27 اردیبهشت 1395

ایمن سازی فضای مجازی نیازمند عزم ملی است

ایمن سازی فضای مجازی نیازمند عزم ملی است تأکید دادستان تهران بر ایمن سازی فضای مجازی با کمک تمامی دستگاه‌های مربوطه

دادستان تهران، وجود عزم ملی را مهمترین مسأله در ایمن سازی فضای مجازی دانست و تأکید کرد که برای رسیدن به این توفیق، تمامی دستگاه‌ها باید با تمام توان خود در این زمینه اقدام نمایند.

دکتر جعفری دولت‌آبادی در نشست دیروز خود با قضات نواحی 21 و 31 دادسرای عمومی و انقلاب تهران این مسائل را مطرح کرد.

ضرورت ایمن‌سازی فضای مجازی

در ابتدای جلسه، دکتر جعفری دولت‌آبادی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد وضعیت فضای مجازی اظهار امیدواری کرد برگزاری این جلسه سرآغاز اقدام دستگاه‌های مسوول، برای تغییر وضعیت در فضای مجازی باشد.

دادستان عمومی تهران با تأکید بر این که ایمن­ سازی فضای مجازی، مستلزم وجود عزم ملی است، توجه دستگاه‌­ها به انجام وظایف خود در این زمینه را امری ضروری دانست.

نکته دیگری که مورد تأکید دادستان تهران قرار گرفت، افزایش شمار و گستره تهدیدات فرهنگی و اجتماعی در جامعه بود؛ وی این امر را مبین تلاش دشمن برای نفوذ به این حوزه­ها و به‌ویژه نفوذ در جوانان دانست.

جعفری دولت­ آبادی راهکار اصلی در مقابله با آسیب­های فضای مجازی را هوشیاری مردم و انجام وظایف دستگاه‌های ذی‌ربط خواند و با تصریح به اقدامات دشمن در فضای مجازی که در جهت استفاده از جاذبه­های جنسی و مالی صورت می‌گیرد، اظهار داشت دشمن با استفاده از این فضا برای تبدیل جوانان ایرانی به نسلی فاقد اراده فعالیت می­کند.

تبدیل تهدید به فرصت

دادستان تهران گزارش­های ارائه شده از سوی مسوولان حوزه­های فرهنگی و اجتماعی در خصوص تهدیدات فضای مجازی و آسیب­های پیش رو را مورد توجه قرار داد و از جمله  با اشاره به افزایش جرایم در فضای مجازی گفت: امروزه فضای مجازی به تهدید جدی تبدیل شده است و تدبیر و چاره­اندیشی از سوی مسوولان را می­طلبد.

وی مهم­ترین تهدیدهای موجود در فضای مجازی را انتشار مطالب مبتنی بر جاذبه­های جنسی، مطالب ضد دین، مطالب و محتویات مبتذل و مستهجن  در راستای افول ارزش­های اخلاقی و دینی در جامعه و نقض حریم خصوصی افراد اعلام کرد و در مقابله با این تهدیدات، اقدامات قضایی را به تنهایی کافی ندانست و اظهار داشت: اقدامات قضایی در کنار حمایت­های دستگاه­های اجرایی و انجام وظیفه از سوی دستگاه‌های مرتبط کارساز خواهد بود.

دکتر جعفری دولت­آبادی اظهار امیدواری کرد که با آمادگی دادسرا و همکاری مسوولان اجرایی، تهدیدها در فضای مجازی به فرصت­ تبدیل شود. وی در جهت هشدار به خانواده­ها، به قتل ستایش قریشی و قتل فجیع دیگری که اخیراً در مشهد رخ داده، اشاره کرد و از خانواده­ها خواست تا بر اوقات تنهایی و خلوت فرزندان و چگونگی گذران اوقات فراغت آنان نظارت داشته باشند.

این مقام قضایی اقداماتی نظیر ترویج مطالب و محتویات متضمن نفی نظام اسلامی، ضدیت با قانون اساسی، ضدیت با اسلام و ارزش­ها و موازین اسلامی، ترویج قومیت­گرایی و ایجاد اختلاف بین مردم و مسوولین القای حس بی­اعتمادی نسبت به مسوولان، تضعیف مقامات رسمی و انتشار اخبار کذب و غیرواقعی را مغایر با رسالت و اهداف رسانه­های مکتوب و مجازی دانست.

لزوم نظارت بر آتلیه‌های عکاسی


جعفری دولت­ آبادی به برخی پرونده­های مهم در حوزه فضای مجازی از جمله طرح پرونده‌های موسوم به عنکبوت یک و دو در ناحیه 31 دادسرای تهران اشاره کرد و با ذکر برخی اقدامات ضابطین در جهت اشراف بر پنجاه آتلیه عکاسی پنجاه مزون و پنجاه آرایشگاه دارای فعالیت غیرمجاز، مسدودسازی بسیاری از صفحات متضمن تصاویر و مطالب مبتذل و مستهجن، برخورد با چنین فعالیت­های مجرمانه  را امری ممکن دانست و دقت بیشتر خانواده­ها در این عرصه و کنترل رفتار جوانان در کنش با فضای مجازی را ضروری خواند.

در ادامه بابایی سرپرست ناحیه 31 دادسرای عمومی و انقلاب تهران، توضیحاتی در خصوص این ناحیه دادسرا و تعداد آمار و پرونده­های آن ارائه و کمبود کادر قضایی و اداری و آمار قابل توجه پرونده­های این ناحیه دادسرا را از اهم مشکلات موجود اعلام کرد.

بابایی بر حضور دادستان در حوزه­های مختلف فضای مجازی از جمله لزوم نظارت بر محتوای بازی­های رایانه­ای تأکید کرد و افزود: امروزه 21 میلیون کاربر در حوزه  بازی­های رایانه­ای در کشور وجود دارد که عموماً در رده سنی کودکان و نوجوانان هستند.

سرپرست دادسرای جرایم رایانه‌ای با اشاره به ارتباط این دادسرا با ستاد بازی‌های رایانه­ای اعلام، اظهار داشت: رصد این ستاد­ بیش­تر اجتماعی­محور است  و ضروری است در حوزه­های اخلاقی، امنیتی و سیاستی رصد لازم به عمل آید و نتیجه به دادسرا گزارش گردد.

بابایی هم­چنین به برخی اقدامات مجرمانه که از طریق فضای مجازی و شبکه­های مربوطه رخ می­دهد،  که از آن جمله کپی کردن کارت عابر بانک از طریق دستگاه کپی کننده اطلاعات این‌گونه کارت‌ها و برداشت وجه از حساب اشخاص اشاره کرد.

فریدون امیرآبادی فراهانی سرپرست ناحیه 21 دادسرای تهران که به جرایم علیه اخلاق و برخلاف عفت عمومی رسیدگی می­کند، جرایم داخل در صلاحیت این ناحیه دادسرا را خرید و فروش، تهیه و توزیع سی‌دی‌های مبتذل  و مستهجن، قاچاق مشروبات الکلی، مزاحمت برای بانوان و کودکان در معابر و جرایم مرتبط با قاچاق انسان اعلام کرد .

در این جلسه هم­چنین یک زن داوطلب که سابقه فعالیت در عرصه فضای مجازی از طریق انتشار تصاویر مبتذل در قالب مدلینگ فعالیت داشت، به تشریح چگونگی گرایش به این اقدام مجرمانه پرداخت و ضمن ابراز ندامت، مراقبت خانواده­ها نسبت به فعالیت فرزندان خود در این حوزه و اجتناب جوانان از اغوای نسبت به درآمدهای کاذب و نامشروع ناشی از این فعالیت­های مجرمانه را ضروری دانست؛

در پایان جلسه دولت‌آبادی دادستان تهران به جمع ­بندی مطالب پرداخت؛ از جمله درخواست­های مطرح از سوی برخی قضات زن برای انتصاب آنان به سمت بازپرسی فضای فعلی را موافق با این درخواست ارزیابی نکرد و اعلام نمود مبنای دادستانی تهران برای ارتقای قضات زن احراز شایستگی برای تصدی برخی سمت‌ها است.

دکتر جعفری دولت‌آبادی مشکل ساختمان نواحی دادسرا را محدود به دادسرای جرایم رایانه‌ای ندانست و با اعلام شروع عملیات احداث چندین ساختمان برای دادسرای تهران، ابراز امیدواری کرد که مشکلات موجود تا پایان سال آینده، تا حدودی مرتفع گردد.

وی هم­چنین ایده ادغام دو دادسرای ارشاد و جرایم رایانه‌ای را مطرح کرد و با عنایت به این که امروزه بیشتر فضای مجازی، در حوزه­های فرهنگی، اخلاقی و اجتماعی مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد، اجرای این ایده را قابل بررسی و عملی دانست.

این مقام قضایی خروج نیروهای دارای سابقه قضایی بالا از دادسرای تهران را مشکلی اساسی خواند که ضروری است در جهت رفع آن تدابیر لازم اتخاذ گردد. وی پیش‌بینی کرد تا پایان مردادماه سال جاری، جلسات مشترک با نواحی دادسرا به انجام رسد تا پس از آن بتوان به تحلیل وضعیت نواحی دادسرا بر اساس موجودی پرونده­ها و سایر شاخص‌ها پرداخت.

تدبیر دیگری که در برنامه دادستانی تهران به منظور تأمین نیروی قضایی قرار گرفته و دکتر جعفری دولت‌آبادی به آن اشاره کرد، ارتقای سطح دادیاران واجد شرایط  و دارای حداقل پنج سال سابقه قضایی به سمت بازپرسی است.

لزوم کاهش پرونده‌ها و نظارت بر زندان


دادستان عمومی تهران در برخورد با پدیده شرکت­های هرمی و پیشگیری از جرایم این حوزه، ورود ضابطان تخصصی به این عرصه را امری ضروری خواند و ضمن اشاره به اقدام مناسب وزارت اطلاعات در این خصوص، به  لزوم همکاری این وزارت‌خانه در این عرصه اشاره کرد.

جعفری دولت­ آبادی به مشکل زندانیان بلاتکلیف و اقدامات دادستانی در این راستا پرداخت و از حضور تعدادی متهم زندانی تحت قرار وثیقه یا کفالت خبر داد و از سرپرستان خواست که  یکی از دادیاران را برای نظارت بر زندانیان و متهمان تحت قرار منصوب نموده و باید وضعیت متهمانی که بیش از یک سال به صورت بلاتکلیف در زندان به سر می‌برند را رصد و پیگیری نمایند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران ارتباط قضات دادسرا با محاکم را راهکاری مؤثر برای صدور احکام متقن در دادگاه‌ها دانست  و ضمن تأکید بر ضرورت مستدل و مستند بودن کیفرخواست­های صادره، اظهار داشت این که با وجود صدور کیفرخواست­های متقن و مستدل و مستند، حکم به برائت متهم از سوی محاکم صادر شود، مانع این امر نخواهد بود که سرپرستان دادسرا مطابق مقررات درخواست تجدیدنظر خواهی نمایند.

وی هم­چنین نظارت سرپرست بر دادیاران و بازپرسان را زمینه صدور کیفرخواست­های متقن از دادسرا اعلام کرد و ارائه تعلیم به بازپرس از سوی سرپرست ناحیه را اقدامی ضروری دانست که از صدور دستورات قضایی غیرموثر که اطاله دادرسی را در پی دارد، جلوگیری می­ کند.

دادستان تهران افزود: ما به معاونان و سرپرستانی نیاز داریم که شجاع باشند؛ نظارت لازم را بر قضات و کارکنان اعمال نمایند و در پرونده­ها قلم بزنند.

وی خطاب به قضات به‌ویژه قضات جدید گفت صاحبان قدرت و ثروت تمایل دارند که قضات بلغزند، لذا توجه داشته باشید که اگر مسیر صحیح را در پیش نگیریم، شیاطین جن و انس در کمین هستند تا ما را گمراه سازند.

در پایان این جلسه، از چهار نفر از قضات و کارکنان نمونه این دو ناحیه دادسرا تقدیر به عمل آمد.

 

  • منبع : سایت حقوقی داتیکان

اخبار مرتبط

نشست مجازی «عدالت ترمیمی در بستر اندیشه‌های دینی و فلسفی»

26 خرداد 1399
نشست مجازی  «عدالت ترمیمی در بستر اندیشه‌های دینی و فلسفی»

سومین نشست نقد رأی با موضوع :«تعارض صلاحیت قضایی بین دادگستری و هیأت نظارت ثبت در دعاوی ثبت»

21 خرداد 1399
سومین نشست نقد رأی با موضوع :«تعارض صلاحیت قضایی بین دادگستری و هیأت نظارت ثبت در دعاوی ثبت»

نشست پنجاه و‌پنجم کووید ۱۹؛ از چالش‌های اجرای قراردادهای بین‌المللی تا مسئولیت بین‌المللی دولت‌ها

17 خرداد 1399
 نشست پنجاه و‌پنجم کووید ۱۹؛ از چالش‌های اجرای قراردادهای بین‌المللی تا مسئولیت بین‌المللی دولت‌ها

بایسته‌های کپی‌رایت در پژوهش: از ایده تا نشر

13 خرداد 1399
بایسته‌های کپی‌رایت در پژوهش: از ایده تا نشر

نشست باز تعریف اصل منع محاکمه مجدد(Ne Bis Idem) در تصمیمات دیوان بین المللی کیفری

12 خرداد 1399
 نشست باز تعریف اصل منع محاکمه مجدد(Ne Bis Idem) در تصمیمات دیوان بین المللی کیفری

چهل و هشتمین نشست کرونا و فرصت‌های هوشمندسازی خدمات حقوقی در ایران و فضای بین المللی

12 خرداد 1399
چهل و هشتمین نشست کرونا و فرصت‌های هوشمندسازی خدمات حقوقی در ایران و فضای بین المللی

نشست سرنوشت حق های کودک در وضعیت اضطراری، رهیافت های مطالعه تطبیقی در وضعیت شیوع کووید19

10 خرداد 1399
نشست  سرنوشت حق های کودک در وضعیت اضطراری، رهیافت های مطالعه تطبیقی در وضعیت شیوع کووید19

سلسله نشست‌های مجازی تحلیل رویه‌ی قضایی در زمینه‌ی مسئولیت مدنی

10 خرداد 1399
سلسله نشست‌های مجازی تحلیل رویه‌ی قضایی در زمینه‌ی مسئولیت مدنی

کارفرما چه مسئولیتی در حوادث ناشی ازفعالیت‌های معدنی دارد؟

10 خرداد 1399
کارفرما چه مسئولیتی در حوادث ناشی ازفعالیت‌های معدنی دارد؟

مرکز عدالت ترمیمی و اداره پیشگیری و ارتقای سلامت بازار سرمایه تشکیل می‌شود

31 اردیبهشت 1399
مرکز عدالت ترمیمی و اداره پیشگیری و ارتقای سلامت بازار سرمایه تشکیل می‌شود

گفتمان های زنده با موضوع : پیامد های ظهور و بروز مدرنیته برد نهادسازی حقوق کیفری

30 اردیبهشت 1399
گفتمان های زنده با موضوع : پیامد های ظهور و بروز مدرنیته برد نهادسازی حقوق کیفری

سلسله نشست های مجازی «حاکمیت قانون در حفاظت محیط زیست »

22 اردیبهشت 1399
سلسله نشست های مجازی «حاکمیت قانون در حفاظت محیط زیست »

آغاز محاکمه "مدیرعامل شرکت هفت‌تپه" از هفته آینده به‌اتهام اخلال در نظام اقتصادی

21 اردیبهشت 1399
آغاز محاکمه

سلسله جلسات مجازی«رویکرد تحلیلی و کاربردی به شروط ضمن عقد»

15 اردیبهشت 1399
سلسله جلسات مجازی«رویکرد تحلیلی و کاربردی به شروط ضمن عقد»

انتقال سهام عدالت به وراث متوقف شد

13 اردیبهشت 1399
 انتقال سهام عدالت به وراث متوقف شد

مزایای روش مستقیم و غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت

13 اردیبهشت 1399
مزایای روش مستقیم و غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت

ارائه راه حل و بسته پیشنهادی مشترک مبنی بر واگذاری سریع سهام دولت در هپکو به ایمیدرو

13 اردیبهشت 1399
ارائه راه حل و بسته پیشنهادی مشترک مبنی بر واگذاری سریع سهام دولت در هپکو به ایمیدرو

دادستان کل کشور: فضای مجازی در ایران دستخوش یک‌سری مسائل و اغراض شده است

6 اردیبهشت 1399
دادستان کل کشور: فضای مجازی در ایران دستخوش یک‌سری مسائل و اغراض شده است

نشست مجازی تحديد صلاحيت ديوان عدالت اداري در پرتو قانون و رويه قضايي

31 فروردین 1399
 نشست مجازی تحديد صلاحيت ديوان عدالت اداري در پرتو قانون و رويه قضايي

رویداد مجازی حقوقی کشور در دوران شیوع ویروس کرونا

30 فروردین 1399
رویداد مجازی حقوقی کشور در دوران شیوع ویروس کرونا