رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

31 شهریور 1397
فقط روسپیان سیاسی بر این جنایات سکوت می‌کنند

فقط روسپیان سیاسی بر این جنایات سکوت می‌کنند

یادداشتی از دکتر محمد شریف درباره واقعه تروریستی اهواز

محمد شریف

داتیکان: موضع‌گیری در برابر این فاجعه در برابر اینگونه به خاک و خون کشیدن انسان‌ها، وظیفه تمامی جریان‌ها و اشخاص ایرانی است که علی‌رغم تمامی اختلافاتی که باهم دارند حداقل در دفاع از بشریت و حق حیات که نگین حق‌های بشری است، باهم اشتراک دارند، یا مدعی هستند که بر این امر مشترکند. فقط روسپیان سیاسی، بر این جنایات سکوت می‌کنند، یا از وقوع آن به وجد می‌آیند. رسانه‌هایی که حتی از انتساب مباشرین بی‌رحم این کشتار جمعی، به تروریسم خودداری می‌کنند، همان‌هایی هستند که اشغال سوریه توسط داعش، و ده‌ها جریان تروریستی رنگارنگ را با سکوت برگزار کردند و حال از مقابله با آن‌ها به زاری پرداختند.

اگر تمامی مردم ایران که قربانی این جنایتند، همبستگی خود را در برابر مقابله با مباشرین آن و حامیان حکومتیشان، آشکار ننمایند، چه بسا باید در انتظار تکرار آن در سایر شهرها بنشینند. این مردم ایرانند که از یکسو در نتیجه تحریم‌های آمریکا، و خروج از برجام که ناقض بدیهی‌ترین موازین حقوق بین‌الملل است، با آشفتگی اقتصادی مواجه شده‌اند و از دیگر سو قربانی تروریسم کور جریان‌هایی شده‌اند که آبشخورشان را باید در دولت متبوع اکثریت قریب به اتفاق حادثه 11 سپتامبر جستجو کرد.

در چنین وضعیتی، مقامات حکومتی در ایران، باید به راهکاری صریح و مؤثر جهت تقویت همبستگی بین مردم برآیند. مقابله با حامیان مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی جریان‌های تروریستی، که مباشر اینگونه کشتار جمعی هستند تنها در پرتو همبستگی بین مردم و حکومت در ایران میسر است. اگر در پی تقویت این همبستگی برنیاییم، باید منتظر قربانیان دیگری بنشینیم. از سوی دیگر، باید دید جریان‌ها و اشخاص مدعی ایرانی بودن و مدعی حمایت از حقوق بشر، در برابر این کشتار بی‌رحمانه جمعی چه موضعی خواهند گرفت. تعیین ماهیت این جریان‌ها و اشخاص در چنین وقایع فاجعه باری بارز می‌گیردد.

این عملیات از حیث نحوه عمل و مباشرین آن، از حادثه 11 سپتامبر وحشیانه‌تر و بزدلانه‌تر است و مباشر آن در نخستین گمان، دولت متبوع اکثریت حوادت تروریستی مشابه و همچنین 15 تن از 19 تن مباشرین حادثه 11 سپتامبر است.  

  • منبع : www.datikan.com
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32