26 اسفند 1397
خرید آجیل شب عید باید تحریم شود یا خودروی بی‌کیفیت؟!

خرید آجیل شب عید باید تحریم شود یا خودروی بی‌کیفیت؟!

نعمت احمدی در یادداشتی از کمپین تحریم خرید آجیل انتقاد کرد

داتیکان: آجیل عبارت است از پسته، بادوم و کشمش و نخود و ..

نعمت احمدی: این محصولات تولید کشاورز داخلی است و بسیاری هزینه برای تولید آن صورت گرفته است. چند روزی است که کمپینی شکل گرفته برای تحریم خرید آجیل. این در حالی است که اگر تحریمی می‌‌خواهد صورت گیرد بهتر است که موضوع تحریم خودرو باشد نه آجیل، خودرو با قیمت سرسام‌آوری که دلار 4200 تومانی دولتی به آن تعلق گرفته و بخشی از قطعات آن متعلق به خارج از کشور است و این بدان معناست که ما ارز از کشور خارج می‌کنیم، تحریم نشده است. با همین اوصاف، خودروسازان هر زمان که می‌خواهند قیمت ‌را بالا می‌برند و کیفیت را پایین، اکثر پولی که صرف خرید خودرو می‌شود هم به جای این که به جیب کارگران زحمتکش برود، نصیب رانت‌خوران می‌شود. با این وجود متاسفانه لبه‌ی پیکان تحریم خرید، به سمت آجیل شب عید است تا خرید خودرو.

اینکه به جای تحریم خودرو، بخشی از جریان‌های خاص به دنبال تحریم آجیل تولید داخل هستند، جای سؤال و شگفتی است. کشاورزان در ایران نه تنها هیچ کمکی از دولت دریافت نمی‌کنند بلکه عموماً کارآفرین هستند و ایجاد اشتغال نیز دارند. در بسیاری از کشورها پیشرفته از جمله؛ فرانسه، آلمان، آمریکا و اتریش قبل از آن‌ که به صنعت یارانه بدهند به کشاورزان یارانه می‌دهند تا بدین طریق هم از تولیدات داخلی خود حمایت کنند و هم خودکفایی غذایی داشته باشند.

بنده کارآفرین هستم و حداقل صد نفر را به صورت مستقیم مشغول به کار نموده‌ام. در تمامی این سال‌ها نه تنها حمایتی از من، صورت نگرفته است بلکه هزینه‌های تولید نیز روز به روز در حال افزایش است. به طور مثال، انحصار کود شیمیایی در اختیار دولت است و آن را به بخش خصوصی واگذار نمی‌کنند. قیمت کود شیمیایی در گذشته نه چندان دور، حدود 2500 تومان برای هر گونی 40 کیلیویی بوده است، اما الان ما باید با رقم 48 هزار تومان آن را خریداری کنیم. نکته تأسف برانگیز اینجاست که با همین مبلغ نیز به ما کود نمی‌دهند و برای تهییه آن باید مبالغ بسیار بیشتری هزینه کنیم. علاوه بر این، کشاورزی هزینه‌های متعدد دیگری از جمله سوخت، سم پاشی، هزینه‌های کار و غیره نیز دارد که قیمت تمامی این‌ها نیز چندبرابر شده است.

در طول یکسال اخیر، تقریباً قیمت تمامی اجناس حداقل دوبرابر و سه‌برابر شده است. به طور مثال، قیمت محصولات لبنی که جزء سبد غذایی هستند، چندبرابر شده ولی هیچ کس سخنی از تحریم این اقلام نمی‌زند. مردم معمولاً سالی یکبار و یا دوبار اقدام به خرید آجیل می‌کنند، اینکه جریانی راه افتاده و سخن از تحریم خریدن آجیل می‌زند، جای شک و تعجب است. آیا این افراد واقعا نگران منافع مردم هستند و یا مسائل دیگری مطرح است.

 

  • منبع : www.datikan.com

اخبار مرتبط