه چه کسی فساد کرده و چقدر فساد در این پرونده صورت گرفته موضوع دوم است؛ چرا که موضوع اصلی، حل پرونده و خساراتی است که متوجه کشور شده است.

وی گفت: اگرچه با اجرای برجام موانع بسیار زیادی برطرف شد و تصویر زشتی که از ما ارائه داده بودند کنار گذاشته شد و موفق شدیم اهرم های فشار علیه ملت را برطرف کنیم اما اساس حرکت ما باید حرکت از درون باشد.

پورمحمدی افزود: درست است که دیگر در جایگاه متهم یا محکوم نیستیم و در موقعیتی مناسب و فعال قرار گرفته ایم، اما باید مراقب تزویر و پیمان شکنی دشمن هم باشیم.

  • منبع : موسسه حقوقی داتیکان

اخبار مرتبط

آخرین وضعیت پرونده حسن رعایت از زبان سخنگوی قوه قضائیه

10 تیر 1399
آخرین وضعیت پرونده حسن رعایت از زبان سخنگوی قوه قضائیه

«روح الله زم» به اعدام محکوم شد

10 تیر 1399
«روح الله زم» به اعدام محکوم شد

بررسی حقوقی قتل رومینا اشرفی

10 خرداد 1399
بررسی حقوقی قتل رومینا اشرفی

تلاش‌های خوبی برای پرداخت بدهی بابک زنجانی صورت گرفته است

3 خرداد 1399
تلاش‌های خوبی برای پرداخت بدهی بابک زنجانی صورت گرفته است

فعال شدن صفحات اجتماعی بابک زنجانی پس از چند سال

20 اردیبهشت 1399
فعال شدن صفحات اجتماعی بابک زنجانی پس از چند سال

"آيين نامه پيشنهادي قوه قضاييه ضربه اي مهلك بر بنيان عدالت قضايي است"

14 اردیبهشت 1399

سه داروخانه محتکر ماسک پلمب شد

5 اسفند 1398
سه داروخانه محتکر ماسک پلمب شد

محکومیت قطعی جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی به ۲۵ سال حبس

15 بهمن 1398
محکومیت قطعی جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی به ۲۵ سال حبس

همایش با ظرفیت ها و امتیازات مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران برای حل و فصل اختلافات تجاری

27 آذر 1398
همایش با ظرفیت ها و امتیازات مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران برای حل و فصل اختلافات تجاری

خروس تخم‌گذار در آتش

4 آبان 1398
خروس تخم‌گذار در آتش

دومین بخش از دوره عمومی آموزش داوری جریان داوری

4 آبان 1398
 دومین بخش از دوره عمومی آموزش داوری جریان داوری

اعدام یا زندان، چه مجازاتی در انتظار روح الله زم است؟

23 مهر 1398
اعدام یا زندان، چه مجازاتی در انتظار روح الله زم است؟

محکمه حیوانات

4 آبان 1398
محکمه حیوانات

ادعاهای زنگنه علیه زنجانی تحت عنوان اتهامی نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و افترا قابل پیگیری است

23 تیر 1398
ادعاهای زنگنه علیه زنجانی  تحت عنوان اتهامی نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و افترا  قابل پیگیری است

کاهش قیمت دلار در نبود تقاضا

23 تیر 1398
کاهش قیمت دلار در نبود تقاضا

پزشکان با پیوند عضو اعدامیان مخالف هستند

15 تیر 1398
پزشکان با پیوند عضو اعدامیان مخالف هستند

روند پیگیری و شناسایی اموال بابک زنجانی

11 تیر 1398
روند پیگیری و شناسایی اموال بابک زنجانی

آلکاپون نخستین مجرم پولشویی در دنیا/ شورای عالی مبارزه با پولشویی در ایران ناکارآمد است

2 تیر 1398
آلکاپون نخستین مجرم پولشویی در دنیا/ شورای عالی مبارزه با پولشویی در ایران ناکارآمد است

گزارش قوه قضاییه از دیدارهای پر ابهام به هیات مجلس

1 تیر 1398
گزارش قوه قضاییه از دیدارهای پر ابهام به هیات مجلس

از این به بعد طناب دار تنها روش اعدام نیست

28 خرداد 1398
از این به بعد طناب دار تنها روش اعدام نیست