26 اسفند 1397
در کجای قانون به مأمور راهنمایی و رانندگی اجازه کتک زدن مردم را داده است؟

در کجای قانون به مأمور راهنمایی و رانندگی اجازه کتک زدن مردم را داده است؟

نعمت احمدی در گفتگو با داتیکان به بررسی کلیپ مربوط به کتک زدن شخصی از سوی مأمور راهنمایی و رانندگی می‌پردازد.

داتیکان: «وظیفه پلیس تلاش برای حفظ امنیت مردم است.» شاید این نخستین پاسخی بود که در هنگام کودکی وقتی در خصوص وظایف پلیس (نیروهای مسلح در معنای عام) پرسیده می‌شد، دریافت می‌کردیمو  با دیدن پلیس در یک مکان، احساس امنیت و آرامش داشتیم. سؤال اینجاست که حال چرا مثل گذشته با دیدن پلیس احساس گذشته را نداریم؟ البته شکی نیست که نمی‌توان این سؤال را به تمامی افرادی که در لباس نظامی در کشور خدمت می‌کنند تسرّی داد و اگر این افراد نبودند امنیت داخلی و بین‌المللی ما در شرایط فعلی نبود. با این وجود، در سال‌های اخیر به مدد توسعه رسانه‌های مجازی، موارد متعددی مشاهده شده که برخورد مناسبی از سوی برخی از این افراد با مردم صورت نگرفته، تا جاییکه شاهد زد و خورد و کتک زدن مردم از سوی برخی از نیروهای نظامی نیز بوده‌ایم. این مسأله نه تنها نمود مناسبی در فضای داخلی نیروهای نظامی ندارد بلکه مهمتر از آن، تصور و نگاه مردم را نسبت به این افراد تغییر می‌دهد که این مسأله قطعا تأثیرات بسیار مخربی برای کشور به بار خواهد آورد.

از دیروز، کلیپی در فضای مجازی منتشر شده که در یکی از اتوبون‌های تهران یکی از مأمورین راهنمایی و رانندگی در حال کتک زدن یکی از شهروندان است. البته ما از جزئیات پیش از انتشار این کلیپ مطلع نیستیم و نمی‌توان اظهار داشت که چه عواملی منجر به بروز چنین رفتاری از سوی مأمور نیروی انتظامی شده است. در ابتدا هم تصور این بود که شخص مضروب، یک خانم است که اگر چنین بود بدا به حال ما. امروز رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران اعلام کرد که شخص مضروب آقا بوده و هیچ ارتباطی هم با موضوع نداشته است. با این وجود باز هم هیچ جای توجیه نیست که پلیس راهنمایی و رانندگی اقدام به کتک زدن یک شهروند نماید. داتیکان در گفتگو با نعمت احمدی، زوایای مختلف این مسأله را مورد بررسی قرار می‌دهد.

احمدی در ابتدا به این مسأله اشاره کرد که وقتی سخن از آسیب اجتماعی می‌زنیم، منظور همین رفتار است. وی در این خصوص گفت: «پلیس حافظ امنیت است. در جامعه ما که ادعای اسلامی بودن داریم، چگونه چنین برخوردی از سوی حافظ امنیت با مردم روی می‌دهد؟ این یک جنایت است و باید افسوس خورد به حال فرمانده‌ای که اگر این کلیپ را دیده و اجازه داده است که آن مأمور امروز سر کار برود.»

این وکیل دادگستری در ادامه گفت: «به باور بنده، این شخص باید الان در زندان باشد. نوع کتک زدن مأمور نیروی انتظامی به شکلی بود که انگار دنبال گرفتن انتقام است. به باور من چنین شخصی بیمار است و باید توجه داشت که لباس نظامی یک لباس مقدس است و شخصی که آن را به تن می‌کند باید بسیار صبورتر و قانونی‌تر برخورد کند.»

احمدی در ادامه به بررسی حقوقی این ماجرا اشاره کرد و در این زمینه گفت: «از منظر حقوقی، مامور دولت نمی‌تواند بیش از حدود اختیاراتش، اعمال قدرت کند. قانون مجازات اسلامی به وضوح روشن ساخته که مجازات ضرب و جرح مردم به وسیله نیروی نظامی چیست. جدای از این، مقررات حاکم بر رفتار نیروهای انتظامی و نیروهای مسلح در برخورد با مردم نیز به هیچ وجه این اجازه را به آن‌ها نمی‌دهد که اقدام به کتک زدن مردم نمایند. جدای از این مسائل، حمله و ضرب و جرح این مأمور انتظامی، یک کتک کاری معمولی نیست و تشویش اذهان عمومی است. به باور بنده، عمل این مأمور مصداق تشویش اذهان عمومی است و تأثیرات مخرب آن از سایر مسائل مهمتر و برجسته‌تر است.»

احمدی در پایان گفت: «به باور بنده، این یک جرم عادی نیست. با توجه به قدرت، موقعیت و شرح وظایف پلیس، چنین رفتارهایی از سوی مأموران نیروی انتظامی حساسیت بالایی در جامعه به همراه خواهد داشت و مسئولین ذی‌ربط باید برخورد جدی و لازم را با فرد خاطی داشته باشند که دوباره شاهد چنین حوادثی نباشیم.»

 

 

 

 

  • منبع : www.datikan.com