با موافقت مجلس، اختیارات سازمان تعزیرات افزایش یافت

رویدادهای حقوقی رویدادهای حقوقی

25 اردیبهشت 1395

با موافقت مجلس، اختیارات سازمان تعزیرات افزایش یافت

با افزایش اختیارات سازمان تعزیرات، راه مقابله با قاچاق کالا هموار شد

اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضایی وحقوقی در مجلس از افزایش اختیارات سازمان تعزیرات برای مقابله با قاچاق کالا وهمچنین تصویب کاهش عناوین مجرمانه برای افزایش صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی برای مقابله با قاچاق در کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه خبر داد.

محمدعلی اسفنانی گفت: چندی پیش رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در سخنان خود به ضرورت افزایش صلاحیت‌های تعزیرات برای مقابله با قاچاق، اشاره کرده بودند. ما درادامه سخنان ایشان و برای مبارزه با قاچاق کالا که مانند موریانه به اقتصاد کشور آسیب می‌زند، در لایحه برنامه ششم توسعه پیشنهاداتی داشتیم. مهم‌ترین این پیشنهادات افزایش افزایش صلاحیت سازمان تعزیات حکومتی، برای مقابله با قاچاق بود، که در نهایت در در کمیسیون تلفیق برنامه ششم نیز به تصویب رسید.

 نماینده مردم فریدن، فریدون شهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی، در تشریح مصوبه مجلس در کمیسیون تلفیق برنامه ششم برای افزایش اختیارات سازمان تعزیرات برای مقابله با قاچاق، تصریح کرد: پیشنهادی مبنی بر جرم‌زدایی در کمیسیون تلفیق برنامه ششم مطرح شد تا عناوینی که خیلی مجرمانه نیستند جرم‌زدایی شده و به صلاحیت تعزیرات اضافه شود بدین صورت که با کاهش عناوین مجرمانه بتوان آنها را در سازمان‌هایی چون تعزیرات حکومتی رسیدگی کرد و نیاز به فرستادن این پرونده‌ها به دستگاه قضایی نیست.

وی با یادآوری اینکه کاهش عناوین مجرمانه و افزودن آن به صلاحیت تعزیرات مستلزم مصوبه قانونی است، گفت: در صورت تصویب نهایی، دستگاه قضایی یا دولت مکلف می‌شوند که برخی عناوین مجرمانه را حذف یا درجه جرم را کاهش و آن را به تخلف تبدیل کنند زیرا عناوین مجرمانه به طور مصداقی در برنامه ششم توسعه ذکر نمی‌شود.

اسفنانی با یادآوری انتقاد رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در خصوص عدم حضور یگان ویژه در این سازمان با وجود ضرورت قانونی، گفت: نیروی انتظامی به دلیل مشکلات مالی نمی‌تواند یگان ویژه در سازمان تعزیرات حکومتی مستقر کند از این رو افزایش صلاحیت‌های تعزیرات ضروری و موثر واقع خواهد شد.

وی افزود: در حقیقت اگر قرار باشد سازمانی در کشور تحت عنوان سازمان تعزیرات حکومتی فعالیت کرده و موظف به برخورد با قاچاق و تقلب باشد بهتر است صلاحیت قانونی قابل توجهی به آن داده شود، البته باید صلاحیت سازمان‌های موازی با این سازمان نیز به نوعی حذف شود تا سازمان تعزیرات حکومتی به طور کامل انجام وظیفه کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: در صورت افزایش نیافتن صلاحیت‌های سازمان تعزیرات حکومتی و همچنین حذف نشدن صلاحیت سازمان‌های موازی با سازمان تعزیرات حکومتی به خصوص در حوزه مبارزه با قاچاق برخوردها موفقیت آمیز نخواهد بود.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: پیشنهاد نمایندگان در کمیسیون تلفیق برنامه در خصوص جرم زدایی صرفا برای افزایش صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی مطرح و تصویب شد.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی ضمن انتقاد از عدم استقرار یگان ویژه در سازمان تعزیرات حکومتی، افزایش صلاحیت‌های سازمان تعزیرات حکومتی را منوط به مصوبه قانونی مجلس دانست.

  • منبع : موسسه حقوقی داتیکان
کد امنیتی * CAPTCHA reload_32