رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

15 آذر 1397
ترکیه برای دو تن از نزدیکان بن سلمان قرار بازداشت صادر کرد

ترکیه برای دو تن از نزدیکان بن سلمان قرار بازداشت صادر کرد

داتیکان: در جریان رسیدگی به پرونده قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی، دادستانی استانبول قرار بازداشت دو مقام بلندپایه عربستان را صادر کرد. یکی از این دو سعود الاقحطانی، از نزدیک‌ترین مشاوران ولیعهد عربستان  و دیگری احمد العسیری است.

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما به نقل از بی بی سی، ترکیه روز چهارشنبه ۱۴ آذر (۵ دسامبر) اعلام کرد که دادستانی استانبول در ادامه رسیدگی به پرونده جمال قاشقچی برای برای دو مقام برجسته و نزدیک به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، احمد العسیری و سعود القحطانی، قرار بازداشت صادر کرده است.

دولت ترکیه از عربستان خواسته است که این دو متهم را به آن کشور تحویل دهد.

اگرچه برای سعود القحطانی، مشاور نزدیک محمد بن سلمان در عربستان نیز قرار بازداشت صادر شده، ولی او همچنان آزادانه در این کشور رفت و آمد می‌کند.

قرار بازداشت دیگر از سوی دادستانی استانبول به احمد العسیری، معاون سابق سازمان امنیت عربستان سعودی مربوط میشود که او نیز اکنون در عربستان به سر می‌برد.

چاوش‌اوغلو: عربستان باید شفاف عمل کند

به گزارش خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه مولود چاوش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه که برای مذاکره با همتایان اروپایی خود در بروکسل به سر می‌برد، خواستار شفافیت عربستان سعودی در مقابل جامعه بین‌المللی و همکاری این کشور برای روشن کردن ابعاد تاریک پرونده قتل جمال خاشقچی شد. چاوشاوغلو گفت عربستان باید امکانات و زمینه تحقیق کامل این پرونده را فراهم کند.

روز چهارشنبه رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز در بروکسل خواستار تشکیل یک گروه تحقیق بین‌المللی درباره پرونده قتل جمال خاشقچی شد.

عربستان در پی فشارهای بین‌المللی اعلام کرده که تعدادی از کسانی که در این پرونده دخالت داشته‌اند را مورد بازجویی قرار داده یا بازداشت کرده است.

بنا به گزارش‌های رسمی سعود القحطانی پس از اولین دور بازجویی در عربستان آزاد شده است.

حسن ییلماز، دادستان کل استانبول در این باره گفت: «با توجه به اطلاعاتی که دادگاه در باره این پرونده جمع‌آوری کرده دادستانی به این نتیجه رسیده که ظن  قوی در باره دخالت احمد العسیری و سعود القحطانی، به عنوان برنامه‌ریزان این قتل وجود دارد.»

عدم اعتماد به دادگاه عربستان

مقامات قضایی ترکیه با صدور حکم بازداشت احمد العسیری و سعود القحطانی فشار بر عربستان سعودی را برای روشن کردن پرونده قتل جمال قاشقچی افزایش داده‌اند.

به گفته یکی از مقامات ترکیه "این گام دادستانی در جهت صدور حکم بازداشت علیه احمد العسیری و سعود القحطانی روشن می‌کند که مقامات عربستان اقدام رسمی برای محاکمه عاملان این قتل انجام نداده‌اند".

دولت ترکیه به دلیل وقوع قتل خاشقچی در این کشور بارها درخواست کرده که عربستان مظنونان به قتل خاشقچی را برای تحقیقات بیشتر و محاکمه به دستگاه قضایی ترکیه تحویل دهد.

جامعه بین‌المللی نیز به عزم واقعی عربستان برای روشن کردن پرونده قتل روزنامه‌نگار منتقد این کشور به دیده تردید می‌نگرد. مقامات ترکیه می‌گویند از طریق تحویل این دو تن به ترکیه عربستان می‌تواند تا حدی این تردید را برطرف کند.

روز سه‌شنبه ۱۳ آذر (۴ دسامبر) تعدادی از سناتورهای آمریکایی اعلام کردند  که شکی در این موضوع ندارند که محمد بن سلمان آمر قتل جمال خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول بوده است.

این اظهارنظر سناتورهای آمریکایی پس از شنیدن گزارش محرمانه جینا هاسپل، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بیان شد.

اعزام گروه قتل از ریاض

با وجود این که گزارش نهادهای امنیتی آمریکا دال بر دخالت شاهزاده عربستان سعودی در قتل قاشقچی است، اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور همچنان از عربستان دفاع می‌کند.

ترامپ گفت که در این باره نمیتواند به طور قطعی بگوید که محمد بن سلمان در این قتل دخالت داشته است، اما حتی اگر فرمان قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان به دستور بن سلمان نیز صورت گرفته باشد او همچنان به دفاع از این کشور ادامه خواهد داد.

تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا از حزب مخالف دموکرات و حتی از نمایندگان حزب جمهوری‌خواه این کشور خواستار وضع تحریم‌های شدید علیه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی شده‌اند.

جمال خاشقچی در اواخر ماه اکتبر سال جاری پس از مراجعه به کنسولگری عربستان برای دریافت مدارک ازدواج به قتل رسید. عربستان سعودی تا مدت‌ها قتل قاشقچی را انکار می‌کرد و در پی فشارهای بین‌المللی آن را به عوامل خودسر در کنسولگری نسبت داد. 

روزنامه "وال‌استریت ژورنال" نیز گزارشی درباره نتایج تحقیقات سازمان سیا درباره پرونده قتل خاشقجی منتشر کرده است. بر اساس گزارش این روزنامه و به نقل از یک منبع آگاه، قتل خاشقجی بدون مشارکت محمد بن سلمان ممکن نبوده است.

  • منبع : خبرگزاری صدا و سیما